Obietnica komisarza Montalbano

Okładka książki Obietnica komisarza Montalbano
Andrea Camilleri Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Komisarz Montalbano (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Montalbano (tom 7)
Il giro di boa
Noir sur Blanc
2009-04-01
2009-04-01
Krzysztof Żaboklicki
literatura włoska

Świetna książka jak zawsze nie zawodzi autor ani komisarz.

To chyba moja ulubiona powieść z cyklu z Montalbanem, bo też i chyba chwyta się nieco głębszego problemu. Poza tym najbardziej lubię, kiedy tłumaczem jest mężczyzna. Nowsze tomy niestety tłumaczyła kobieta i straciły sporo z tego szorstkiego męskiego humoru, który bawił mnie w tych starszych częściach. Szczególnie to widać przy wejściach Catarelli. U panów tłumaczy...

Na półkach: , , , , , , , , ,

Powieść trochę lepsza od poprzedniej, jednak daleko jej do ideału. Brakowało mi dynamiki w fabule. Wiem, że nie powinnam oczekiwać Bóg wie jakiego napięcia ale momentami się nudziłam. Może czytam za dużo kryminałów i już mi się one przejadły?Albo to Camilleri nie umiał stworzyć wciągającej fabuły.

Rewelacyjna książka, jak większość tego autora. Świetne poczucie humoru połączone z bardzo ciężka i brutalną historią.

2059

Póki co jest to najsłabsza pozycja z cyklu, jaką przeczytałam. Historia strasznie się wlecze, zagadki piętrzą jedna za drugą, by na koniec większość rozwiązała się za sprawą bardzo pomocnego informatora. Jakby autor zabrnął nagle w ślepy zaułek, z którego innego wyjścia już nie było.

Mysle, ze odpowiedniejszym okresleniem oceny byloby "przyjemna". Bardzo przyjemny kryminal z charyzmatycznym glownym bohaterem

2059

Komisarz Montalbano ma już dość, a musi stawić czoło pladze ostatnich lat - nielegalnej emigracji, z jej mrocznymi aspektami. Bezsprzecznie książki Camilleriego to bardzo dobrze napisane krótkie opowieści, z której każda potrafi, i zachwycić, i zaciekawić.

Po przeczytaniu "Obietnicy..." mam małe déjà vu - "Obietnica..." na tle serii o Montalbano wypada podobnie jak "Pancerne serce" w porównaniu z innymi przygodami Harrego H. (męscy superbohaterowie walczą samotnie - z wyboru - ze złem tego świata niepomni na ból i piętrzące się przed nimi trudności).
PS. A swoją drogą to ciekawe by mogło być spotkanie Montalbano z Holem...

Zakończenie godne amerykańskich filmów sensacyjnych. Ale nie przyćmiewa makabrycznej sceny rozpoczynającej tę książkę. Przyśnić się może. I mimo, że następna zaraz budzi śmiech, to lekki dreszczyk po skórze lata.
Kim jest tajemniczy nieboszczyk? Jak i dlaczego zginął?

I kolejny dramat - napływ nielegalnych imigrantów w ilościach niemożliwych do ogarnięcia przez sycylijskie...

Polecam wszystkim, którym się wydaje, że temat nielegalnych imigrantów zaistniał dopiero w ostatnich miesiącach. Otóż nie - są kraje w Europie, które z problemem zmagają się już od lat. Nie jest on zresztą wcale taki czarno-biały, za to pełen cierpienia. Także tych najmniejszych i najsłabszych. I z tym właśnie styka się i zmaga komisarz Montalbano w powieści wydanej we...

• Kryminały
  • 2013