Dziennik 1954. Wersja oryginalna

biografia, autobiografia, pamiętnik

Wydawnictwo MG
biografia, autobiografia, pamiętnik

Kup książkę

Świetna rzecz. Przygody bezrobotnego pisarza i dziennikarza w pierwszym kwartale roku 1954. Szerokie wniknięcie w ówczesną śmietankę towarzyską, obszerna krytyka praktycznego marksizmu z punktu widzenia kogoś "spoza systemu", sporo na temat miłości i innych stosunków damsko-męskich. Ciekawe, że raptem 10 lat po powstaniu warszawskim życie w stolicy było takie barwne (na ile...

Śmieszno przygnębiający dziennik, opisujący na przemian romanse, dyskusje z ciekawymi wówczas ludźmi i ból życia w państwie komunistycznym. Język genialny i warto się z nim zmierzyć, natomiast całość, lojalnie uprzedzam, wpływać może na psychikę i codzienne zachowanie.

Co mnie podkusiło?!
Właściwie wiem... Czytając codzienną prasę, słuchając ludzi, którzy uważają się za polityków, obserwując powolny, lecz stały pochód nietolerancji, ksenofobi i języka rodem z podręczników dla inkwizytorów, sięgnąłem po "Dziennik 1954" Leopolda Tyrmanda, wychodząc z założenia, że "przecież kiedyś było znacznie gorzej"; szukając pocieszenia, że bywały w...

Doprawdy nie wiem jak opisać "Dziennik 1954", aby nie nie przesadzić ze zbyt małą lub zbyt dużą ilością słów.

Imponderabilium.

Wspaniale się czyta. Dużo złośliwości pod adresem komunizmu i komunistów, co zrozumiałe. Plotki, ciekawostki, przechwałki, brak zdecydowania co do Krystyny (ciekawe, kim jest ta pani i czy jeszcze żyje?) , ciekawa przygoda erotyczna w Krakowie (pokłosie romansu z Zakopanego). Dla mnie rewelacyjna lektura, na równi z Dziennikiem Kisielewskiego. Polecam każdemu wykształciuchowi

genialny język!

Kawał świetnego obrazu: Polski, literatów, samego Tyrmanda. Pełna humoru, ale też i żalu za utraconymi marzeniami. Książka, której się nie zapomina, bo maksymalnie napełniona prawdą. Prawdą czasów i życiorysu.

Mój numer jeden, od lat.

Zupełnie bezkompromisowy, szczery i literacko urzekający. "Dziennik 1954" to prawdziwe świadectwo czasu jednego z największych polskich intelektualistów tamtych czasów. Mozaika codziennych historii - jak na dobry dziennik przystało - zostaje raz po raz rozbudowywana o kolejne wątki z ówczesnego świata literatury i życia społecznego Warszawy.
Czytany przeze mnie...

Trudna, choć dobrze napisana książka. Czyta się przyjemnie, jak na takie tematy. Sporo anegdot, ironii i czarnego humoru. Opisuje życie w Polsce, z punktu widzenia zdolnego pisarza, który ładnie potrafi podkreślić absurdy komunizmu.

• Literatura polska
  • Chcę w prezencie