Przepowiednia. Orły imperium

Okładka książki Przepowiednia. Orły imperium Simon Scarrow
Okładka książki Przepowiednia. Orły imperium
Simon Scarrow Wydawnictwo: Książnica literatura piękna
Książnica
2014-01-22
2014-01-22

Kontynuacja przygód Katona i Macro, tym razem nie na lądzie, a wodzie.

Bohaterowie w niezbyt ciekawej sytuacji zostają wezwani przez sekretarza cesarza, a następnie zmuszeni do tajnej misji, wydawałoby się, że samobójczej. Ich życie zależy od odnalezienia kilku bardzo ważnych dla Rzymu zwojów, a brak rezultatów będzie karany śmiercią. Czyli jak to u Macro i Katona. Ruszają następnie ci nasi pechowcy do Rawenny, aby wykraść zwoje piratom, którzy decydują się na coraz bardziej śmiałe zachowanie. I tak to właśnie wygląda, w międzyczasie poznajemy przeszłość Macro, towarzyszymy im w kolejnych intrygach (ponownie pojawiają się Witeliusz i Wespazjan).

W serii Scarrowa bardzo podoba mi się rozwój i zmiany zachodzące w Katonie, od zlęknionego popychadła, do twardo stąpającego po ziemi centuriona. Oczywiście dwójka głównych bohaterów to typowy duet 'rozsądku przed działanie/działaniem przed rozsądkiem', ale są napisani tak, że nie sposób ich nie polubić.

"Orły Imperiuj. Przepowiednia" jak na moje gusta lekko odstaje od pozostałych części cyklu, w których mieliśmy dosłownie wszystko przeprowadzane na ogromną skalę, jak przykładowo wyprawa do Brytanii i walki z mieszkającą tam ludnością. Tutaj dostajemy cel, do którego Macro i Katon zmierzają, rozwinięcie i klasyczne zakończenie. Nie było oczywiście źle, ale zbyt mało, żeby wczuć się w ten piracki klimat. Niemniek polecam!

Kontynuacja przygód Katona i Macro, tym razem nie na lądzie, a wodzie.

OCENA - 8/10 REWELACJA

Tym razem nasi bohaterowie nie będą walczyć u boku swych towarzyszy z Drugiego Legionu, bo jak pamiętamy z poprzedniego tomu „POŚCIG” pożegnali się z Brytanią i wyruszyli do Rzymu czekając na kolejny przydział. Mamy początek 45 roku naszej ery, centurionowie Macro i Katon podejmują się zadania odszukania tajemniczych zwojów, od których zależy bezpieczeństwo rzymskiego imperium, a które zrabowane zostały przez piratów siejących postrach na Morzu Śródziemnym pod dowództwem bezwzględnego Telemacha.

Powieść „PRZEPOWIEDNIA” to szósty tom bestsellerowego cyklu rzymskiego, Simon Scarrow idealnie trafił w moje gusta, bowiem przenosimy główną akcję na morze i wśród piratów, dzięki czemu cykl odzyskał nieco świeżości i blasku, choć autor w dalszym ciągu trzyma się utartych sprawdzonych schematów z poprzednich części. To co szczególnie mnie zainteresowało już na samym początku powieści, to krótka notka o rzymskiej flocie, autor używa w książce greckiego nazewnictwa zamiast angielskich odpowiedników, które mogłyby być bardzo mylące, chciał w ten sposób oddać wierność ogromnego wpływu greckich tradycji żeglarskich na flotę marynarki wojennej Rzymu.
Dzięki takiej konstrukcji czytelnik ma świadomość o czym czyta, nie jest w tym zagubiony wie, że najpopularniejszymi jednostkami floty były „TRIREMY” okręty o kadłubach długości trzydziestu pięciu metrów i szerokości sześciu. Na każdym znajdowało się stu pięćdziesięciu członków załogi składającej się z wioślarzy, marynarzy oraz centurii legionistów. Większe okręty „KWINKWEREMY” i mniejsze „BIREMY” i „LIBURNY” rzadziej się trafiały we flocie rzymskiej, choć wszystkie jednostki budowano wszakże bardzo podobnie, ponieważ ich główną zaletą powinna być duża zwrotność podczas bitew, dlatego miały niewielkie zanurzenie i nie bardzo nadawały się do pływania na otwartym morzu, zresztą taki rejs kilkudniowy byłby dla załogi prawdziwym koszmarem.

Powieść jest wspaniała, czytałem ją z prawdziwą przyjemnością, pochłonąłem ją w jeden dzień, więc to jest najlepsza rekomendacja dla tej książki, można znaleźć w niej wszystko, przede wszystkim jest to dobra powieść sensacyjno – przygodowa, okraszona historycznym zarysem, z wartką akcją, zabawnymi dialogami, pięknymi opisami scen batalistycznych, ciekawą intrygą, wyrazistymi bohaterami i nie ma tu na myśli wyłącznie centurionów, ale choćby postacie Narcyza, Klaudiusza czy Witeliusza, którego pamiętamy z pierwszego tomu cyklu. Jestem ogromnie przywiązany do tej serii, każda z dotychczas czytanych powieści przypadła mi do gustu, podoba mi się sposób narracji prowadzony przez autora, oczywiście jest to literatura typowo rozrywkowa, lekka i przyjemna, ale czasami warto sięgnąć i po takie powieści, ponieważ czytanie ma nieść za sobą odprężenie i relaks, a ten cykl właśnie na to pozwala. Pozdrawiam wszystkich czytających:) Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Pomimo znacznych różnic względem poprzednich tomów ten jest równie wciągający jak poprzednie. Opisy bitew morskich są bardzo plastyczne i zapierające dech. Widać, że Autor naprawdę potrafi wzbudzić emocje u czytelnika niezależnie czy opisuje bitwy legionistów czy marynarzy. Do tego wiele zwrotów akcji i intryg. Dowiadujemy się też trochę więcej o przeszłości centuriona Macro. Jednym słowem dzieje się... I super się czyta.

Zawsze doję 10 temu pisarzowi za ogrom dobrej pracy. Opisami działając na wyobraźnię ukazuje nam czasy Imperium Rzymskiego - nie było łatwo.

• Starozytnosc
  • Do kupienia