Czym było Auschwitz? Rozmowy z moją córką

Okładka książki Czym było Auschwitz? Rozmowy z moją córką
Annette Wieviorka Wydawnictwo: Wydawnictwo w Podwórku publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Auschwitz expliqué à ma fille
Wydawnictwo w Podwórku
2015-11-26
2015-11-26
Paulina Tarasewicz
Żydzi historia Auschwitz Oświęcim Holocaust Szoa Zagłada II wojna światowa

To krótki wywiad - rozmowa autorki ze swoją córką Mathilde. Historyczka między innymi opowiada wspomnienia swojej przyjaciółki Berthe z pobytu w obozie Auschwitz-Birkenau.
Książeczka jest cieniutka, bez dużej ilości dat i nazwisk. Jest to kolejne świadectwo, po które warto sięgnąć.

Cieniutka książeczka stanowiąca kompendium wiedzy na temat Holocaustu. Napisana językiem prostym i przystępnym, w końcu jest to zapis rozmowy historyka z nastoletnią córką. Oczywiście w tekście są błędy historiograficzne, ale są do wybaczenia - w końcu nawet polscy historycy kłócą się, ile dzieci uratowano z getta. Polecam każdemu, kto chciałby zdobyć bazę do zgłębiania tematu albo sobie przypomnieć podstawy (o ile można je zapomnieć). To dobra książka jako punkt wyjścia, każdy powinien ją przeczytać.

Poruszająca i osobista opowieść. Autorka rzetelnie i spokojnie wyjaśnia historię jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii ludzkości. Przy okazji daje garść mądrych uwag o ludzkiej naturze. W taki sposób należy mówić młodzieży o naszej przeszłości. Wspaniała lekcja historii.

Dodaj cytat z książki Czym było Auschwitz? Rozmowy z moją córką