Maestro z Sankt Petersburga

Przeczytałem wszystkie powieści, które napisała moja ulubiona powieściopisarka Camilla Grebe samodzielnie. Zostały do nadrobienia te starsze pozycje, które autorka pisała wspólnie ze swoją siostrą, Åsą Träff.
„Mroczna Moskwa” to trylogia napisana przez przyjaciela Camilli z lat studenckich. Paul napisał swój manuskrypt, z którym zwrócił się do swojej przyjaciółki, aby pomogła mu tchnąć życie w postacie. Tekst został mocno okrojony ze swojej pierwotności, zmodyfikowany wspólnymi siłami, ożywiony na miarę dobrej powieści sensacyjnej z wątkiem kryminalnym.
Czytając brakowało mi tego, tak dobrze przecież znanego klimatu, stylu i warsztatu, który tak bardzo ceniłem sobie w ostatnich powieściach Grebe. Nie zostałem wciągnięty w życie bohaterów, nie żyłem ich sprawami i problemami. Tutaj bohaterowie są inni, jakby trochę za mgłą, nieposiadający tak wyraźnych realnych kształtów. Mało tu thrillera, to bardziej powieść sensacyjna z obrazem Rosji na początku XXI wieku. Drepcząca w miejscu prywatyzacja sektora państwowego, powstawanie nowych spółek i towarzysząca temu wszechobecna łapówka, haracz, wymuszenia, zastraszania oraz zabójstwa.
Główną postacią jest szwedzki finansista Tom Blixen, który uciekając przed własną traumatyczną przeszłością zamieszkuje w Moskwie. Tom szybko wspina się po szczeblach kariery finansowej, nawiązuje kontakty z biznesem, wysoko postawionymi urzędnikami, oligarchami. Poznajemy go jako kierownika działu w banku inwestycyjnym, zarządza szeroko pojętym działem klientów biznesowych. Jednym z jego klientów jest oligarcha Romanow, do którego należy spory pakiet akcji największej spółki naftowej w Rosji. Oligarcha chce koniecznie zdobyć jeszcze niewielki, lecz decydujący pakiet udziałów Neftnika.
W przeszłości szwedzki adwokat Fredrik za sporządzenie korzystnej dla klienta umowy w rozliczeniu otrzymuje pakiet 2% akcji Neftnika. Obecnie zdobycie tych papierów wartościowych przez oligarchę Romanowa pozwoliłby na pakiet kontrolny. Tutaj zaczyna się niebezpieczna gra, w której udział bierze Tom i jego przyjaciel Fredrik.
Ta powieść przypomina grę w szachy, w której pionkami są ludzie. Można je przesunąć na szachownicy, a nawet sprawić, że znikną na zawsze. Walorem książki jest podzielenie jej na dwie linie czasowe. Wydarzenia w roku 1993 mają swoje rozwiązanie dziesięć lat później, kiedy to chęć posiadania ogromnego bogactwa pociąga za sobą życie niewinnych ludzi. Autorzy dobrze znają realia Rosji czego dowodem jest znajomość sprawy aresztowania szefa koncernu Jukos Michaiła Chodorkowskiego. Główny trzon powieść nawiązuje do tamtych faktycznych wydarzeń przeplatanych literacką fikcją. Podsumowując mogę powiedzieć, że jest to dobrze napisania powieść sensacyjna.

Książka bardziej sensacyjna niż kryminalna ukazująca Moskwę pierwszej dekady XXI wieku. Nic specjalnego. Książka nie jest zbyt porywająca bądź chociaż odkrywcza. Z przedmowy wynika, iż współautor zwrócił się do Grebe o pomoc w jej przeredagowaniu. Szczerze mówiąc aż strach pomyśleć jaka musiała być przedtem. Krótko mówiąc sklasyfikowałbym ja tylko jako dobre czytadło i nic więcej.

W punkt oddaje charakter Rosjan za rządów Putina. Bezprawie, okrutne tortury i morderstwa, wszechobecna korupcja - elementy, które wykorzystuje były? ubek Władimir do rządzenia ogromnym krajem, wszystko na usługach Kremla, + propaganda. Beznadzieja. Nie da się żyć w takim kraju. Inna książka autorstwa Amerykanina Bowdena potwierdza prawdziwość relacji. Nawet prokurator Skurow jest autentyczny. Walka o spółki naftowe też przypomina przejęcie Jukosu przez państwo.

Nie był to wysokich lotów kryminał, i miałem wrażenie że połowę tej książki można by wyciąć a i tak sens zachowa.
Aczkolwiek życie codzienne w Rosji było bardzo ciekawie opisane za co plusik.

Aczkolwiek życie codzienne w Rosji było bardzo ciekawie opisane za co plusik.

2092

"Maestro z Sankt Petersburga" Camilli Grebe i Paula Leandera - Engstroma to powieść sensacyjna. Wstrząsający obraz Rosji za rządów Putina.
Moskwa, początek XXI wieku. Reprywatyzacja i pokusa zarobienia dużych pieniędzy. Trzeba mieć nie tylko układy by stać się bogatym człowiekiem. Przede wszystkim nie mieć skrupułów by po trupach dążyć do celu. Dla szwedzkiego finansisty, Toma Blixena lojalność i uczciwość to wciąż wartości cenniejsze od pieniędzy. Wokół niego krążą jednak tacy którzy nie cofną się przed porwaniem czy zabójstwem. Wymuszenia i łapówki to dla nich chleb powszedni. To z nimi Tom będzie zmuszony się zmierzyć w kraju bezprawia.
Ciekawy, trzymający w napięciu thriller. GORĄCO POLECAM!

wartka akcja,napięcie i ciekawe refleksje

wartka akcja,napięcie i ciekawe refleksje

Jak to się robi w Rosji. Początek reprywatyzacji i możliwość zarobienia miliardów dolarów. Kto ma układy, ma możliwość stać się bardzo bogatym człowiekiem. Milionerów w Rosji przybywa jak grzybów po deszczu. Wszystkiemu jednak towarzyszą łapówki, wymuszenia, haracze, porwania i zabójstwa.
Przede wszystkim czytam literaturę krajową, ale po dobrych recenzjach przeczytałem I część "Mrocznej Moskwy" i się nie zawiodłem. Dobrze napisana powieść, trzymająca w napięciu. Polecam, a ja zabieram się za II część.

Wydaje się mniej skomplikowana i lżejsza niż seria 'Nielegalni' Severskiego ale prawie tak samo dobra. Jest też mało mroczna jak na skandynawską powieść, a na pewno prawie nie ma drastycznych opisów. Rozczarowało mnie zakończenie, jedyny niezaskakujący moment książki.

Audiobook
Lektor: Wojciech Żołądkowicz
Ocena: 8/10

Audiobook
Lektor: Wojciech Żołądkowicz
Ocena: 8/10

2041

Po wszystkich szwedzkich kryminałach/thrillerach z wielką ciekawością sięgnęłam po pierwszy tom "Mrocznej Moskwy". Liczyłam na powieść z innej niż skandynawska bajki. Akcja książki dzieje się w Moskwie, ale jakież było moje zdziwienie, gdy dowiedziałam się, że główni bohaterowie oraz Autorzy książki są... Szwedami! Najwyraźniej w dzisiejszych czasach ciężko w tematach kryminalnych uciec ze Szwecji ;)
Książka podobała mi się, jest ciekawa i trzyma w napięciu. Na półce stoją już kolejne tomy.

Naprawdę fajny kryminał, prosta historia ale dobrze się czyta.

Naprawdę fajny kryminał, prosta historia ale dobrze się czyta.

• Kryminał
  • Kryminały