Khai z krainy Khem

2008-02-01
1992-01-01
Stefan Baranowski
khai fantasy brian lumley

Książka jest po prostu przeciętna - po autorze błyskotliwej serii Nekroskop spodziewałem się więcej. Autor starał się osadzić historię w Egipcie, ale by mieć więcej swobody cofnął się w czasie jeszcze nim powstało Stare Państwo. Mimo to wiele potknięć może razić każdego kto interesuje się historią starożytnego Egiptu. Bowiem jeśli cofamy się w tak odległe czasy to nie można mówić o "faraonie", która to nazwa dosłownie oznacza "Wielki Dom" i jest znacznie późniejsza (XVIII dynastia). Słownictwo jest słabą stroną książki (nie wiem czy to przekład czy pochodzą wprost od autora). Słowa takie jak "armata", "mentalizm", "oniromancja" kompletnie nie pasują i psują klimat. Wątek dziejący się w XX można było znacznie lepiej wykorzystać a tak pojawiają się tylko dwa krótkie fragmenty. Pojawia się także wątek danikenowski ale też jest mdły. Mamy zatem połączenie sadyzmu (niewielkie dawki),erotyzmu (nieco większe) i przygody wojennej (większość),podlane sosikiem pseudohistorycznym z wisienką a'la Daniken... i chociaż na pierwszy rzut oka może to wydawać się atrakcyjne... to po jakimś czasie okazuje się mdłe i przeciętne. A! W moim egzemplarzu mapka była wybrakowana - brakuje linii brzegowej oraz samego Nilu, przez co nie ma najmniejszego sensu i jest zbiorem kropek... nie wspominając już o angielsko-polskich nazwach miejsc. Okładka jest żartem... to musiał być Echnaton, jakże by inaczej ;)

Bardzo dobrze opowiedziana fantastyczna historia, osadzona w tajemniczych czasach przed cywilizacją starożytnego Egiptu. Pomysł, jak i wykonanie, znakomite.

Książka ta bardzo mnie rozczarowała, myślałem że będzie więcej makabry i potwory, a spotkała mnie powieść fantasy z elementami militarnymi, lecz książka nie była tragiczna na tyle bym przestał ją czytać.

Tłumaczenie było tak fatalne. Sama książka jest świetna i czytało się bardzo szybko i przyjemnie. Ciągle natykałem się jednak na jakieś kwiatki, które bardzo uprzykrzały mi życie.

Na pewno nie jest to najlepsza książka Lumleya. Jak dla mnie brakuje zdecydowanie mroku i za mało było nawiązań do Lovecrafta. Jest kilka fajnych momentów (a właściwie jeden czy dwa) z soczystym gore ale jak na tego autora to mało:) Sporą cześć historii wypełniają zmagania armii tytułowego bohatera z armią faraona. Co niestety dość przynudza. Ale jeśli ktoś lubi klimaty starożytnego Egiptu okraszone magią i fantastyką to ta pozycja na pewno przypadnie mu do gustu.

Całkiem przyjemna, ale bez rewelacji niezła fabuła prowadząca to niezbyt rewelacyjnego finału.

2062

Takie niby nie zapowiadające się nic... A czytało się jednym tchem - to się nazywa umieć pisać!!!! Polecam!!!!

• Horror
  • Półka 2 (wnęka)