Obraz ludów bałkańskiego wybrzeża Adriatyku we Francji epoki Oświecenia

Okładka książki Obraz ludów bałkańskiego wybrzeża Adriatyku we Francji epoki Oświecenia
Wojciech Sajkowski Wydawnictwo: Nauka i Innowacje historia
historia
Nauka i Innowacje
2014-01-01
2014-01-01
Bałkany Adriatyk Francja Oświecenie

Autor w tyleż ciekawy, co przekonujący sposób ukazał w jaki sposób środowisko francuskich intelektualistów (głównie encyklopedystów) doby Oświecenia wpłynęło na tworzenie stereotypów kulturowych dotyczących Bałkanów. Interesująco wypadają wychwycone przez Wojciecha Sajkowskiego porównania z innymi ludami, pokazujące jak daleko sięgał konstruktywizm ówczesnych pisarzy, starających się jak najwięcej domniemanych cech ująć w tabelki, zestawienia itd. Trochę szkoda, że autor nie podjął się opracowania tematyki postrzegania wszystkich społeczności bałkańskich, ale z drugiej strony lepiej solidnie zająć się węższym wycinkiem zagadnienia, niż ogólnikowo - całości. Ważna książka stanowiąca kolejny krok w procesie poznania wyobrażeń żywionych na Zachodzie na temat Bałkanów, a w szerszej perspektywie: ludów słowiańskich.

Dodaj cytat z książki Obraz ludów bałkańskiego wybrzeża Adriatyku we Francji epoki Oświecenia

Ciekawostki historyczne