Wychowywanie chłopców. Jak pomóc chłopcom wyrosnąć na szczęśliwych mężczyzn

Okładka książki Wychowywanie chłopców. Jak pomóc chłopcom wyrosnąć na szczęśliwych mężczyzn Steve Biddulph
Steve Biddulph Wydawnictwo: Rebis poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Raising Boys: Why boys are different - and how to help them become happy and well-balanced men
Rebis
2020-01-01
2020-01-01

Mały odpoczynek zawsze dobrze robi. A od książek wojennych jeszcze lepiej. Piszę mały, bo książka liczy zaledwie 220 stron i wydanie jest z 2000 roku. Tak więc książka jest normalna-if you know what i mean. Pisana lekkim stylem, gdzie są wykresy, zdjęcia, badania i porady. Nie jest manual, jak autor zaznacza we wstępie. Tylko wskazówki, na co zwracać uwagę (dzieci się wychowuje nie hoduje). Spędzanie czasu z synem to jedno, a wykorzystanie go perspektywicznie to drugie. Autor pokusił się wskazanie błędów w procesie ojcostwa i braku ojca. Temat wychowania dziewczynek czasami się pojawia. Niemniej jednak do zapoznania się bez względu, czy jesteś ojcem, czy będziesz w przyszłości, nawet tej dalekiej.

Książka napisana prosto, zwięźle i na temat. Wiele porad zawartych w tym poradniku otworzyło mi oczy na mnóstwo aspektów związanych z wychowywaniem syna i pozwoliło zrozumieć dlaczego chłopcy są… chłopcami :-)
Poradnik został podzielony na dziesięć rozdziałów. Jak łatwo się domyślić, każdy rozdział to inny, ciekawy temat, a w nich omówiono między innymi: trzy bardzo ważne psychologiczne etapy rozwoju chłopców od narodzin po dorosłość, działanie testosteronu na ich organizm i również zachowanie, różnice pomiędzy funkcjonowaniem mózgu chłopców i dziewczynek oraz wpływ tych różnic na naukę, wzór ojca i matki, naukę zdrowej seksualności, jak kształcić syna aby nie zniechęcić go do edukacji, potrzebę sportu oraz jego wady i zalety, a także jak społeczeństwo wychowuje dzieci.
Książka godna polecenia dla każdego, kto wychowuje i pracuje z dziećmi.

Bardzo dobrą książka dla rodziców chłopców. Faktycznie duży nacisk kładzie na rolę ojca w wychowywaniu syna lub innego bliskiego mężczyzny.

2070

Takich książek nie lubię. Oczywistości i banały poparte przykładami nie z naszych realiów kulturowych i społecznych. Każdy w miarę empatyczny człowiek będzie działał, wychowując chłopców oczywiście, tak mniej więcej według wskazówek tej książki, nawet jeśli jej nie przeczyta. Bo jasną jest sprawą, że trzeba chłopca nauczyć szacunku dla kobiet i podstawowych czynności samoobsługowych. I jasną też jest sprawą, że ma ten chłopiec być aktywnym, ciekawym świata i zdolnym do współodczuwania człowiekiem. Powinien też wiedzieć na czym polega przyzwoitość. I to tyle. Nie musicie już kupować tej książki :)

Bardzo pomocna książka przy wychowywaniu chłopca. Wiele dobrych rad i ciekawych spostrzeżeń dla mamy i taty.

Bardzo przeciętna pozycja. Skierowana do osób, które potrzebują bardzo podstawowej wiedzy w opisywanym zakresie. Jak dla mnie masa banałów, rzeczy oczywistych.

Moim zdaniem książka skierowana jest w głównej mierze do mężczyzn, ojców. Wskazuje jak ważna jest ich rola w życiu młodego człowieka-chłopaka. Oczywistym jest że matka w życiu dziecka odgrywa bardzo ważną rolę, ale to właśnie na mężczyznach ten młody człowiek się wzoruje. Dlatego też polecam ją Panom 🤗

W książce omówione zostały wyjątkowe potrzeby chłopców oraz zagrożenia jakie na nich czyhają w procesie dorastania. Autor jasno wyjaśnia jakie są różnice w budowie mózgu chłopców i dziewcząt a także konsekwencje tych różnic. Opisuje również jak silny wpływ na zachowanie chłopców ma testosteron. Duża rola w kształtowaniu charakteru chłopców przypisywana jest ojcom oraz odpowiednim męskim autorytetom a także szkole. Fragmenty dotyczące szkolnictwa mają wręcz utopijny wydźwięk a przynajmniej w naszych realiach są zupełnie oderwane od rzeczywistości.

Krótko mówiąc książka o wszystkim, co dotyczy młodych mężczyzn. Porusza cały szereg tematów istotnych dla prawidłowego rozwoju chłopców, zwłaszcza ich sfery psychicznej. Chłopcy są świetni, zabawni, mają cudowną energię ale czyha na nich zdecydowanie więcej niebezpieczeństw niż na dziewczynki.

"Pod koniec dwudziestego wieku sytuacja chłopców nie wyglądała najlepiej"...

Takim zdaniem zaczyna się przedmowa do nowego wydania. Zdanie to daje do myślenia, szczególnie matkom posiadającym synów! Otrzymujemy odpowiedzi na wiele ciekawych pytań. Dowiadujemy się o trzech etapach wieku chłopięcego, dlaczego chłopcy mają sutki i za co odpowiada testosteron? Czym różnią się mózgi naszych pociech, jeżeli jedna jest chłopcem, a druga dziewczynką? Poznajemy rolę taty w wychowaniu syna. Przeczytamy o więzi z mamą. Idąc dalej uczymy się chłopięcej seksualności, dochodzimy do kształcenia i ducha sportowego.

"Pod koniec dwudziestego wieku sytuacja chłopców nie wyglądała najlepiej"......

Myślę, że zdecydowanie warto polecić tę książkę. Autor pokazuje specyfikę bycia rodzicem małego/młodego mężczyzny i uświadamia, jakie nas w związku z tym czekają wyzwania. Daje też do ręki narzędzia, które ułatwią zadanie jakie mamy do wykonania - wychowanie go na mężczyznę. Autor propaguje równouprawnienie przy poszanowaniu inności, czyli coś co mocno do mnie przemawia. Pokazuje czym spowodowane są niektóre różnice między dziewczętami a chłopcami i sugeruje, co zrobić by obrócić je na korzyść obu grup. Uświadamia też, że dobrostan i odpowiednie przewodnictwo chłopców przyczynią się do lepszej egzystencji nie tylko samych zainteresowanych, ale także lepszej koegzystencji kobiet i mężczyzn.

• :-) Mam
  • Y-WHITE
  • Psychologia
  • Nie mam, znajdę
  • Wychowanie

Steve Biddulph Wychowywanie chłopców. Jak pomóc chłopcom wyrosnąć na szczęśliwych mężczyzn Zobacz więcej