Roboty z planety świtu

Okładka książki Roboty z planety świtu Isaac Asimov
Okładka książki Roboty z planety świtu
Isaac Asimov Wydawnictwo: Rebis Cykl: Roboty (tom 3) fantasy, science fiction
Roboty (tom 3)
The Robots of Dawn
Rebis
2014-01-01
1994-01-01
Zbigniew A. Królicki
roboty sf

Okładka książki Złoty Wiek amerykańskiej SF, tom 1 Isaac Asimov, Ray Bradbury, Robert A. Heinlein, Clifford D. Simak
Złoty Wiek ame... Isaac Asimov, Ray B...
Okładka książki Złoty Wiek amerykańskiej SF, tom 2 Isaac Asimov, Raphael A. Lafferty, Robert Silverberg, Clifford D. Simak, Jack Vance
Złoty Wiek ame... Isaac Asimov, Rapha...

Przedostatni już tom przygód detektywa i humanoidalnego pomocnika R. Daanel’a. Czy trzeci tom jest ciekawszy od poprzednich? Zapraszam na krótką wideo recenzję:

1966

Jak zazwyczaj w przypadku Asimova, bardzo dobra i wielowątkowa.

Jak zazwyczaj w przypadku Asimova, bardzo dobra i wielowątkowa.

Duże bogactwo wątków psychologicznych i relacyjnych może zniechęcić zwolenników przygód i kreacji światów .Dla mnie jest to tym , czego szukam w sci-fi. Z jednej strony w tej części mamy nadal śledztwo, mylące tropu, zmienianie hipotez , wysoki poziom obserwacji , metod dedukcji i analizy. Ale większa ilość rozmów i przesłuchiwań pozwoliła autorowi lepiej nakreślić charakterystykę Aurory i tej ciekawej koncepcji rozwoju człowieka. Asimov zachwycił mnie umiejętnością tworzenia map mentalnych i pokazania jak ciekawą możliwością rozwoju człowieczeństwa będzie odniesienie się do sztucznej inteligencji u Asimova zwanej człekopodobnymi robotami. "Roboty z planety świtu" to fascynująca zabawa logiczna.

Cóż tym razem chwila krytyki co mi nie pasowało; dalej styl przedstawiania osoby raz nazwiskiem potem imieniem oraz albo aż konieczność przeczytania poprzedniej część.
Czytając tą część jeśli pominiemy poprzednią dużo tracimy z informacji. Zauważyłem też że styl Asimowa lekkiego kryminału sf dawkuje nam osoby dopiero na koniec poznajemy wszystkich i chyba nie oto chodzi w jego książkach pomału wg mnie to takie przesłanie pokazanie co się dzieje z ludźmi robotami i pędzącego postępu. Lekki dreszcz emocji i strachu po zakończeniu tej części - świat i Asimowa i nasz biegnie coraz szybciej... Ogólnie polecam warto zagłębić się w dobrą fantastykę a może już nie długo rzeczywistość .

Jak do tej pory najlepsza część cyklu. Widać, że autor pisał to o te "kilka" lat później niż poprzednie części. Dużo bardziej dojrzała intryga niż w pierwszych dwóch częściach. Do samego końca trzyma w niepewności. Polecam!

Majstersztyk! Niby kryminał w konwencji SF, ale i ogólniej - świetna logiczna zagwozdka. Wszystko wzbogacone o tradycyjne w science fiction motywy filozoficzne i genialne studium ludzkiej seksualności, związanych z tym tabu, przesądów, konwencji, itd. Wciągające, dające do myślenia, niepowtarzalnie klimatyczne, zwłaszcza w interpretacji Mako New.

Te książki o robotach są bardzo podstępne… Zaczyna się od bajki o dzielnym policjancie, który ściga zabójcę naukowca z kosmosu, a w kolejnych tomach zaczynają się filozoficzne rozważania na temat przyszłości (które o dziwo - nadal są aktualne).

Książka, ktora przez 3/4 swojej obojętności dziwnie kluczyła, na zmianę nużąc i intrygując. Za to koniec doskonale nawiązuje do ostatniego tomu Fundacji (Fundacja i Ziemia) - dzięki Robotom z planety świtu ocena finału Fundacji zmieniła sie dla mnie z "niepotrzebnie przekombinowane" na "wspaniale przemyślane". Nie spodziewałam się takiego obrotu sytuacji - wiedziałam tylko, że oba cykle są jakoś luźnie połączone (a Roboty czytam długo po zakończeniu lektury Fundacji)

Baley powraca w wielkim stylu! Po spektakularnie przeprowadzonym śledztwie na Solarii stał się bohaterem. Żyje wygodnie na Ziemi, coraz bardziej pochłonięty ideą zasiedlenia innych planet przez Ziemian. Jego trauma związana z otwartą przestrzenią nie poddaje się, ale Baley walczy dziennie. I ta sielanka trwałaby pewnie dalej, gdyby nie kolejne „zabójstwo”. Tym razem na tytułowej Planecie Świtu – Aurorze. Dla Baleya to wyzwanie ma szczególnie osobisty charakter, bo w przypadku porażki poniesie konsekwencje nie na Aurorze, a na Ziemi, zostanie zdegradowany do przeciętnego obywatela bez praw i przywilejów.
Z każdym tomem cyklu opowieść staje się coraz bardziej wyrafinowana. W tym sama zagadka kryminalna („zabójstwo” humanoidalnego robota) i prowadzone śledztwo łączą w sobie spiski, knowania, politykę, walkę o władzę. I pojawia się nowa, fascynująca postać: Giskard – robot humanoidalny, podobny Dannelowi, choć obdarzony niezwykłym darem. Jest przyjacielem Dannela...
Asimov konsekwentnie przedstawia koncepcję tego, że maszyna zdolna do nauki może się rozwijać, a granica jej rozwoju jest trudna do przewidzenia, jeżeli w ogóle istnieje. Dannel i Giskard to już nie roboty, choć jeszcze nie ludzie.
Wartka akcja, ciekawie napisane postacie te nowe: wredny i podstępny Kelden Amadiro i jego córka Vasilia i te znane z części poprzednich: sprzyjający Ziemianom dr Falstold, urocza Gladia.

Nadal świetny Asimov. Jak ten świat mnie wciągnął niesamowicie. Rewelacja.

Nadal świetny Asimov. Jak ten świat mnie wciągnął niesamowicie. Rewelacja.

• Science Fiction
  • Asimov
  • Sci-fi

Dodaj cytat z książki Roboty z planety świtu