Antologia 100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 1-2

literatura faktu

Czarne
literatura faktu

Kup książkę

To piękny zbiór reportaży z tamtego wieku. Krótka notka biograficzna autora i jego arcydzieło. Tematyka od wojny przez życie położnej, od kapitalizmu po komunizm. Zabójstwo Narutowicza opisane przez świadka. Wielki brak prądu w Ameryce. Budowa Nowej huty od zaplecza. Kilka dni z życia robotnika w socjalistycznej międzywojennej fabryce bez cenzury. Komunistyczne podejście do...

Czytalam dlugo i intensywnie. Do niektorych tekstow wracam, inne do mnie nie przemowily, ale jest to kawal historii polskiego reportazu. Warto znac!

Oczywiście wszystkich nie przeczytałem, wyciągam po jednym, dwa od czasu do czasu. To lektura na lata, podobnie jak opowiadania Czechowa, felietony Szymborskiej, Słonimskiego, etc. Świetna przerwa podczas czytania powieści. Bardzo dobry wybór reportaży.

W przypadku każdej antologii można by się spierać: dlaczego te a nie inne utwory. Ale jaką trzeba mieć wiedzę, żeby oceniać 100 lat polskiego reportażu? Zresztą już we wstępie autorzy przyznają się, że wybór tekstów był przedsięwzięciem niezwykle trudnym.
Co otrzymaliśmy? Zbiór 100 świetnych reportaży, z których można się dowiedzieć wiele o historii Polski, świata, o...

te najstarsze - ciekawe przez język, jaki był używany. Te młodsze - niektóre pamiętam jeszcze z Magazynu GW/DF. Wielki ukłon za ten wybór

Czytałam tę książkę ponad miesiąc, chciałam, żeby jak najwięcej zostało z niej we mnie. Mariusz Szczygieł niezwykle starannie dobrał reportaże, ciekawie opisując ich autorów. Podał czytelnikowi na tacy kawał historii z jej tłem obyczajowym. Sprawił , że czytało się ten zbiór jako całość. Dla mnie była to wielka przygoda.

Nie jest to lekka i łatwa lektura, choć niektóre reportaże czyta się z zapartym tchem. Nie jest krótka, choć składa się z wielu pojedynczych części, które można czytać oddzielnie. Całość jest jednak fascynująca i niezwykle wartościowa, literacko, historycznie. Warto, daje to ciekawy obraz różnych zjawisk i różnych autorów, którzy wydawali nam się znajomi.

• Chcę w prezencie
  • Reportaż