Kod Leonarda da Vinci

Okładka książki Kod Leonarda da Vinci Dan Brown
Okładka książki Kod Leonarda da Vinci
Dan Brown Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Robert Langdon (tom 2) Ekranizacje: Kod da Vinci (2006) kryminał, sensacja, thriller
Robert Langdon (tom 2)
The Da Vinci Code
Sonia Draga
2013-01-03
2013-01-03
9788375081978
Ekranizacje:
Kod da Vinci (2006)

Sięgnęłam wreszcie po „Kod Leonarda da Vinci” – wstyd przyznać, jednak książka ta już w zasadzie od kilku lat kurzyła się na mojej półce. Jakoś ciągle nie chciało mi się kupić pierwszej części, by jakoś sensownie zacząć przygodę z twórczością Dana Browna. Skoro jednak „Anioły i demony” są już za mną, zdecydowałam się też wreszcie przeczytać najbardziej kultową z powieści autora. Przyznam jednak, że była to droga przez mękę.

Robert Langdon przebywa w Paryżu po zaprezentowaniu wykładu na temat symboli. Pracuje ostatnimi czasy nad książką o utraconej sakralności kobiecej, która ma się na ukończeniu. Pilnie wezwany zostaje jednak do Luwru… by pomóc w sprawie morderstwa kustosza! Saunière miał się z nim widzieć poprzedniego wieczoru, lecz do spotkania nigdy nie doszło. Mężczyzna pozostawił po sobie nieoczywiste zagadki, które nie są najprostsze do rozwikłania. Langdon wkracza na szlak pełen zaszyfrowanych wiadomości. Przygoda ta zawieźć go ma ku odkryciu jednej z najpilniej strzeżonych tajemnic ludzkości… Czy jednak podróż będzie na pewno bezpieczna, skoro morderca wciąż jest na wolności?!

Raz po raz natrafiałam na informacje, że ekranizacja zepsuła potencjał książki. Szczerze powiedziawszy nie odczułam szczególnych różnic między powieścią, a filmem. Wprawdzie pojawia się kilka rozbieżności (istotnych fabularnie naliczyłam raptem dwie),jednak nie wpływają one w żaden sposób na odbiór którejkolwiek z wersji. Przyznam jednak, że po lekturze czuję się równie wycieńczona, co po nie tak dawnym seansie „Kodu da Vinci”. Opowieść może intrygować za pierwszym razem – za każdym kolejnym, gdy jest już przewidywalna, nie budzi aż takich emocji. Wartość szokowa to jedyna przeciwwaga przedstawionej historii: bez niej całość nie daje sobie rady tak dobrze. Narracyjnie nie odczułam tu mocy, która wchłonęłaby mnie całkowicie w ten świat. Przez co raptem pięciusetstronicowa książka zajęła mi aż dwa tygodnie… Przyznam jednak, iż zakończenie wypada lepiej właśnie w powieści. Wątki są skuteczniej domknięte, a cała podróż czytelnicza wydaje się dzięki temu mniej bezsensowna.

Stylistycznie pozycja nie odbiega od poprzedniej przeczytanej przeze mnie książki tego autora. Jest spójnie, dialogi są sensowne, opisy niekiedy barwne. Odrobinę zawiodły mnie niektóre zagadki… Myślę, że miejscami dzieci poradziłyby sobie z kilkoma z nich szybciej od bohaterów. Wątki historyczne potrafią zaintrygować, nawet jeśli są dość powierzchownie omówione. Przyjemnie się czyta również o symbolice, sztuce czy choćby metodach szyfrowania. To jednak nie zmienia faktu, że w powieści użytych zostało dużo za wiele słów niż było to potrzebne dla tej historii. Irytująca wydała mi się również maniera stylistyczna z kategorii „napomknę o tym, że postać xyz dowiedziała się o czymś… ale o czym, to zdradzę dopiero za sto stron”. Nie wiem czy ktokolwiek czytając tego typu wstawki odczuwa budujące się napięcie. We mnie takie konstrukcje wywołują wyłącznie frustrację.

„Kod Leonarda da Vinci” trudno mi określić jako dobrą książkę. Powieść ta była dla mnie naprawdę męcząca i zdecydowanie muszę zrobić sobie dłuższą chwilę odpoczynku od autora. Wprawdzie na mojej półce piętrzą się jeszcze trzy czy cztery jego pozycje… Sięgnę jednak po nie raczej później niż wcześniej. Tymczasem recenzowanej powieści przyznaję raptem 6/10 – zaznaczając przy tym, że nie jest to coś, po co trzeba sięgnąć. Sukces tej książki opiera się na kontrowersji, a nie dobrym pisarstwie.

Wiem, że to jedynie fikcja literacka, ale została napisana tak, jakby wszystkie wydarzenia były prawdą. Wprost fenomenalnie się to czytało!

Przeczytałam tę książkę mając 14 lat i była ona gwoździem do trumny mojej wiary. Zdawałam sobie sprawę, że to fikcja literacka, ale zainspirowała mnie do głębszych poszukiwań w bardziej naukowych źródłach. Fabuła mega wciągająca, zapada w pamięci na długo, ekranizacja również na wysokim poziomie. Moim zdaniem klasyk.

To pierwsza z książek tego autora. Zachwyciłem się jego stylem pisania. ☺️

To pierwsza z książek tego autora. Zachwyciłem się jego stylem pisania. ☺️

jak wszytskie ksiazki tego autora warta polecenia. ksiazka pelna zagadek. nie jestem w stanie iwecej napisac w sprawie tej ksiazki, gdyz to trzeba po prostu przeczytac. Uwazam ze kazdy mol ksiazkowy i fan zagadek powinien miec na swojej liscie przynajmniej jedna pozycje tego autora

Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Porywająca i trzymająca do samego końca. Jedną gwiazdkę odejmuję za błędną informację o ,,linii róży".

Książka utrzymywała się na dość wysokim poziomie, ale im dalej w las tym gorzej. Do połowy 9/10 dalej niestety 6/10

Książka pisana fantastycznie co zachęciło mnie do filmu, który potem oglądałam kilka razy. Muzyka Hansa Zimmera - zwłaszcza punkt kulminacyjny - gdy T.Hanks idzie Linią Róży - mnie powaliła. Gdy na wyrywki czytałam książkę później zawsze w głowie miałam tę monumentalną muzykę. Tyle tajemnic i symboli (pierwszy raz poszukałam info nt. Opus Dei) -ta książka uczy choć jest sensacyjna i takie ma zadanie: być sensacją....Zachęciła mnie do innych powieści D.Browna

Dla mnie jest to wzorzec jak powinna wyglądać książka z gatunku akcja/przygoda. Mam tu wszystko czego potrzebuję w książce by mogła mnie tak wciągnąć że byłem gotowy zarwać nockę :) Owszem, może historia jest nieco naciągana a szczególnie utwierdzanie, że tło historyczne jest jak najbardziej prawdziwe ale gdy to pominąć mamy naprawdę solidną porcję książkowych przeżyć

• Dan Brown
  • 100 książek BBC