Smak tropików. Kuchnie Pacyfiku

Okładka książki Smak tropików. Kuchnie Pacyfiku Biruta Markuza - Białostocka
Okładka książki Smak tropików. Kuchnie Pacyfiku
Biruta Markuza - Białostocka Wydawnictwo: Zysk i S-ka kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Zysk i S-ka
2013-01-01
1990-01-01

Nigdy nie sądziłam, pomimo iż kocham gotować, że w jakikolwiek sposób zachwycę się książką kucharską. Jednak, gdy dostałam ten niespodziewany prezent w swoje ręce, wiele się zmieniło.
O ile nie nauczymy się gotować czytając przepisy, o ile nie poznamy prawdy o tej codziennej, a wyjątkowej alchemii, o tyle wielce pomocne jest poznanie całego tła historycznego i kulturalnego danej kuchni, które autorka pokrótce, ale niesamowicie opisała w każdym ze wstępów. Zrozumienie choćby, dlaczego północ Chin woli pszenicę, albo dlaczego w Indiach nigdy nie gotujemy w aluminium być może, pozwoli powtórzyć nam cząstkę magicznego, dalekiego świata w naszym własnym domu.
Nie sądziłam sama, że tak będzie ale...polecam!

Pani Biruta Markuza jest polską autorką, mieszkającą w Warszawie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych, pracowała jako scenograf, a obecnie w wolnym czasie lubi malować, tłumaczyć z j. angielskiego oraz litewskiego, a także pisać książki o tematyce kulinarnej.

"Smak tropików. Kuchnie Pacyfiku" widoczne na załączonym zdjęciu, to nowe wydanie książki z 1990 roku, która swą treścią nawiązuje do kulinarnych gustów mieszkańców regionów leżących przy Pacyfiku. Kolejno wymieniając autorka zapoznaje nas z kuchnią: Chin, Indii, Indonezji, Singapuru, Sri Lanki, Filipin, Nowej Gwinei, Nowej Zelandii, Australii, a na koniec w ramach ciekawego
uzupełnienia dodaje też rozdział Potrawy na Boże Narodzenie.

Książki kucharskie często są schematyczne. Jest przepis, zdjęcie, wartość kaloryczna i informacja, na ile porcji dana potrawa została zaplanowana. To, co szczególnie mi się spodobało w Kuchniach... to fakt, iż autorce udało się odejść trochę od tego utartego szablonu, dokładając kilka ciekawych elementów, zdecydowanie wzbogacających treść.
Pierwszym z nich są wstępy. Na początku każdego rozdziału p. Biruta opisuje nam: co, kto, dlaczego i w jaki sposób zjada w kraju, z którego przepisy nam zamierza podać. Często wymienia najpopularniejsze składniki, metodę podawania dań i ich konsumpcji, a także dodaje historyczne ciekawostki w jakiś sposób związane z kuchnią omawianego regionu.
Kolejną rzeczą zasługującą na plus jest przemyślany zestaw przepisów. Nie chodzi mi tutaj o to, że są one ciekawe i niespotykane (chociaż oczywiście są),lecz bardziej o fakt, iż mimo swego pochodzenia do wykonania większości z nich potrzebujemy możliwych do zdobycia w Polsce składników. Do tych bardziej wymyślnych potraw p. Biruta proponuje nam natomiast zamienniki, w związku z czym możemy się cieszyć większością dań przez nią zaproponowanych.

Warte uwagi przy tej książce jest również oczywiście jej wydanie. Twarda oprawa, piękna kolorystyka i zachwycające zdjęcia tworzą wspólnie przyjemną dla oka książkę kucharską, która nie dość, że wzbogaca naszą wiedzę kulinarną, to dodatkowo ślicznie się prezentuje w zbiorach. Ja, jak na prawdziwego wzrokowca przystało jestem nią urzeczona.

• Kuchnia
  • Duży regał