Ofiara dla burzy

Okładka książki Ofiara dla burzy
Dolores Redondo Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Dolina Baztán (tom 3) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Oficjalne recenzje i

Baskijska makabra trzy

Link do recenzji

1854 125 31

Fabuła całkiem wartka, ale pomysł na intrygę tak niesamowity że zupełnie niewiarygodny.... Zakończenie przewidywalnej.

Świetne zwieńczenie trylogii. Mogło by być nawet 10/10. Minus za główną bohaterkę, której nie da się polubić.

Bardzo dobry finał świetnej serii. Utrzymany klimat, wyraziści bohaterowie, bardzo ciekawe śledztwo, wplecione w życie prywatne pani komisarz. Wszystkie wątki fajnie pozamykane.

Świetna! Zachwycający klimat, historia wciąga i nie da się o niej zapomnieć. Pisarka stała się moją ulubioną.

Na półkach: , , , , , , ,

W tej części serii podobało mi się praktycznie wszystko. Świat wykreowany przez Dolores Redondo, silna (z odcieniami szarości) postać kobieca, wątki mitologiczne, sama historia i powoli odkrywane tajemnice. Za minus (powtarzający się w każdej pozycji serii) uważam, ten niesamowity splot okoliczności, często nierealistyczny, który pozwala dotrzeć do sedna problemów. Nie przeszkadza to jednak w dobrej zabawie.

OCENA - 7/10 BRADZO DOBRA

„OFIARA DLA BURZY” kończy cykl Doliny Baztan Dolores Redondo. Powieść jest bardzo interesująca jak poprzednie dwie części. Mamy tu wartką akcję, fantastycznie skrojonych bohaterów, odkrywane powoli tajemnice oraz niezwykłą historię w której królują wierzenia, magia i zabobony. Muszę przyznać, że czytałem trylogię z prawdziwą przyjemnością, dzięki zachowaniu chronologii, odczułem niepowtarzalny klimat serii, oceniając całość wysoko.

W tej powieści poznamy kolejną postać z mitologii baskijskiej zwaną „INGUMA” to demon, który pojawia się w domu nocą kiedy śpisz. Z pewnością wywołuje lęk i nocne koszmary, Twój sen zamieni w koszmar i może pozbawić Cię życia podczas snu więc uważaj:) Jedno jest pewne gdy będziesz czytał tę powieść „INGUMA” Ci nie zagrozi, bo nie sposób zasnąć czytając tę historię:). Polecam. Jack_

OCENA - 7/10 BRADZO DOBRA

2002
1988

Moja ocena dotyczy zarówno tego tomu jak i całej sagi o Amai Salazar.

Dolores Redondo otworzyła przede mną drzwi do świata, którego nie znałem, o istnieniu którego właściwie nie miałem pojęcia.
Mitologia baskijska.

Trzeba dużej sztuki, wielkiego talentu aby tak umiejętnie wpleść dawne mity i wierzenia w aktualnie prowadzone śledztwo.
A mity te są groźne, wręcz zabójcze.
Dla wszystkich, którzy się z nimi zetkną stanowią ogromne zagrożenie.

Zbrodnie, których dotyczy trwające postępowanie policyjne są wyjątkowo ohydne.
Dotykają tych najsłabszych, niewinnych, niepotrafiących się bronić maleńkich dzieci.
Kto jest sprawcą tych potworności, dlaczego to robi ?

Trudny charakter Amai powoduje, że jej ekipa nie stanowi prawdziwego monolitu, nie wszyscy sobie ufają.
A dodatkowo Salazar daje się ponieść emocjom, które jeszcze bardziej wszystko komplikują.

Ostatnie zdania dają nadzieję, że to jeszcze nie koniec.

Autorka perfekcyjnie operuje językiem. Opisy przyrody, gór, rzek, lasów są tak plastyczne, że można się w nich całkowicie zatracić.
Zaburzone relacje pomiędzy siostrami nadają opowieści dodatkowego kolorytu.

Poznanie wszystkich tomów opowieści o Amai Salazar to wspaniała literacka przygoda.

Polecam z całego serca!!!

9/10.

Moja ocena dotyczy zarówno tego tomu jak i całej sagi o Amai Salazar.

Mitologia baskijska.

A mity te są groźne, wręcz...

Niesamowita powieść, mroczna, z niepowtarzalnym klimatem i wspaniałą kreacją bohaterów. Całą sagę przeczytałam jednym tchem. Polecam.

Polecam, bardzo dobra powieść kryminalna! Zwłaszcza jeśli przeczyta się ją jako czwartą część z cyklu o dolinie Baztán. Nareszcie w tej części główna bohaterka (chyba można ją tak nazwać) Amaia odzyskała charakter! Być może dlatego, że w pewnym momencie mąż z synkiem znaleźli się daleko od niej. Dużo się w powieści dzieje, jest dreszczyk i wiele różnych emocji, które pozytywnie wpływają na odbiór książki.

To ostatnia część trylogii o dolinie Baztan. Książki są wspaniałe. Pełne mrocznych tajemnic, opowieści o bóstwach, wierzeniach i prawdziwym Złu.
Każda kolejna książka jest lepsza od poprzedniej. A jednak mam mały niedosyt co do ostatniej części. Inspektor Salazar jest twardą kobietą, nie słuchającą nikogo. Wierzy tylko we własną intuicję i rozum. Natomiast w "Ofierze dla burzy" coś przysłoniło całkowicie jej myślenie i wszelkie wartości, które zawsze wyznawała. Nie bardzo było to po mojej myśli.
I jeszcze jedno, książki trzeba czytać po kolei, bo każda część łączy się z poprzednią.
Polecam serdecznie całą trylogię Baztan.

Dodaj cytat z książki Ofiara dla burzy