Śmierć na raty

Okładka książki Śmierć na raty Lisa Jackson
Okładka książki Śmierć na raty
Lisa Jackson Wydawnictwo: Amber Cykl: San Francisco (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
San Francisco (tom 2)
Almost dead
Amber
2007-11-01
2007-11-01
Agata Kowalczyk
literatura amerykańska

Świat młodej spadkobierczyni wielkiej fortuny staje się nagle groźny. Ktoś poluje na jej krewnych. Ktoś zabija, pozorując wypadki. Czy chodzi o gigantyczny majątek Canillów? Podejrzenia padają na najbliższych, a Cissy nie wie, komu może wierzyć. Czy ma ponownie zaufać mężowi, który już raz ją zdradził? Żeby przeżyć, musi zmierzyć się z przerażającą teraźniejszością i makabryczną tajemnicą przeszłości swojej rodziny...

Lisa Jackson jest moją ulubioną autorką więc nie chcę za bardzo wypowiadać się, o jej twórczości bo będę mało obiektywna. Dla mnie książka wciągająca , trzymająca w napięciu i zaskakuje. Taki lekki Thriller. Polecam.

Fajny pomysł, ciekawa historia, ALE! mam wrażenie, że autorka za wszelką cenę chciała zmylić czytelnika. Podawała mylnie imiona, dawała do zrozumienia nieprawidłowe informacje, tylko po to, by później odbiorca był zaskoczony rozwojem wydarzeń. Jednak tak czy inaczej, 7/10 daję.

Szczerze mówiąc książka mnie wynudziła. Doczytałam do końca, bo byłam ciekawa, jak potoczą się wypadki, a to jednak świadczy, że wydarzenia choć trochę mogą wciągnąć.

Znalazłam w kącie, pomyślałam: a przeczytam. Na początku wydawała się nudnawa, ale nie lubię rezygnować z raz zaczętej książki. Brnęłam więc dalej i... przekonałam się. Później był już tylko zachwyt i czytanie z otwartą paszczą. Jest to jedna z niewielu książek, które naprawdę mnie zaskakiwały, i to niemal na każdym kroku. Autorka świetnie zwodzi, niby szybko kojarzyłam fakty, ale ostatecznie i tak okazało się, że specjalnie kierowała mnie na fałszywy trop. Książka jest rewelacyjna, polecam!

Fajnie trzyma w napięciu i zaskakuje zakończeniem.

Fajnie trzyma w napięciu i zaskakuje zakończeniem.

Trzyma w napięciu do ostatniej chwili, szybka akcja i zaskakujące zakończenie. Polecam

Chcę się poruszyć, choćby unieść palec lub jęknąć, ale nie mogę.
To mnie śmiertelnie przeraża.

Choć być może zabrzmi to trochę egoistycznie, lubię mieć rację. I idę o zakład, że większość ludzi również. Nie podoba Ci się to uczucie wyższości, kiedy właśnie Twoja interpretacja wiersza jest poprawna, plan wydatków firmy, który przygotowałeś, bije na głowę wszystkie inne bądź chociażby przewidziałeś wynik meczu? Narasta w Tobie radość, swoiste poczucie dumy i samospełnienia - większe lub mniejsze, w zależności od wagi sprawy. Nie owijajmy w bawełnę - po prostu cieszy Cię fakt, że byłeś lepszy, a więc analogicznie - iż ktoś okazał się gorszy. Naturalnie, nie zawsze jest to coś na zasadzie rywalizacji z inną osobą. Niekiedy mam przeczucie do jakiejś sprawy, rzeczy, czegokolwiek, i dla przekonania samej siebie sprawdzam, czy ów domysł okazał się właściwy. I tak, na przykład, bywam sceptycznie nastawiona do niektórych książek. Z jednej strony nie chcę się męczyć ze złą lekturą, z drugiej - gdzieś głęboko w czeluściach mojego jestestwa maleńka cząstka liczy na to, że złowróżebne przypuszczenia się sprawdzą. Czy to nie jest śmieszne? Gotowość do starcia z wyjątkowo słabą powieścią, byle tylko udowodnić słuszność swoich domniemań i móc wykorzystać najokropniejsze słowa krytyki, które z góry kreuje mózg. Tak, niewątpliwie mamy do czynienia z przykładem oceniania książki po okładce czy też - innymi słowy - kierowania się pozorami.
Mimo obaw oraz powierzchownych negatywnych ocen sięgam jednak po taką powieść (skłonności masochistyczne oraz ciekawość) i, no cóż, często utwierdzam się w przekonaniu, że nie posiadłam zdolności wróżbiarskich.

Życie Cissy Cahill nigdy nie obfitowało w szczególnie przyjemne wydarzenia. Jej matka - przebiegła, zimna i bezwzględna morderczyni - została przed laty aresztowana, a niepełnoletnią dziewczyną zajęła się babka, która czasem (żeby tylko czasem) była wręcz nie do wytrzymania; ojciec zaś kompletnie nie angażował się w wychowanie córki. Na balu spotkała pewnego wspaniałego mężczyznę, który szarmancko jej nadskakiwał, a ona, najwidoczniej nie chcąc pozostać dłużna, w zamian wyskoczyła dla niego z sukienki. Upojna noc zaowocowała szybkim ślubem i narodzinami potomka. Kobieta nie mogła uwierzyć w swoje szczęście - ona, ot, całkiem przeciętna, została zauważona przez nieprzyzwoicie przystojnego, charyzmatycznego Jacka Holta. Dotychczas uważała, że takie sytuacje zdarzają się jedynie w filmach, ale była żywym dowodem przeczącym temu przekonaniu. Cóż, nie chwal dnia przed zachodem słońca, Cissy! Jack - jej ukochany, idealny mąż - okazał się taki, jak większość mężczyzn. Miała niepodważalny dowód zdrady, własnymi oczyma widziała, kiedy wychodził z domu kochanki, tej okropnej Larissy, która notorycznie śliniła się na jego widok. Wyrzuciwszy niewiernego mężczyznę, pozostała sama z kilkunastomiesięcznym BJ-em, na skraju rozwodu i załamania. Ale przecież zawsze mogło być gorzej. Ups, wykrakałam. Ucieczka Marli Amhurst Cahill przelała czarę goryczy. Jakby sytuacja nie przedstawiała się wystarczająco beznadziejnie, dziwnym zbiegiem okoliczności ktoś zaczyna sukcesywnie pozbywać się członków rodziny Cissy. I nikt specjalnie nie kryje tego, że kobieta w bliżej nieokreślonym czasie ma podzielić los krewnych. Tyle powinniście na razie wiedzieć o naszej głównej bohaterce. Och, może trzeba by jeszcze dodać, że jej rodzina posiada niebotycznie wielki majątek. Ale to tylko szczegół.

Nieciekawa, przewidywalna fabuła, irytujący bohaterowie, styl proszący się o pomstę do nieba - istny koszmar książkoholika. Taka była powieść Lisy Jackson. Ale tylko w moich wyobrażeniach. Nie powinnam przedwcześnie spisywać tejże powieści na straty, lecz nie było to do końca zależne ode mnie, wszak próby pozbycia się wewnętrznych uprzedzeń niekoniecznie przynoszą zamierzone rezultaty. Pierwsze kilkadziesiąt stron nie wyprowadziło mnie z błędnego przekonania, ale potem, odrobinę mozolnie, wszystko zaczęło wychodzić na prostą. Liczyłam na to, że być może postacie po części zrekompensują nie najlepszy początek, ale niestety tak się nie stało. Miałam do nich obojętny stosunek i spokojnie mogłabym się z każdym, bez wyjątku, pożegnać, oszczędziwszy sobie zbędnego żalu, już o łzach nie wspomnę.

Nie ukrywam, że uknułam ambitny plan przechytrzenia Lisy Jackson i już od początku typowałam mordercę. Zadanie to wydaje się ułatwione, bowiem autorka opisuje przeżycia, jakich doświadcza ta osoba podczas zbrodni, i poświęca jej stosunkowo sporo uwagi. Podczas zapoznawania się z treścią wprawdzie stopniowo traciłam przekonanie co do swojego upatrzonego przestępcy, by w końcu jednak pozostać przy pierwotnym wyborze. Okazał się, jak zresztą wszystkie inne ewentualne tropy, błędny, a ja musiałam zwątpić w swój dar Sherlocka. O, ironio, to naprawdę ostatnia osoba, jaką bym podejrzewała! Jest to swego rodzaju niespodzianka, ale tak naprawdę przyprawiła mnie o niemałe rozczarowanie. Niby mamy motyw, niby mamy mordercę, ale autorka nie stworzyła żadnej szatańskiej intrygi, zaskakującej sprawy, która zadziwi nas swoim niepowtarzalnym, innowacyjnym zwieńczeniem. Historia, na pozór rozbudowana i przemyślana, jest mieszaniną wielu znanych motywów, całościowo jako-tako się prezentujących. Z przebłyskami potencjału i zdecydowanie zbyt małą dawką suspensu. Jednakowoż, za największy minus uznaję portret psychologiczny zabójcy. Nie jest to osoba przesiąknięta złem, o której na samą myśl włos się nie głowie jeży. Nie mamy również do czynienia z potworem stosującym różnorakie, mrożące krew w żyłach tortury na tle psychologicznym bądź fizycznym, a wręcz przeciwnie - kulka w łeb, zepchnięcie ze schodów bądź spowodowanie wstrząsu anafilaktycznego to szczyt możliwości naszego mordercy. Spotkacie tu jednostkę w, pozwolę sobie stwierdzić, zaawansowanym stadium choroby psychicznej. Mniemam, że oczywiście nikt nie chciałby doświadczyć bliższego spotkania z tą osobą, ale kiedy czytamy w domowym zaciszu, nie zapałamy, ku mej rozpaczy, najmniejszym strachem.

Są książki wspaniałe, których niepowtarzalności nie da się wyrazić słowami. Są również powieści słabe do tego stopnia, że szkoda na nie jakichkolwiek słów. I, wreszcie, są lektury nienadzwyczajne, przeciętne w swojej przeciętności. Śmierć na raty to pozycja z niewykorzystanym potencjałem, którą jednak czytało się wyjątkowo przyjemnie, zważywszy na nieodkrywczą fabułę. Nie mogłabym Ci jej polecić, ale stanowcze odradzenie również graniczyłoby z nieuczciwością. Jeśli nie wymagasz zbyt wiele, droga wolna. Leć do biblioteki, otwórz książkę na stronie siódmej i wsłuchaj się w stłumione dźwięki aparatury podtrzymującej życie... Ale cicho, ja nic nie mówiłam!

Chcę się poruszyć, choćby unieść palec lub jęknąć, ale nie mogę.
To mnie śmiertelnie przeraża.

Świetna książka! Klasyczny kryminał trzymający w napięciu. Jedna z tych, od której nie możesz się oderwać. Autorka częstuje nas niesamowitymi zwrotami akcjii o zakończeniu nie wspominając...

Bardzo wciągająca, lecz część pierwsza wydawała mi się lepsza ;)
Jednak ta książka jest naprawdę dobra.

Bardzo wciągająca, lecz część pierwsza wydawała mi się lepsza ;)
Jednak ta książka jest naprawdę dobra.

• Jackson Lisa
  • Kryminał
  • Kryminaly

Dodaj cytat z książki Śmierć na raty