Kariera szkolna uczniów z ADHD

Okładka książki Kariera szkolna uczniów z ADHD
Aneta Paszkiewicz Wydawnictwo: Difin nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Difin

Cenna pozycja, w której autorka przytacza fragmenty różnych książek. W większej części informacje są wypunktowane. Przedstawione są punkty widzenia różnych specjalistów. Pani Aneta odwaliła kawał dobrej roboty pisząc taki jakby skrypt-bryk. Dzięki czemu rodzic, student lub nauczyciel nie musi spędzać długich godzin w bibliotece na wertowaniu stert woluminów. Dodatkowo wskazuje, na której stronie, u którego autora można znaleźć zacytowany tekst. Pod koniec każdego rozdziału jest bibliografia.

Poczułam lekkie rozczarowanie, ponieważ metody pracy rodzica z dzieckiem z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej zostały jedynie zasygnalizowane. Więcej praktycznych porad znalazłam, jak do tej pory, w książce F. O'Regana "ADHD" i K. Herdy "O dzieciach Indygo". Więc jako rodzic "żywego sreberka" uznaje tę pozycję jako "zajawkę" i źródło poszukiwań bardziej wyczerpujących pozycji. Mimo wszystko polecam tę książkę.
"Konstruktywne relacje z rodzicami i pozytywne doświadczenia szkolne mogą doprowadzić do wycofania objawów."

Rodzicu: zauważaj pozytywne zachowanie, nagradzaj od razu, z zastosowaniem żetonów lub innych ekscytujących metod. Nie krzycz i nie bij, bo to potęguje nadpobudliwość, wzmaga bunt i pogłębia niską samoocenę. Jeśli chcesz ukarać, wyznacz nudne zajęcie lub pozbaw przywilejów. Stosuj 3R: regularność (wszystko ma swoją porę), rutynę (schemat i kolejność, które dają poczucie bezpieczeństwa), repetycję (liczne powtórki, które zbudują cierpliwość u ciebie i u dziecka). "Najlepsze nawet metody nie zastąpią miłości i zrozumienia, jakich dziecko oczekuje od swoich rodziców, zaspokojenia tak istotnych potrzeb, jak potrzeby bezpieczeństwa i akceptacji..."

Dodaj cytat z książki Kariera szkolna uczniów z ADHD