Piąta góra

Drzewo Babel
2003-01-01
2003-01-01
Grażyna Misiorowska
powieść historia przypowieść złote myśli

Okładka książki Prorok. Listy miłosne Proroka Paulo Coelho, Khalil Gibran
Ocena 6,2
Prorok. Listy ... Paulo Coelho, Khali...
Okładka książki Największy dar Paulo Coelho, Henry Drummond
Ocena 6,4
Największy dar Paulo Coelho, Henry...

Nie odbiegająca poziomem od innych książek Coelho powieść moralizatorska o typowym dla niego przesłaniu o "własnej legendzie" i nie poddawaniu się w obliczu przeciwności losu. Miło czyta się tą historię a ponadto można z niej wyciągnąć trochę wiedzy na temat biblijnego proroka Eliasza.

O ile lubicie książki Coelho spodoba wam się i ta.

O ile lubicie książki Coelho spodoba wam się i ta.

5,5/10

5,5/10

Ciekawe spojrzenie na historię Eliasza...

daje do zastanowienia o tym co nas spotyka...że wszystko jest po coś:)

Ciekawe spojrzenie na historię Eliasza...

daje do zastanowienia o tym co nas spotyka...że wszystko jest po coś:)

Im dłużej pracował w warsztacie, tym mniej głosów słyszał, aż umilkły zupełnie, bowiem dorośli i zapracowani nie mają czasu na takie sprawy.

Bóg zapładniał ludzkie serca tylko niemożliwymi marzeniami.

Każdy człowiek ma prawo wątpić w swoje powołanie i czasem zbłądzić. Nie wolno mu tylko o nim zapomnieć.

Na cóż zda się wskrzesić zmarłego, skoro nikt nie rozumie, skąd pochodzi tak wielka moc?

Kapłan wiedział, że ze wszystkich rodzajów niszczącej broni jaką wymyślił człowiek, najstraszniejszą i najpotężniejszą było słowo.

Najlepszym wojownikiem jest ten, kto zdoła wroga przemienić w przyjaciela.

Prorok, to człowiek, który wciąż słucha głosów, jakie słyszał będąc dzieckiem i wciąż im wierzy. Tym sposobem wie, co myślą aniołowie.

Kilka znaków na tym kawałku gliny kryło w sobie powód, dla którego gwiazdy świecą na niebie, a ludzie przemierzają ziemię wzdłuż i wszerz.

- (...) Jakież ma znaczenie samotny prorok?
- A jakie znaczenie ma słońce, które samotnie wędruje po niebie? Jakie znaczenie ma góra, która wznosi się samotnie pośrodku doliny? Jakie znaczenie ma odosobniona studnia? A jednak to one wytyczają drogę karawanom.

Pan zwykł wołać swych proroków na szczyty gór po to, by mogli z Nim rozmawiać. Zawsze pytałem sam siebie, dlaczego tak robił, a teraz znam już odpowiedź - ze szczytu można dojrzeć jak wszystko jest małe. Tutaj nasze zwycięstwa i smutki przestają być ważne. To co zdobyliśmy i co straciliśmy zostaje w dole. Ze szczytu góry widzisz jak wielki jest świat i jak szeroki horyzont.

Bóg zapładniał ludzkie serca tylko niemożliwymi marzeniami.

Na cóż zda się wskrzesić zmarłego, skoro nikt nie rozumie, skąd...

Najlepsza książka Coelho. Dla mnie była kiedyś książką terapeutyczną. Pomaga w najtrudniejszych życiowych sytuacjach.

"Piąta góra" to z całą pewnością ciekawa, dająca do myślenia historia zainspirowana żywotem biblijnego Eliasza.

Czasami można zapomnieć, że święci i wybrańcy Boga byli przede wszystkim zwykłymi ludźmi, podobnymi do nas. Paulo Coelho właśnie o tym przypomina, ukazując bardzo ludzkiego Eliasza, człowieka pełnego wątpliwości, który spiera się z Bogiem i kwestionuje Jego decyzje. Często takie własne interpretacje z Pisma Świętego odbieram wręcz jako przekraczanie pewnych granic, jednak w tym przypadku byłam w stanie zaakceptować wizję autora, bo przedstawił ją bardzo realistycznie. Kreacja Eliasza jest żywa, wręcz autentyczna.

"Piąta góra" to pewnego rodzaju filozoficzna opowiastka. Przemyślenia Paulo Coelho wydały mi się interesujące i pozwoliły mi się zastanowić nad pewnymi kwestiami, zwłaszcza tych dotyczących podejmowanych decyzji. Nie jestem pewna, czy popieram wszystkie propozycje autora, ale z całą pewnością jest w większości pewna mądrość, której warto dać szansę.

Warto przeczytać. Polecam

Warto przeczytać. Polecam

To jedna z książek Coelho, która do mnie nie trafiła. Ale to raczej kwestia gustu i poruszanego tematu.

Bardzo ciekawa pozycja. Czytałem z zaciekawieniem.

Bardzo ciekawa pozycja. Czytałem z zaciekawieniem.

Cóż, do Coelho podchodziłem jak do jeża, raczej śmieszą mnie jego moralizatorskie cytaty, audiobook zacząłem więc z dużym dystansem i muszę przyznać, że historia mnie wciągnęła i słuchało się jej całkiem ciekawie. Może właśnie dlatego, że to miłe zaskoczenie to daję moje subiektywne 7/10.