Okładka książki Kulturowo-polityczny Avatar? Kultura popularna jako obszar konfliktów i wzorów społecznych
Piotr Żuk Wydawnictwo: Oficyna Naukowa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Oficyna Naukowa

Okładka książki O kulturze protestu jako rdzeniu tradycji europejskiej Paweł Żuk, Piotr Żuk
Ocena 8,0
O kulturze pro... Paweł Żuk, Piotr Żu...
Okładka książki Integracja europejska a zmiany kulturowe i społeczno-polityczne w Polsce Paweł Żuk, Piotr Żuk
Ocena 6,0
Integracja eur... Paweł Żuk, Piotr Żu...
Okładka książki O kulturze strachu i przemyśle bezpieczeństwa Paweł Żuk, Piotr Żuk
Ocena 7,0
O kulturze str... Paweł Żuk, Piotr Żu...

Zbiór świetnych artykułów naukowych, omawiających różnorodne aspekty kultury popularnej. Jak to zwykle bywa, mamy tu teksty badaczy z różnych dziedzin, przeważają jednak socjologowie. Wpływa to z pewnością na profil tekstów i samo definiowanie kultury popularnej, często oparte na teoriach społecznych, podkreślające też jej aspekt ekonomiczny (funkcjonowanie w społeczeństwie kapitalistycznym). Stąd większość analiz skupia się na wpływie kultury popularnej na społeczeństwo albo na obrazie społeczeństwa w niej obecnym.
Część artykułów omawia same teorie związane z kulturą, a część posługuje się teoriami tylko w celu omówienia jakiegoś konkretnego zjawiska. Pojawia się sporo krytyki pod adresem popkultury i różnych jej przejawów, ale też wiele głosów podkreślających, że nie należy jej traktować homogenicznie, bo mieszczą się w niej zarówno zjawiska kiczowate i ogłupiające, jak i te mądre i wartościowe (myślę, że dla wielu z użytkowników tego portalu jest to spojrzenie ważne, bo pozwala nam "wybronić" kochane przez nas popularne książki).
Wymienię kilkoro z moich faworytów, aby dać lepszy pogląd na to, czego dotyczy "Kulturowo-polityczny AVATAR". Bardzo ciekawy jest na przykład artykuł Bartosza Machalicy, który omawia szwedzkie powieści kryminalne jako możliwe narzędzie krytyki społecznej. Warto zwrócić uwagę na analizę Beaty Łaciak, która przyjrzała się wizerunkowi polskiego społeczeństwa przedstawionemu w serialach obyczajowych. Paweł Żuk z kolei zajął się czasopismami młodzieżowymi pod kątem wartości (czy może antywartości), jakie przekazują one polskim nastolatkom.
Ktoś mógłby zapytać: po co? Po co doszukiwać się odzwierciedlenia brytyjskiego systemu klasowego w skeczach Monty Pythona? Po co analizować, jakie stereotypy o kulturze arabskiej utrwalają hollywoodzkie filmy? Po co wyłuskiwać z tekstów piosenek zespołu System of a Down ich polityczne i społeczne przesłania?
Moim zdaniem takie analizy są niezwykle istotne. Właśnie po to, żebyśmy wiedzieli, że rozrywka nie jest tylko rozrywką. Z jednej strony to dobrze, bo możemy odkryć, że wielu twórców kultury popularnej ma naprawdę sporo mądrych rzeczy do powiedzenia i że ich dzieła są przemyślane i niosą sobą coś wartościowego. A z drugiej strony powinniśmy uważać, bo kultura popularna ma wpływ na nas i na nasze postrzeganie świata, nie jest niewinna w tym sensie, że nie tylko pozwala nam odpocząć i dobrze się bawić, ale wpaja nam również różne opinie o świecie i stereotypy (ważny jest zatem jej krytyczny odbiór). Dla mnie lektura niesamowicie ciekawa i - jak widać - skłaniająca do przemyśleń.