Opowieści bielsze niż śnieg

Okładka książki Opowieści bielsze niż śnieg Ewa Gil-Kołakowska
Okładka książki Opowieści bielsze niż śnieg
Ewa Gil-Kołakowska Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2015-11-12
2015-11-12

Czasami zaskakujące wspomnienia, skojarzenia ze świętami, tradycją. Spojrzenie z innej strony, nie zawsze radosnej i wesołej.

Książka zawiera opowieści,znanych postaci ze świata filmu, muzyki czy dziennikarstwa, związanych z tradycją obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Pozycja zawiera 17 rozdziałów, każdy poświęcony innej osobie.
Większość bohaterów z nostalgią wspomina wigilie z czasów swojego dzieciństwa, ale są i takie osoby, które nie spędzały tych magicznych dni w świątecznej atmosferze.
Cześć opowieści jest przepełnionych smutkiem, lecz są i radosne. Tak jak w codziennym życiu.
Dodatkowym walorem są popisowe przepisy niektórych aktorów.
Właściwie jest to publikacja idealna do czytania w okresie przedświątecznym. Polecam.
Ewa Gil- Kołakowska Opowieści bielsze niż snieg

Kilkanaście historii o świętach Bożego Narodzenia - każda trochę inna, w każdej można znaleźć coś wyjątkowego, a jednocześnie mają cechy wspólne, które razem ukazują magię świąt. Przeczytany tutaj o chwilach smutnych, jak i pozytywnych, które składają się na życie.

Książka bardzo przyjemna w odbiorze, idealna na grudniowe wieczory.

Książka bardzo przyjemna w odbiorze, idealna na grudniowe wieczory.

1964

Zbiór wspomnień kilkunastu znanych polskich muzyków, aktorów, publicystów, satyryków. Wspomnień nieco nostalgicznych, ale też radosnych. Pokazujących z jednej strony świat i ludzi, których już nie ma, ale też trwałość niektórych dawnych tradycji i pojawianie się nowych. I tak, pan Artur Andrus opisuje niegdysiejsze wigilie u dziadków, dawne smaki i potrawy, które pojawiły się na wigilijnym stole dzięki nowym członkom rodziny. Z sentymentem wspomina inne zwyczaje świąteczne. I oczywiście wprowadza element humorystyczny, przytaczając życzenia otrzymane niegdyś od pana Andrzeja Poniedzielskiego: "Słuchaj, nie będę ci się wtrącał w intymne sprawy takie jak zdrowie, szczęście, pomyślność. Ja ci życzę, żebyś kluczy nie zgubił". Podobnie pan Andrzej Grabowski. który opowiada o przygotowywaniu wigilijnych potraw, wspólnym kolędowaniu. Dzieli się swoim dziecięcym postrzeganiem tajemnicy Bożego Narodzenia: "Kiedy byłem dzieckiem, wszystko było dla mnie nadzwyczajne i jednocześnie bardzo proste. Wierzyłem bezkrytycznie, że pan Jezus urodził się gdzieś między Nowym Targiem za Zakopanem. To było oczywiste!" Duchowemu, rodzinnemu wymiarowi świąt wiele miejsca w swej opowieści poświęca pan Konrad Imiela. Również pani Janina Ochojska podkreśla wartość rodzinnego (nawet w małym gronie) przygotowywania się do Świąt Bożego Narodzenia, celebrowania, kolędowania. Z kolei pani Maria Czubaszek skrótowo opisała swoje wspomnienia związane z okresem świątecznym i jego tradycjami, skupiając się przede wszystkim na swoich zwierzętach. W trakcie wywiadu, sama zauważyła: Wiem, miało być o Wigilii i świętach, a nie o zwierzątkach... Ale cóż poradzę, że jedyne, co interesowało mnie w związku z Wigilią, oprócz prezentów oczywiście, związane było ze zwierzętami". Mniej optymistyczny charakter mają wspomnienia pani Romy Ligockiej i pani Magdaleny Umer. Pierwsza opowiada o wojennych Wigiliach żydowskiej dziewczynki i jej matki, ukrywających u polskiej rodziny.
To tylko niektórzy rozmówcy pani Ewy Gil-Kołakowskiej. Warto zajrzeć do tego zbioru, aby poznać opowieści każdego z nich.

"Opowieści bielsze niż śnieg" to publikacja w sam raz do przeczytania w okresie świąt Bożego Narodzenia. Momentami jest nieco smutna i melancholijna, lecz głównie bije z niej radość. Ponadto można poznać kilka przepisów na popisowe dania niektórych aktorów. Może akurat znajdą się na Waszym świątecznym stole?

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2015/12/ewa-gil-koakowska-opowiesci-bielsze-niz.html

Całość na:...

• Przeczytane w 2018
  • Mam do przeczytania
  • Rok 2020
  • Świąteczne 2018
  • Telewizja, kino, teatr, radio
  • PRL
  • 52 książki 2018

Dodaj cytat z książki Opowieści bielsze niż śnieg