Wystarczy. Enough

2014-05-22
2014-05-22
poezja polska poezja Nagroda Nobla

Wyzwanie LC marzec 2024.
Nie będę się mądrzyć, jako nie-humanistka mogę tylko napisać, że te zwięzłe, skondensowane, starannie przemyślane wiersze bardzo mi się podobały (to się nazywa fachowa recenzja ;-))
Wyróżniłabym te najbardziej lapidarne, w kilku słowach zawrzeć tak wiele treści - mistrzostwo (patrz "Dłoń" "Na lotnisku" "łańcuchy").

Wyzwanie LC marzec 2024.

Z plusem

Z plusem

Rok 2023 jest pod patronem noblistki W. Szymborskiej dlatego zdecydowałam się losowo wybrać mała książeczkę i przeczytać w jakieś 20 min. Dopiero zaczynam przygodę z tą autorką.

po latach bycia aktywną czytelniczką niechęć do szymborskiej kojarzy się ze mną tak bardzo jak miłość do "lalki". na fali szalonego zainteresowania wszystkim, co przypomina wiersz, sięgnęłam po ten tomik. i zaskoczyłam się, jak trafne i ciekawe spostrzeżenia miała ta niegdyś nielubiana przeze mnie poetka.

Urzekła mnie twórczość tej kobiety. Kiedyś nie pałałam wielką miłością do poezji, ale Szymborska zmieniła moje zdanie.

Chapeau bas!

Chapeau bas!

Wystarczy... a mi nie wystarczy! Brawo! cudowna, mądra z pazurem, w punkt!

Wystarczy... a mi nie wystarczy! Brawo! cudowna, mądra z pazurem, w punkt!

Idealna dla kobiet! Polecam

Idealna dla kobiet! Polecam

wielka szkoda, że to już ostatni raz

wielka szkoda, że to już ostatni raz

O tak, to jest przypieczętowanie tego, że Szymborska jest wielka i że Nobel jednak ma znaczenie. Te wiersze mnie ruszają, one są takie z głębi duszy, dla fanów słowa, dla lingwistów jakby pisane. Zabawy słowne są prawdziwie wyrafinowane, a jednocześnie treść kryje w sobie opowieść, obie warstwy są głębokie, piękne, szlachetne.
Chociaż w zupełnie inny sposób, w taki piękny, uduchowiony poetka nazywa to, co nawet w naszych głowach jest nienazwane i niewypowiedziane, jak Charles Bukowski. I jeśli on jest piekielnie dobrym diabłem poezji, to Szymborska jest jej boskim aniołem.
Nie robią na mnie wrażenia te ostatnie notatki autorki, w ogóle nie mogę przeczytać tego pisma, ale jeśli ktoś jest sentymentalny i uczuciowy pewnie będzie zadowolony.

Chociaż w zupełnie inny sposób, w taki piękny,...

Im dłużej Szymborska pisała wiersze, im starsza była tym forma jej utworów prostsza, a sensy ostre jak brzytwa. To nie była poetka, która pisała o motylkach i kwiatkach, ale trafiała w samo sedno naszego człowieczeństwa:
Dwadzieścia siedem kości,
trzydzieści pięć mięśni,
około dwóch tysięcy komórek nerwowych
w każdej opuszce naszych pięciu palców.
To zupełnie wystarczy, żeby napisać "Mein Kampf"
albo "Chatkę Puchatka".

W prostocie siła.

Dwadzieścia siedem kości,
trzydzieści pięć mięśni,
około dwóch tysięcy komórek nerwowych
w każdej opuszce naszych pięciu palców.
To zupełnie wystarczy,...

• Poezja