Polish museums

Bosz

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Recenzja pochodzi z portalu kulturaonline.pl

Książkę poświęconą polskiemu muzealnictwu poleca Bogdan Szymanik z wydawnictwa Bosz.

W Polsce jest ponad tysiąc muzeów, i dodatkowy tysiąc instytucji, które tytułują się muzeami, choć w świetle przepisów nimi nie są. Zdawałoby się, że to dużo, ale w mniejszej Szwajcarii jest ich 13 tysięcy. Paradoksalnie może dobrze, że w Polsce mamy ich ponad dziesięciokrotnie mniej, bowiem i tak mało wiemy o naszych muzeach. Rzadko w nich bywamy, a ich zbiorów niestety często nie doceniamy.

Dorota Folga-Januszewska, była dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie, współautorka wydanej właśnie książki "Muzea polskie" zauważa, że łódzkie Muzeum Sztuki pojawia się w dziesiątkach zagranicznych publikacji, ale w polskich rzadziej, bardziej jest cenione w Europie niż w Polsce. Co zresztą sami możemy zaobserwować, zwiedzając samotnie sale tego muzeum. Poza znanymi ośrodkami na terenie Polski można znaleźć mnóstwo zapomnianych perełek, takich jak Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku. Wiele takich „okazów” można znaleźć właśnie w "Muzeach polskich”.

Ale zacznijmy od początku, bo ten początek pokazuje, że sztuka dawniej nie była wcale najważniejsza dla instytucji sztuki. Cele polskiego muzealnictwa od zawsze wiązały się z kwestiami narodowymi. Według niektórych badaczy dzieje tej dyscypliny rozpoczynają się w XVIII wieku, który uznaje się za początek świadomych kolekcji. Jednak według dyrektora Zamku Królewskiego Andrzeja Rottermunda historia w tym obszarze zaczyna się od grobów świętych Stanisława i Wojciecha – były to miejsca kultu, ale zarazem przechowywania, służyły jako skarbiec. Paradoksalnie, utrata niepodległości w Polsce doprowadziła do powstania pierwszego muzeum historycznego Izabeli Czartoryskiej, która chciała stworzyć kolekcję pamiątek, mającą stanowić udokumentowanie i uzasadnienie istnienia silnego państwa. Zachęcała tym samym – tak to było odczytywane – do odzyskania niepodległości. Jej Świątynia Sybilli w Puławach wyróżniała się swoimi zbiorami i podczas powstania listopadowego jako pierwsza została zaatakowana przez okupantów jako symbol prowokacji narodowej.

Więcej na: http://kulturaonline.pl/ksiazka,nie,tylko,na,weekend,muzea,polskie,tytul,artykul,15105.html

Recenzja pochodzi z portalu kulturaonline.pl

• historia
  • Historia i okolice
  • #architektura, sztuka i muzyka
  • Albumy
  • Nowości roku 2012
  • Sztuka i kultura
  • Własne do przeczytania

Dodaj cytat z książki Polish museums