Na zgliszczach

Okładka książki Na zgliszczach
Maciej Paterczyk Wydawnictwo: Ciekawe Miejsca Seria: Kryminały Ziem Odzyskanych kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kryminały Ziem Odzyskanych
Na zgliszczach
Ciekawe Miejsca
2015-11-02
2015-11-02
Literatura polska kryminał retro Kamień Pomorski Pomorze Zachodnie lata 40. morderstwo śledztwo PRL milicja powojnie

Ponieważ kryminał „Morze krwi, ziemia ognia” zrobił na mnie rewelacyjne wrażenie, postanowiłem sięgnąć po wcześniejszą książkę autora z komendantem milicji Stanisławem Brzezińskim. „Na zgliszczach” nie ma tak obłędnego charakteru jak „Morze...”, ale nadal jest to rewelacyjna historia. Powojenne realia Ziem Odzyskanych są szczegółowo oddane i tworzą naprawdę gęstą atmosferę. Zagadka kryminalna, choć zdaje się biegnąć przez dłuższy czas gdzieś w tle i tak potrafi mocno zaskoczyć. Właściwie podobnie jak w „Morzu...” mamy tu kilka twistów fabularnych. Nad wszystkim oczywiście górują wewnętrzne rozterki głównego bohatera, wśród których dominującą jest — tak samo jak w „Morzu...” — chęć ucieczki z Kamienia Pomorskiego. Bezsprzecznie „Na zgliszczach” jest jednym z wielu mało znanych polskich kryminałów, które są warte przeczytania.

Kamień Pomorski, druga połowa lat czterdziestych. Monotonię codziennego życia milicjantów, wypełnionego głównie walką z szabrownikami, przerywa informacja o zabójstwie dokonanym w jednej z poniemieckich wiosek. Ofiarą zbrodni pada młoda dziewczyna. Matka denatki oskarża o popełnienie morderstwa sąsiadów zza miedzy. Do zasiedlonej przez polskich osadników wsi przybywa komendant Powiatowej Milicji Obywatelskiej Stanisław Brzeziński. Komendantowi udaje się rozwikłać sprawę, aresztować podejrzanego a tym samym zapobiec krwawemu zatargowi pomiędzy skłóconymi sąsiadami.

Więcej na:

Dodaj cytat z książki Na zgliszczach