Ponary, miejsce ludzkiej rzeźni

Okładka książki Ponary, miejsce ludzkiej rzeźni Piotr Niwiński
Okładka książki Ponary, miejsce ludzkiej rzeźni
Piotr Niwiński Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej historia
48 str. 48 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376298443
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1215
883

Na półkach: , , ,

"Na miejsce kaźni przyprowadzano dziesięcioosobowe grupy skazańców. Musieli się rozebrać z wierzchniego ubrania, a następnie stanąć twarzą do dołu, plecami do plutonu egzekucyjnego złożonego z dziesięciu strzelców. Większe dzieci stały w szeregu z dorosłymi, a małe były trzymane przez matki na rękach. W tym drugim wypadku jeden strzelec przypadał na matkę, a drugi na dziecko. Czasami dla zaoszczędzenia amunicji małe dzieci wrzucano żywcem do dołów" (s.11-12)

Ponary (po litewsku Paneriai) - obecnie dzielnica Wilna. Przed II wojną światową ustronne, ciche letnisko z nieliczną zabudową wypoczynkową, pokryte sosnowymi lasami, z bliskością torów kolejowych i drogi na Grodno. Idealne warunki dla uruchomienia masowych egzekucji. Brak skupisk ludzkich i zalesienie tłumiło huk wystrzałów, a linia kolejowa i droga zapewniały sprawny transport skazanych na śmierć więźniów.

Pierwszych egzekucji dokonano równo 79 lat temu - 4 lipca 1941 roku. Trwały z większym i mniejszym nasileniem przez trzy lata. Ostatnie egzekucje wykonane były 3 i 4 lipca 1944 roku. Ginęli tu przede wszystkim Żydzi (łączna ilość ofiar szacowana od 59 do 70 tys.),ale także Romowie, Białorusini,Tatarzy, Polacy, a nawet jeńcy sowieccy. Egzekucji dokonywali Niemcy i Litwini.
Po wojnie Ponary zostały zapomniane, a miejsce kaźni zaniedbane. Dopiero w latach 80-tych podjęto pierwsze inicjatywy upamiętnienia masowej zagłady w tym miejscu.

Opracowanie prof. Piotra Niwińskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, liczące niewiele ponad 30 stron i bogato ilustrowane naświetla najważniejszą faktografię związaną z historią okupacji niemieckiej w Wilnie, skomplikowaną sytuacją narodowościową na tym terenie, etapami masowych mordów w Ponarach. Przekazuje wstrząsające informacje o mechanizmach zbrodni, fragmenty relacji świadków i sposoby zacierania śladów przez Niemców.

Warto zapoznać się z tą skromną, a jakże wartościową pozycją. Raz, że Ponary bardzo mało są znane na mapie miejsc masowej zagłady hitlerowskiej na terenach dawnej II RP, a dwa, żeby pamiętać nie tylko o efektach antysemityzmu i hitlerowskiej teorii ras, ale i niebezpieczeństwie nacjonalizmu, w tym przypadku litewskiego, który na kartach opracowań historycznych jest marginalny.

"Na miejsce kaźni przyprowadzano dziesięcioosobowe grupy skazańców. Musieli się rozebrać z wierzchniego ubrania, a następnie stanąć twarzą do dołu, plecami do plutonu egzekucyjnego złożonego z dziesięciu strzelców. Większe dzieci stały w szeregu z dorosłymi, a małe były trzymane przez matki na rękach. W tym drugim wypadku jeden strzelec przypadał na matkę, a drugi na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6
  • Chcę przeczytać
    5
  • Historia
    2
  • Posiadam
    2
  • Ebook
    1
  • 2020
    1
  • 2018
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ponary, miejsce ludzkiej rzeźni


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne