Zugzwang

2009-01-01
978-83-08-04298-4
Ewa Rudolf
literatura irlandzka

Ciekawa kryminalna historia, która dzieje się w Petersburgu tuż przed rozpoczęciem I wojny światowej. Nie znam się na grze w szachy, a tu mają one spore znaczenie. Ładnie podana historia końca caratu i wątek kryminalny łączą się z tak zwanym wątkiem miłosnym, bo chodzi tu raczej o zwykłą chuć, a poczynania głównego bohatera, sławnego psychoanalityka, trudno uznać za etyczne.

Zapowiadało się znakomicie i muszę przyznać, że pierwsza połowa powieści jest ciekawa. Tym większe rozczarowanie budzi w czytelniku dalsza część.
Podobnie rzecz ma się z zakończeniem - wydawać by się mogło, że misternie utkana intryga okaże się literackim majstersztykiem, jednak finał zawodzi swoją oczywistością.

"Zugzwang" łączy elementy różnych typów powieści: sensacyjnej, szpiegowskiej, obyczajowej, historycznej oraz romansu. I może tu tkwi błąd - co za dużo, to niezdrowo. Autor najzwyczajniej w świecie nie udźwignął ciężaru odpowiedzialności za wątki, które stworzył w pierwszej połowie, gdyż rozmydlają się one potem, pozostawiając niedosyt i czytelnicze rozgoryczenie.
Fatalne, beznadziejne są też opisy scen łóżkowych, jakby autor nie mógł się zdecydować, czy ma być lirycznie, czy realistycznie.

Powieść ma też, oczywiście, plusy i dlatego przyznałam jej pięć gwiazdek. Oprócz wspomnianej interesującej pierwszej połowy wymienić trzeba klimat carskiej Rosji z początku XX wieku, nastroje związane z pierwszą wojną światową i rozwijającym się bolszewizmem, niepokoje społeczne i polityczne oraz atmosferę niedopowiedzeń i tajemniczości, jaka spowija niektóre postacie.
Tytuł zgrabnie komponuje się z treścią, ale fragmenty związane ze słynnymi posunięciami i układami na szachownicy mogą zainteresować tylko zapalonych szachistów. Dyletanci się znudzą, ale - jeśli są uważnymi czytelnikami - będą doszukiwać się drugiego dna, a to akurat może być ciekawe.

Czy warto przeczytać? Jeśli nie ma się pod ręką nic innego, to można.

"Zugzwang" łączy elementy różnych typów powieści:...

Jestem trochę rozczarowana. Kocham rosyjskie klimaty, których tutaj niestety nie czułam, mimo tego, że akcja toczy się w Petersburgu z roku 1914. Nie oddaje kompletnie tamtego okresu - okresu niepokoju, niepewności, rozczarowania rządami cara Mikołaja II. Powietrze w tej książce nie pachnie Rosją. Niestety. Bardziej Warszawą z czasów PRL-u. Atmosfera z "Prowokatora" z B.Lindą - przesiąknięta jest tamtym czasem i na to czekałam. No cóż... Mimo wszystko czyta się szybko, gwiazdka na "dobre" książce tylko za to, że autor starał się przygotować do jej napisania, na co wskazuje liczna bibliografia wskazana na końcu. I za okładkę.

Leningrad okresu przedrewolucyjnego. Nikt nie jest tym, za kogo sie podaje. Ciekawa intryga i sprawne pióro.

Książka "ciężka". Swego rodzaju thriller po brzegi przepełniony politycyzmem. Tylko dla tych, którzy interesują się historią Rosji początku XX wieku.

Dla tych, których interesuje polityka w Rosji (XX wiek). Spodziewałam się czegoś lepszego. Tylko niektóre momenty doprawdy zapierają dech w piersiach.

Bardzo słaba i ciężko się ja czytało

Bardzo słaba i ciężko się ja czytało