Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 1

Okładka książki Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 1 Piotr Drożdż, Krzysztof Wielicki
Okładka książki Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 1
Piotr DrożdżKrzysztof Wielicki Wydawnictwo: Góry Books Cykl: Krzysztof Wielicki – mój wybór (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
Krzysztof Wielicki – mój wybór (tom 1)
Góry Books
2014-12-11
2014-12-11

Okładka książki Rozmowy o Evereście Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Jacek Żakowski
Rozmowy o Ever... Leszek Cichy, Krzys...
Okładka książki Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 2 Piotr Drożdż, Krzysztof Wielicki
Krzysztof Wiel... Piotr Drożdż, Krzys...

Krzysztof Wielicki. Lubię gościa, lubię jak opowiada i lubię jego spojrzenie na himalaizm. Te dwa tomy wywiadu rzeki połknąłem jak pelikan, na raz. Może ona stanowić uzupełnienie do bardzo dobrej biografii Wielickiego "Piekło mnie nie chciało". W "Moim wyborze" jest więcej osobistych wspomnień z wypraw, praktycznie brak wątków z życia prywatnego.

Na półkach: , , , , , , ,

Pierwsza część wywiadu-rzeki, który z Krzysztofem Wielickim przeprowadził Piotr Drożdż. Nie zawsze spisane w ten sposób wspomnienia spełniają oczekiwania czytelnika, ale tutaj jest w porządku. Pytania są ciekawe, nie są banalne, a pytający nie próbuje na siłę lansować swoich tez. Razem z jednym z najwybitniejszych himalaistów w historii ponownie odwiedzamy bazy i obozy wypraw w Himalaje i Karakorum. Każda wyprawa jest przedstawiona bardzo szczegółowo, ale jednocześnie przystępnie. Sporo miejsca poświęcono też wspomnieniom partnerów Wielickiego, także tych, którzy w górach zostali na zawsze. Może trochę więcej można było napisać o młodości i początkach górskiej ścieżki oraz o niełatwych i długich chwilach rozłąki z rodziną ale rozumiem, że obaj panowie się tak umówili. Całość uzupełniają dziesiątki, czy nawet setki zdjęć w większości publikowanych po raz pierwszy. Pierwszy tom kończy się w momencie, kiedy w Polsce zachodzą przemiany ustrojowe, a od południowej ściany Lhotse odpada Jerzy Kukuczka.

Wspaniała kariera, wspaniałego człowieka i alpinisty. Podchodziłem do czytania wywiadu sceptycznie, ponieważ wydawało mi się, że to co przeżył główny bohater ciężko będzie wydobyć. Myliłem się. Świetnie przeprowadzona rozmowa.
P.S. Jakość papieru, zdjęć na najwyższym poziomie. To jest już takie rzadkie.

P.S. Jakość papieru, zdjęć na najwyższym poziomie. To jest już takie rzadkie.

Super dokument, podobny do książki o Kukuczce

Super dokument, podobny do książki o Kukuczce

• Literatura górska
  • Biografie/wspomnienia/wywiady
  • Góry
  • Tematyka górska

Krzysztof Wielicki Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 1 Zobacz więcej