Śmierć lorda Edgware'a

Okładka książki Śmierć lorda Edgware'a Agatha Christie
Okładka książki Śmierć lorda Edgware'a
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 9) Seria: Agata Christie - Królowa Kryminału kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 9)
Agata Christie - Królowa Kryminału
Lord Edgware Dies
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-07-18
2008-07-18
Agnieszka Bihl
powieść zbrodnia detektyw

Kolejny klasyczek z Poirotem w roli głównej, dobrze się czytało, ale w tym wydaniu aż roiło się od błędów, mam nadzieję, że w tej nowej serii jest to już poprawione, bo zdarzały się nawet błędy w imionach bohaterów!

Mam taką myśl, że "Śmierć lorda Edgware'a" to była dobra powieść i być może za jakiś czas nadal będę pamiętała na czym polegała zagadka i kto okazał się winny, bo całość jest dosyć charakterystyczna. Jednocześnie nie zrobiła na mnie na tyle dużego wrażenia, żebym myślała o niej jako o jednej z ulubionych. Czytałam, główkowałam (tym razem mamy remis - domyśliłam się rozwiązania, ale nie wszystkie wątki umieściłam w odpowiednim miejscu) i nieźle się bawiłam, tyle że nie wyszło to poza pewien standardowy poziom książek Christie.

Pełna opinia na K-czyta.pl: https://www.k-czyta.pl/2024/02/agatha-christie-smierc-lorda-edgwarea.html

To książka dla miłośników Herkulesa Poirot , który chełpi się swoimi szarymi komórkami , pielęgnuje wąsy - jedyne takie w całym Londynie , dba o elegancki ubiór i regularnie obraża Hastingsa.
To kryminał w starym stylu [ wydany w 1933 ].
- Poirot jest postacią karykaturalną - a to przecież były policjant - dzisiaj zapewne miałby problem z alkoholem i był pozbawiony wszelkich złudzeń jeśli chodzi o swoje moce sprawcze.
- plan wymyślony przez mordercę jest skomplikowany i teatralny - współcześnie pojawiłby się raczej w komedii kryminalnej , niż w książce zakończonej powieszeniem sprawcy.
- Agatha Christie daje dyskretnie do zrozumienia , że lord Edgware był sadystą - obecnie jego upodobania zostałyby pewnie opisane ze szczegółami.
Jeśli ktoś lubi mocne , realistyczne kryminały , będzie ziewał i kręcił nosem.
Ja przyjmuję Poirota z dobrodziejstwem inwentarza , chociaż trochę żałuję , że nie ma tu atmosfery angielskich , wiejskich posiadłości - akcja toczy się w Londynie.
Z sentymentem czytałam , jak Hastings szuka numeru telefonu w książce telefonicznej . Kiedyś takie zwykle leżały obok telefonu , aż pojawiło się RODO , na które często zrzucano odpowiedzialność za swój brak kompetencji [ tu nadzwyczajną siłą woli powstrzymam się od opowiedzenia kilku anegdot].
Nieraz było to tak zaskakujace jak zakończenie tej książki.
"Śmierć ... .." polecam amatorom starych kryminałów.

To kryminał w starym stylu [ wydany w 1933 ].

Słynny Herkules Poirot zostaje wynajęty przez znaną aktorkę, Jane Wilkinson znaną też jako lady Edgware, by porozmawiał z jej mężem i przekonał go do rozwodu. Znakomity detektyw ujęty urokiem pięknej kobiety w tarapatach podejmuje się tego trudnego zadania i umawia się na spotkanie z wyniosłym arystokratą. Wbrew obawom Poirota rozmowa jest krótka i rzeczowa oraz nadzwyczaj efektywna. Okazuje się, że lord Edgware już jakiś czas temu zgodził się listownie na rozstanie z żoną i dalszą dyskusję uważa za bezcelową. Uradowany detektyw zanosi dobre wieści swojej klientce i pewnie szybko cała sprawa poszłaby w zapomnienie gdyby nie nagła śmierć mało sympatycznego arystokraty. I nie ma w niej nic naturalnego, bo gościa ktoś umiejętnie zasztyletował późnym wieczorem we własnym domu. Pierwsze podejrzenia padają na Jane Wilkinson, jako osobę zainteresowaną usunięciem ze swojej drogi kłopotliwego małżonka, jednak zeznania Poirota oczyszczają ją z zarzutów. A przynajmniej usuwają ją z grona najbardziej podejrzanych o dokonanie morderstwa. Szybko okazuje się, że zgon lorda Edgware’a jest na rękę nie tylko żonie pragnącej wolności. Zyskują na nim też jego córka, a także spadkobierca majątku i tytułu. Do tego jest cały szereg osób z nimi powiązanych. Policyjne śledztwo choć prowadzone rzetelnie i konsekwentnie nie przynosi spodziewanych efektów i dopiero geniusz Poirota sprawia, że wszystkie elementy układanki zostają do siebie dopasowane, a na światło dzienne wychodzi intryga naprawdę przebiegle wymyślona i bezwzględnie wprowadzona w życie.

Znakomita lektura.

Kto zabił lorda Edgware'a? I dlaczego właściwie to zrobił? Był z niego nieprzyjemny typ, ale jak się okazało, poważnego powodu dla morderstwa nie było. Jednak lord Edgware nie żyje. Pojawiają się kolejne dowody, które wskazują mordercę. Ku uciesze inspektora Jappa ze Scotland Yardu sprawa zmierza ku końcowi. Tylko Poirot ciągle upiera się, że coś jest nie tak i drąży dalej.

"-Zawsze uważałem go za dziwaka - ciągnął Japp. Ma własny, wyjątkowy sposób patrzenia na sprawy, i to nader osobliwy. Przyznaję, że w pewnym sensie jest geniuszem. Ale mówi się, że ludzie genialni stoją bardzo blisko granicy szaleństwa i mogą ją przekroczyć w każdej chwili. Zawsze lubił komplikacje. Prosty przypadek nie był dla niego dość dobry. [...]. Stracił kontakt z rzeczywistością. Gra we własną grę. Zupełnie jak starsza sama układająca pasjansa. Jeśli jej nie wychodzi, oszukuje. Tyle że z nim jest odwrotnie. Jeśli wszystko układa się zbyt łatwo, oszukuje, by to skomplikować. Tak właśnie to widzę."

Ale czy to wszystko jest tak proste, jak twierdzi Japp? Czy Poirot w końcu zwariował bez reszty, wciąż uparcie szukając prawdy, bo coś mu w tym prostym rozwiązaniu nie pasuje?
Nie.
Jeden niewinny komentarz usłyszany na ulicy, błysk zielonych, przenikliwych oczu i genialny Belg w końcu znajduje odpowiedzi na nurtujące go pytania. Poraz kolejny dowodzi potęgi swojego geniuszu, oczywiście nie szczędząc biednemu Hastingsowi komentarzy o jego pospolitym rozumie (swoją drogą podziwiam cierpliwość Hastingsa. Poirot dawał mu czasem ostro popalić).

"Śmierć lorda Edgware'a" bardzo mi się spodobała. Fabuła trzyma w napięciu. Czytając książki Christie staram się rozwiązywać zagadki razem z bohaterami. Tym razem udało mi się wytypować mordercę szybko, ale Agatha sprytnie prowadzi narrację, więc po chwili triumfu zwątpiłam w słuszność swojego osądu. Jak się na końcu okazało, niepotrzebnie. Dobrze już przestanę o moich rozmyślaniach bo zaczynam brzmieć jak Poirot, który swoją drogą, był w tej historii niesamowicie irytujący. I nie wiem, może nie doczytałam, ale mam wrażenie, że pod koniec historii wkradła się jedna nieścisłość. Chętnie to skonfrontuję, kimś kto już tą książkę czytał :)

Jedenasta zagadka kryminalna już za mną. Zdążyłam przeczytać jeszcze przed zabiegiem. Tak jak wspominałam we wcześniejszych opiniach, jestem miłośniczką Herculesa Poirot. Pewnie przez psychologię, której Mały Belg używa nagminnie, aby poznać przyczynę i skutek zdarzenia. Poirot jest dla mnie niedoścignionym wzorem detektywa. Sama historia wciągająca, o ile tak można powiedzieć o zbrodni. Jednego tylko pojąć nie mogę i nie widzę tego w "śmierci Lorda..." - tego tabu, o którym jest mowa na okładce - mianowicie homoseksualizmu. Może człowiek ślepy, albo niedouczony, ale za diabła znaleźć tego nie mogę. Pomimo tych moich spostrzeżeń, mogę śmiało polecić, bo książka czyta się sama.

Jedna z lepszych książek pani Agathy Christie, jakie miałam przyjemność czytać. Wyjątkowo nie zaczyna się od trupa, a od prośby, skierowanej do wspaniałego Herculesa Poirot. Wyjątkowo nietypowej prośby o pomoc w pozbyciu się męża. Jak wiadomo, nasz detektyw nie zajmuje się tego typu sprawami, ale też nie lubi odmawiać niewiastom w potrzebie. Trup oczywiście z czasem się pojawi, jakże mogłoby być inaczej. Narratorem powieści jest Hastings, którego poznaliśmy we wcześniejszych przygodach Poirot'a. Nie zabraknie oczywiście żarcików o prostym rozumku Hastings'a.
Książki pani Christie zawsze wprowadzają mnie w dobry humor, nie ma w nich dramatyzmu. Najlepiej czyta się je pod ciepłym kocykiem z filiżanką kawki. Polecam serdecznie :)

Jedna z najlepszych powieści Christie. Wspaniała tajemnica i genialnie napisana postać mordercy - prawdopodobnie najlepszy zbrodniarz, jakiego kiedykolwiek stworzyła.

Bardzo klasyczny, świetnie poprowadzony kryminał. Akcja z udziałem Herculesa Poirot zaczyna się od samego początku od dziwnej propozycji pomocy a następnie szybko się rozwija. Poprzez narracje Hastingsa cały czas towarzyszymy Poirotowi w jego śledztwie, ,poznajemy sposób dedukcji i zbierania informacji. Akcja jest zwarta i nie rozdrabnia się na historie postaci czy rozbudowane wątki poboczne. Rozwiązanie jest dość zaskakujące a tropy sprytnie kluczą.

Kolejna część przygód słynnego detektywa Poirot’a jak zwykle mnie nie zawiodła. Jak za każdym razem, tak teraz również, do ostatniego rozdziału nie znałam sprawcy zbrodni. Tajemnica morderstwa była intrygująca i wciągająca do głębi. Autorka po mistrzowsku stworzyła postać Herkulesa Poirot’a, który jest nie tylko szalenie inteligentny, ale też swoim zabawnym sposobem bycia sprawia, że książki z jego udziałem czyta się jednym tchem.

Tym razem pedantyczny detektyw bada śmierć lorda Edgware’a, który jest mężem słynnej aktorki – tak samo pięknej, jak i egoistycznej. W dochodzeniu towarzyszy mu jego najlepszy przyjaciel Hastings, który swoimi niekiedy naiwnymi uwagami wzbogaca kryminał o elementy humorystyczne.

Agatha Christie jak zwykle stanęła na wysokości zadania dostarczając czytelnikowi wspaniałej rozrywki, zmuszając przy tym by trochę rozruszać „małe szare komórki”. Serdecznie polecam.

• Agatha Christie
  • Kryminały