Pan Samochodzi i zagadki Fromborka

Okładka książki Pan Samochodzi i zagadki Fromborka Zbigniew Nienacki
Okładka książki Pan Samochodzi i zagadki Fromborka
Zbigniew Nienacki Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Pan Samochodzik (tom 8) Seria: Pan Samochodzik [Edipresse Polska] literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Pan Samochodzik (tom 8)
Pan Samochodzik [Edipresse Polska]
Edipresse
2015-10-26
2015-10-26

1964

Ponoć z wiekiem człowiek dziecinnieje, więc może to był przedurodzinowy kaprys, a może świadomość, że warto rozpieszczać swoje wewnętrzne dziecko? Sam motyw chyba nie był najważniejszy, ale fakt, że po latach wróciłam do tego tomu serii "Pan Samochodzik". Dlaczego? Ponieważ ma interesującą fabułę, łączy wątki historyczne i przygodowe. I tak jak kiedyś wzmacnia potrzebę poznawania własnego kraju. Pozwala miło spędzić czas, "pogłówkować".

Pan Samochodzik tym razem szuka ukrytych przez hitlerowskiego zbrodniarza, łupów wojennych. Jego największym rywalem jest jak zwykle odwieczny wróg, Waldemar Batura. Tym razem jednak rywalizować musi również z kolegą z pracy, magistrem Pietruszką. Do pomocy ma sprawdzonych w boju harcerzy. Jest też również tajemniczy magik, który nie wiadomo czy jest przyjacielem czy wrogiem. Jedna z ciekawszych części przygód Pana Tomasza.

Zupełnie ok. Można się pośmiać z ówczesnej wizji robotyki.

Zupełnie ok. Można się pośmiać z ówczesnej wizji robotyki.

Jedna z moich ulubionych części. A pani Ala to na pewno moja ulubiona postać kobieca.

Chciałam sobie przypomnieć z czasów nastoletnich, a przy okazji przyswoić trochę ciekawostek o Fromborku, który niedawno odwiedziłam. Całkiem przyjemna lektura.

Przeczytana po raz kolejny, wspomnienie z młodości. Chyba każdy zna tę serię nawet nie czytając. Polecam, polecam.

Kolejny tom z seri panów samochodzików ,, Pan samochodzik i zagadki Fromborka'' opowiada o zagadkach tajemniczych monet oraz skarbu nazistowskiego złodzieja Koeniga. Podczas wyjazdu do Fromborka, pan Tomasz mierzy się ze swoim rywalem: Waldemarem Baturą, poznaje studentkę techniki, która pomaga mu rozwiązać jedną z zagadek oraz spotyka się ze swoim znajomym harcerzem: Baśką. Książka bardzo wciągająca. Pościg ,, rupieciem'' pana Tomasza, śledzenie Waldka Batury oraz wykiwanie go, nadają opowieści klimat dobrego filmu akcji. W mojej opinii jeden z lepszych tomów z tej serii, które dotychczas przeczytałem. Świetna książka godna polecenia każdemu.

Książka to istny majstersztyk, najlepsza część wg mnie, można się pośmiać, pogłowić nad zagadką, a nawet przestraszyć .
Ps. Pani Ala jest najlepszą postacią kobiecą w całej serii.

Ps. Pani Ala jest najlepszą postacią kobiecą w całej serii.

Jedna z najlepszych w cyklu.

Jedna z najlepszych w cyklu.

KIedyś było pięknie i podniecająco. Teraz posłuchałem - strzasznie naiwne. To jest nieczytalne w obecnych czasach. Do kogo to jest adresowane? 10, 20, 30, 130 latków. Strasznie naiwne. Ale z sentymetu, bo jak miałem 15 lat to czytałem z bezdechem, jest 5 gwiazdek

• Dzieciństwo
  • Pan Samochodzik