Śmietankowy pociąg

Czytelnik
2007-01-01
2007-01-01
Halina Kralowa

"De Carlo łączy w swojej prozie wysokie walory literackie z wartka akcją".

To zdanie jest największym wprowadzeniem czytelnika w błąd, a znajdziemy je na wewnętrznej okładce książki, której przedmowę pierwszego wydania słowami okrasił sam Italo Calvino.

Zacznijmy od tego, że to rzecz tak zwyczajna, pozbawiona jakiejkolwiek chęci zainteresowania sobą odbiorcy. Niby dotyczy to codzienności, zwykłych i przeciętnych ludzi, więc i nudne codzienne czynności zostają właśnie tak podane.

Jednakże na minus tak przyjętego pisarskiego założenia - zakładam, że takie jest, bo w przeciwnym przypadku straciłem godziny na czytanie tego kremowego parowozu - działa sam protagonista: niby szukający swego miejsca na świecie Włoch, który przybywa do LA na zaproszenie znajomych. Ale nie dajcie się zwieść pozorom: to zwykły roszczeniowy i zarozumiały dupek. Egoistyczny fajfus, którego wszystko irytuje, jeśli rzeczy nie dzieją się według jego spontanicznych myśli.

Krótko: zaprawdę powiadam Wam są ciekawsze książki na tym świecie, a powyższa opinia ma w sobie więcej waloru literackiego, niż "Śmietankowy pociąg".

"De Carlo łączy w swojej prozie wysokie walory literackie z wartka akcją".

Bardzo celne obserwacje autora i bohater, narzekający na wszystko malkontent i introwertyk, to mieszanka wystarczająca do dobrej książki :)

• Do kupienia
  • Studia
  • 52 książki - 2015
  • Po-Mo
  • Wyd. Czytelnik
  • Książki nowe
  • Literatura "dorosła"

Dodaj cytat z książki Śmietankowy pociąg