Być mężem i ojcem

Okładka książki Być mężem i ojcem
Jesper Juul Wydawnictwo: MIND nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mann und Vater sein. Ein Buch für ihn
MIND
2013-11-25
2012-07-26
Dariusz Syska

Te książkę powinni przeczytać nasi ojcowie - pokolenie Solidarności... obecne 25-30 latki mają te wiedzę co jest w książce.
Chociaż z dwa-trzy stwierdzenia były nawet zaskakujace.

Chociaż z dwa-trzy stwierdzenia były nawet zaskakujace.

Trochę mam mieszane odczucia do niej.

Z jednej strony, dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy i spojrzałem na parę spraw z innej perspektywy.

Z drugiej strony, duże fragmenty książki są trochę o niczym.

Trochę mam mieszane odczucia do niej.

Z drugiej strony, duże fragmenty książki są trochę o niczym.

Dobra książka. Może nie rewolucyjna, może nie wszyscy ze wszystkim co napisane się zgodzą... Niemniej dla mnie, jako przyszłego ojca, książka o tyle przydatna, iż poszczególne jej fragmenty otwierają oczy na pewne sprawy, pokazują inny punkt widzenia i - niejednokrotnie - są to rady/perspektywy warte przemyślenia. Polecam!

Bardzo przydatna książka (dla rodziców).

Bardzo przydatna książka (dla rodziców).

Osoby, które dają niskie oceny tej książce i piszą o tym, że niby uczy ona mężczyzn, jak "wychować" żonę, ewidentnie jej nie zrozumiały. Uczy ona raczej tego, że rodzice nie mogą sobie we wszystkim przytakiwać. Przykład z dzieckiem zbyt lekko ubranym według matki ma pokazać, że ojciec ma prawo w równym stopniu brać odpowiedzialność za dziecko, podejmować własne wybory, a nie słuchać jedynie matki dziecka, która ma decydować jak dziecko ubrać, do jakiego przedszkola wysłać, kiedy do lekarza itp. Książka ta nie ma w sobie cienia szowinizmu.

To nie jest żadna pozycja obowiązkowa! Nie dajcie się nabrać na marketing, ta książka jest nudna, nieciekawa, czasem szkodliwa, a jedyną jej zaletą jest to, że jest krótka.

Nie obchodzi mnie czy autor jest autorytetem i na dodatek pochodzi z mitycznej Skandynawii gdzie wszystko jest lepsze. Autor jest pozornie nowoczesny i równościowy, a między wierszami przebija tęsknota za patriarchatem. Na pewno jest seksistą, ale trudno mi zdecydować czy bardziej obraża mężczyzn czy kobiety. Cytat z innej recenzji (autorka Koniczyna) "Z jednej strony każe tresować żonę, z drugiej strony dopytywać jak należy zmienić pieluszkę albo uśpić dziecko". I kolejny "Ogółem odnoszę wrażenie, że jest to poradnik dla mężczyzn, którym się nie chciało zajmować dzieckiem i nagle po 2-5 latach się obudzili". W pełni się zgadzam.

Szkoda czasu na te dyrdymały, równie dobrze możecie postawić piwo dowolnemu ojcu i trochę z nim pogadać, dowiecie się tyle samo.

PS
Tanio sprzedam.

Nie jest to poradnik, jak stać się idealnym mężem/partnerem i ojcem. Jest to jednak książka dla mężczyzny, którzy czują potrzebę i chęci stać się lepszym dla swojej drugiej połówki i dzieci. Daje do myślenia i spojrzenia na swoje postępowanie pod nowym kątem. Sporo rzeczy to oczywistości, ale jest też kilka zaskakujących metod działania.

Biorąc pod uwagę jak statystycznie mało na temat roli ojca i męża czytają mężczyźni, warto żeby sięgneli po tę pozycję. Dla mężczyzn zaangażowanych to ciągle będzie wartościowa lektura, choc pewnie część rzeczy się powtórzy.

Problemem książki jest to, że nie odkrywa koła na nowo. Sięgając po nią spodziewałem się nieco głębszych doświadczeń i opowieści z życia wziętych, natomiast otrzymałem kilka opowieści o skrzywdzonych dzieciach i raport z eksperymentów wychowawczych autora. Ot, wszystko to o czym już większość wie. Nie zainspirowała mnie.

Można przeczytać, Była to jedna z pierwszych książek typowo o rodzinie które czytałem. Osoby które interesują się rozwojem osobistym, nie jest im obce pojęcie inteligencji emocjonalnej lub tez mają doświadczenie w życiu z kobietom mogą się troszkę nudzić. Za to każdy kto planuje przenieść swoje życie na wyższy poziom i założyć rodzinę powinien przeczytać! Książka ma niecałe 200 stron dużą czcionkom pisana więc naprawdę szybko i przyjemnie się czyta!