Teraz i zawsze

Okładka książki Teraz i zawsze
Nora Roberts Wydawnictwo: Harlequin Cykl: MacGregorowie (tom 5) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
MacGregorowie (tom 5)
For Now, Forever
Harlequin
2014-11-21
2000-01-01
Jan Kabat

Kończąc wpis o czwartej części sagi zażartowałam, że ciekawie byłoby dowiedzieć się więcej o nestorze rodu, Danielu. Niedługo później okazało się, że też Nora Roberts przed laty poszła takim tokiem rozumowania i postanowiła poświęcić mu oddzielną pozycję. Dzięki wznowieniu i nowej szacie graficznej także i my możemy cieszyć się losami ulubionych bohaterów. Daniel MacGregor wychowywał się w rodzinie, w której pieniądze z pewnością stanowiły pewną przeszkodę. Gdy był małym chłopcem, mama zachorowała, a ojciec całe dnie spędzał w kopalni i innych pracach, by jakoś zapewnić byt swoim dwóm synom. Po kilku latach kobieta jednak odeszła z tego świata, a dorastający Daniel także podjął się pracy zarobkowej. Od tego czasu, po kolejnych tragicznych wydarzeniach w jego życiu, stale pnie się do góry i nie spocznie, póki nie osiągnie zamierzonego celu.

W czasie jednego ze spotkań towarzyskich spotyka Annę, studentkę medycyny, która marzy o tym, by zostać chirurgiem i udowodnić swoją wartość. W tamtych czasach niespotykane było, by kobieta była lekarzem, a co dopiero ,,kroiła" swoich pacjentów. Panna ma jasno sprecyzowane poglądy, jednak Daniel zakłada się z nią, że do końca roku zostanie jego żoną. Bohaterka nie chce na to przystać. Ceni sobie niezależność, decydowanie o swoim losie, a przede wszystkim nie wyobraża sobie, by musieć wybierać między rodzącą się miłością do MacGregora a tą do medycyny. Ciężki orzech do zgryzienia, jednak jak wiemy, Daniel dopiął swego. Jak tego dokonał? Koniecznie zapoznaj się z piątym tomem cyklu.

Jeżeli tak jak ja polubiłaś MacGregorów, Annę, Daniela oraz ich trójkę dzieci to nie możesz przejść obok tego wznowienia obojętnie. Całość zaczyna się dość tragicznie od wypadku seniora rodu. Anna wzywa wszystkie dzieci, nie wiadomo, jaki będzie los staruszka. To ścisła kontynuacja wcześniejszych wydarzeń, więc polecam czytać w kolejności chronologicznej. Znów dowiemy się, jak toczy się życie Sereny, Caina, czy Alana. Wciągająca, lekka i przyjemna, ale momentami mrożąca krew w żyłach opowieść, idealna na lato, polecam.

Czasami brnę w jakąś serię, mimo że każda kolejna książka podoba mi się coraz mniej. Dokładnie tak mam z cyklem Nory Roberts o rodzinie MacGregorów. O ile pierwszy tom serii bardzo mi się podobał, to kontynuacje już tak bardzo mnie nie zachwycały. Mimo to czytam dalej i mam nadzieję, że w końcu któraś z kolejnych części dorówna tej pierwszej.

Nora Roberts to jeden z wielu pseudonimów artystycznych pod którym tworzy Eleanor Marie Robertson – znana amerykańska pisarka, która początkowo pracowała jako aplikant sądowy. Zaczęła pisać w 1979 roku, gdy wraz z dwoma synami została uwięziona w domu z powodu zamieci śnieżnej.

Zadebiutowała w 1981 roku powieścią „Irlandzka wróżka”. Nora Roberts uznawana jest za królową romansów. Jest też pierwszą autorką, którą przyjęto do Romance Writers of America Hall of Fame. Co ciekawe pisarka wydaje również kryminały pod pseudonimem J.D. Robb. Jest laureatką wielu nagród, a jej książki przetłumaczono na dwadzieścia pięć języków.

Daniel MacGregor pochodzi ze Szkocji. Jest niezwykle przedsiębiorczym człowiekiem i prowadzi w Bostonie wiele mniej lub bardziej obarczonych ryzykiem biznesów. W krótkim czasie dorobił się sporej fortuny, co pozwoliło mu stać się członkiem tamtejszej śmietanki towarzyskiej. Na jednym z przyjęć poznaje młodą kobietę, Annę Whitfield, która jest studentką medycyny i marzy o tym by zostać lekarzem-chirurgiem. Jest bardzo zdeterminowana i gotowa zrezygnować nawet z miłości, by tylko osiągnąć swój cel. Dlatego też początkowo odrzuca zaloty Daniela, który upatrzył sobie w Annie przyszłą żonę i przysiągł sobie, że nie spocznie, póki nie zaciągnie panny Whitfield przed ołtarz. Anna nie chce słyszeć o ślubie, najważniejsza jest dla niej kariera chirurga. Co musi się stać, aby kobieta znalazła w swoim życiu miejsce dla Daniela?

Zastanawiałam się, komu Nora Roberts poświęci kolejną książkę z serii i nie spodziewałam się, że będzie to Daniel – głowa rodziny MacGregorów. Autorka zabiera czytelnika do Bostonu z końca lat 50tych lub początku 60tych XX wieku. Trudno jest mi dokładnie określić czas akcji powieści, ponieważ prolog i epilog ma miejsce najprawdopodobniej w latach 80tych XX wieku, natomiast pozostałe rozdziały to retrospekcja, która przedstawia historię miłości Daniela i Anny sprzed lat. Nora Roberts mogła poświęcić trochę więcej uwagi na dokładniejsze przedstawienie czytelnikom realiów, w których żyli bohaterowie.

„Daniel” to powieść napisana prostym językiem, którą czyta się w bardzo szybkim tempie. Wystarczy poświęcić jej jeden dłuższy wieczór. Muszę jednak zwrócić uwagę na błędy, które pojawiły się w książce. Nie jest to zresztą pierwsza powieść wydawnictwa Harper Collins Polska, w której znajduję literówki. Wydaje mi się, że błędy przepuszczane są do druku przynajmniej od początku tego roku. Zamiast „że” wydrukowane jest „ze”, natomiast tam, gdzie powinno być „ze” jest „że”. I w ten sposób czytałam o połamanych „zebrach”, a nie „żebrach”. „Ten człowiek nie zatruje” zamiast „ten człowiek nie żartuje”. Osoba odpowiedzialna za korektę tym razem naprawdę dała plamę. Ach, to nieszczęsne „ż”.

Dalsza część recenzji na: http://tamczytam.blogspot.com/2022/06/daniel-macgregorowie-tom-45.html

Nora Roberts to jeden z wielu...

Daniel MacGregor po wypadku trafia do szpitala. Jego stan nie jest dobry, przed nim operacja, od której wiele zależy. Jego żona Anna jest załamana, tak samo, jak jego dzieci, które wraz ze swoimi drugimi połówkami czuwają pod salą operacyjną. Kobieta, czekając na wynik operacji, wraca wspomnieniach do początku ich znajomości, a wcale nie było łatwo i kolorowo. Jak się poznali? Jak potoczyła się ich znajomość? Czy operacja się uda?

To piąty tom z serii, która osobiście lubię. Tym razem poznajemy historię miłości seniora rodu oraz jego żony, która była równie burzliwa, jak historie ich dzieci. Książkę czyta się szybko, to według mnie pozycja na jeden leniwy wieczór.

Głównymi bohaterami są Anna i Daniel. Przyznam szczerze, że bardzo się ucieszyłam, że książka będzie o nich. Szczególnie Daniel mnie zaciekawił w poprzednich tomach. Jaki się okazał? Uparty, wytrwały, mający własne zdanie. Również Anna okazała się kobietą silną, niezależną, upartą. Oboje polubiłam.

„Daniel” to według mnie ciekawa, dość lekka propozycja na leniwy wieczór. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/06/DanielHarperCollins.html

Bardzo lubię od czasu do czasu sięgnąć po lżejszą lekturę. Szukając lekkich czytadeł sięgnęłam po książkę Nory Roberts. To był strzał w dziesiątkę. Czytało mi się ją bardzo szybko i bezproblemowo. Zrobiłam sobie mały zwyczaj z czytania książek Roberts i teraz regularnie, co kilka tygodni, czytam książkę tej pisarki. Dzięki temu udało mi się przeczytać już kilka serii spod jej pióra. Aktualnie jestem w trakcie zapoznawania się z cyklem pod tytułem „MacGregorowie”. Niedawno przeczytałam piątą część, czyli książkę pod tytułem „Daniel”.
Po rozpoczęciu swojej przygody z serią „MacGregorowie” byłam ciekawa co czeka mnie w kolejnych częściach. Sprawdziłam w Internecie, że jest ich sporo i zdziwiłam się o kim mogą one jeszcze opowiadać. Wtedy dostrzegłam, że jedna z części będzie opisywać historię poznania głów rodu MacGregorów. Już wtedy zaczęłam być jej ciekawa. W końcu doczekałam się wznowienia i mogłam zabrać się za czytanie.
Ponownie trafiłam do świata rodziny MacGregorów i odkrywałam ich historię i sekrety. Sama historia była trochę przewidywalna, ale bardzo dobrze mi się ją czytało. Momentami musiałam sobie przypominać, że ta książka została napisana w latach osiemdziesiątych i trochę inaczej podchodziło się do kontaktów damsko-męskich. Inaczej by mnie trochę zdenerwowała. A tak to bardzo dobrze mi się ją czytało i w ekspresowym tempie. Wciągnęłam się w historię rodu MacGregorów i czekam już na kolejną część.

Z przyjemnością przeczytałam o miłosnych perypetiach seniorów rodu MacGregorów, którzy do tej pory kibicowali swoim dzieciom w znalezieniu ukochanej połówki (Serena, Caine, Alan i Grant, aczkolwiek czwarta część ma związek pośredni z dziećmi Daniela i Anny). Gdy po wypadku samochodowym Daniel trafia do szpitala to jakby we śnie wraca do początków znajomości z ukochaną Anną. Są lata gdzieś sześćdziesiąte XX wieku. Anna była wówczas studentką medycyny. Daniel przybył do Bostonu ze Szkocji i w bardzo krótkim czasie zyskał fortunę. W końcu stwierdził, że do zupełnego szczęścia potrzebna mu się odpowiednia żona. Od początku spodobała mu się dumna i niedostępna Anna Whitfield, która była zdeterminowaną zostać lekarzem-chirurgiem. Naciski społeczne sprawiają, że rolą kobiety nadal jest bycie żoną i rodzenie dzieci. Anna nie chce być jednak jedynie ozdobą. Daniel był młody, zawadiacki i pewny siebie. Anna jednak uważała go za samolubnego, aroganckiego, apodyktycznego i egoistycznego mężczyznę. Postanowił więc zupełnie zmienić taktykę, aby zdobyć serce ukochanej kobiety. Wiem, że Anna spędziła z Danielem około czterdziestu lat. Jest silna, stateczna, cierpliwa i dobrodusznie znosi szaleństwa swojego męża. Tylko jej właściwie Daniel się zawsze słucha. Można to zaobserwować na przestrzeni pozostałych części serii o MacGregorach. Po tej części czytelnik na pewno zrozumie, dlaczego Daniel i Anna tak bardzo nakłaniali swoje dzieci, aby znaleźli bratnie dusze i nie wiązali się z nikim zbyt pochopnie i bez uczuć. Mimo posiadanych pieniędzy zdolni byli do przekazania swoim potomkom ważnych zasady i wartości, którymi powinni kierować się w życiu.Czytanie o historii miłosnej Daniela i Anny było rozczulające, słodkie i pouczające. Nora Roberts potrafi pokazać elementy człowieczeństwa, zalety, wady oraz zwrócić uwagę na to, że przezwyciężenie strachu i próba zabliźnienia ran, może prowadzić do pięknych z kolei wydarzeń. Wspólne życie, pojawienie się dzieci i obserwowanie jak dorastają i znajdują swoje połówki, wskazuje jasno, co Anna i Daniel mogli stracić, gdyby dokonali innych wyborów. Dziś być może niektórym ten romans, wyda się zbyt staromodny, ale w tym tkwi prawdziwy urok powieści romantycznych pisanych w latach 80. XX wieku (pierwsze wydanie 1 stycznia 1987 r.). Sympatyczna opowieść, w dodatku z okładką adekwatną do wyglądu bohatera.

Piąty tom nie zawiódł moich oczekiwań. Polecam

Piąty tom nie zawiódł moich oczekiwań. Polecam

Ta historia sagi wydała mi się ciekawsza niż wcześniejsze chyba dlatego, że senior rodu już we wcześniejszych częściach jawił się jako osoba nietuzinkowa hołdująca zasadom dla których honor, rodzina, lojalność i oddanie bliskim i przyjaciołom jest istotą jego życia. Dlatego opowieść o jego zdobywaniu miłości życia jest warta przeczytania. Miła lektura i bajka. Polecam.

Czytając kolejno twórczość Nory Roberts trudno powiedzieć, że ta książka jest bardzo zaskakująca. Chociaż pomysł na fabułę (początek i koniec) nie został przez autorkę wcześniej użyty.
Lekka i przyjemna lektura, szybka do przeczytania, delikatnego wzruszenia się, uśmiechnięcia i pójścia dalej ;)

Naiwne to było strasznie. Kochali się, kłócili, gdy doszli do wniosku, że nie mogą bez siebie żyć, waśnie miedzy nimi ustały. Bardzo żałuję, że nie żyję na kartach powieści nory Roberts. Moje życie byłoby wówczas dużo łatwiejsze a poziom kortyzolu we krwi znacznie mniejszy.

Nie lubię oceniać tych książek powieści jak są dwie w jednym.. W tym przypadku pierwsza dobra, fajnie się czytało, druga natomiast przypomina historię miłości, która była przedstawiona w części zatytułowanej Rebelia..

Dodaj cytat z książki Teraz i zawsze