Zabójcy U-Bootów. Bitwa o Atlantyk 1939-1945

Okładka książki Zabójcy U-Bootów. Bitwa o Atlantyk 1939-1945 Mariusz Borowiak
Okładka książki Zabójcy U-Bootów. Bitwa o Atlantyk 1939-1945
Mariusz Borowiak Wydawnictwo: Alma-Press Seria: Nieznane oblicza historii historia
historia
Nieznane oblicza historii
Alma-Press
2013-01-01
2013-01-01
9788370205652

7/10

7/10

Bardzo brakuje dobrej redakcji. Razi słaba polszczyzna, powtórzenia, zła składnia.
Pomimo tytułu - książka bardzo marginalnie traktuje o łowcach ubootów - jest to raczej ogólny opis zmagań na Atlantyku z perspektywy niemieckiej.
Szkoda.

Szkoda.

"Zabójcy U-Bootów" uwiodła mnie swoim tytułem. Byłem pewien, że na fali popularności historii "szarych wilków", Borowiak wziął się za przedstawienie działań drugiej strony. I tu się pomyliłem...
O "Zabójcach U-bootów" jest zaledwie jeden końcowy rozdział, w którym napisano, że przedstawienie ich wszystkich jest niewykonalne w tej formie książki. Szkoda, bo zmarnowano świetny pomysł i powielono, to co już inni napisali.
Co dostajemy? Przede wszystkim streszczenie Clay Blaira "Hitlera wojny Ubootów" oraz wspomnień Karla Dönitza. Zaawansowani w temacie mogą sobie książkę w całości odpuścić.
Autor pisze lekko, ale ma kilka potknięć. Nadużywa często frazy "ale nie uprzedzajmy faktów" i straszliwie "przebarwia" niektóre nazwy. Raz mówi o "szarych wilkach" innym razem o hienach, jeszcze gdzie nie gdzie - są piraci. Ci piraci przełamują ochronę konwoju idąc na krwawe łowy. Trochę tego za dużo i czasami, aż śmieszy?
Podsumowując: zmarnowana szansa na piękny temat i powielenie rzeczy już wydanych na rynku. A wszystko na fali wpisywania się w modę "U-bootwaffe". Szkoda, że brakuje oryginalności. Panie Mariuszu jak Pana lubię, to tym razem żółta kartka.

Nie mam zaufania do autora który myli „szparagi” z „węgorzami”.

Tytuł oraz podtytuł powinny być zamienione. 2/3 objętości książki jest poświęcone Bitwie o Atlantyk natomiast tylko 1/3 dotyczy rzeczywiście „zabójców”.
Historia Bitwy o Atlantyk jest kompilacją dotychczasowych źródeł – głównie - Clay Blair Hitlera wojna U-bootów T1/T2, czasem dość dosłowną.
Mnie osobiście taki podział rozczarował zupełnie. Do tego brakuje mi bardziej szczegółowego opisu taktyki stosowanej podczas eskortowania konwojów, wykrywania okrętów podwodnych oraz ich atakowania.
Nie ma zbiorczego zestawienia (rankingu) dla poszczególnych rekordzistów – personalnie, zespołowo czy rodzajami broni.
Sporo błędów formalnych, trochę redakcyjnych.
Brak dociekliwości w rozwinięciu działań bojowych 304 Dywizjonu przeciw U-Bootom.
Brak możliwości identyfikacji zdjęć.
Brak podania źródła dla poszczególnych zdjęć.

Nie mam zaufania do autora który myli „szparagi” z „węgorzami”.

Mnie osobiście...

• II Wojna Światowa