Uśpione morderstwo

Okładka książki Uśpione morderstwo Agatha Christie
Okładka książki Uśpione morderstwo
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Panna Marple (tom 12) kryminał, sensacja, thriller
Panna Marple (tom 12)
Wydawnictwo Dolnośląskie
2013-01-01
2013-01-01

Kryminał A. Christie, w którym autorka pozwoliła tym razem ,,błysnąć" amatorce, pannie Marple, a nie zawodowemu detektywowi Poirotowi.
Intryga jest zawiła i wciągająca, niełatwa do przejrzenia i wytypowania winnego. Jest sporo zwrotów akcji i wątków, drążenia w przeszłości, kryjącej klucz do tajemnicy. Do tego historia jest osnuta mroczny klimatem niejasnego zagrożenia, niebezpieczeństwa, które może uderzyć z niespodziewanej strony.
Gwenda Reed, młoda mężatka, mieszkająca do tej pory w Nowej Zelandii, ma zamiar osiąść na stałe w Anglii, i tam też kupuje wymarzony dom. Jej nowo poślubiony mąż, Giles, ma przybyć za jakiś czas, po załatwieniu spraw zawodowych i sfinalizowania interesów.
Gwenda oczekuje na małżonka i z entuzjazmem urządza nowe gniazdko. Czuje jednak, że coś nie jest w porządku- albo z nią, albo z nową siedzibą.
Bo jak wytłumaczyć fakt, że kobieta kilka razy z rzędu idąc do jadalni skręca w stronę ściany, jakby były tam drzwi? Po czym zajmujący się remontem budowlaniec informuje ją, że drzwi, owszem, istniały, ale teraz są zamurowane.
Lub czym wyjaśnić inne zdarzenie- Gwenda obmyśla konkretny wzór nowej tapety do pokoju, a po otwarciu od dawna nie otwieranej, zabitej gwoździami szafki, odkrywa, że dokładnie taka właśnie tapeta zdobiła przed wieloma laty owo pomieszczenie?
Największy strach budzą w kobiecie schody na piętro- dosłownie boi się z nich korzystać, a nawet obok nich przechodzić-to wyzwala w niej jakieś irracjonalne poczucie zagrożenia.
Kulminacja następuje w dniu, kiedy mieszkający w Londynie krewni męża zapraszają Gwendę do siebie i zabierają ją na przedstawienie teatralne.
Po wpływem jednej z kwestii, wygłoszonej przez aktora w którejś z dramatycznych scen tego spektaklu kobieta doznaje szoku.
W panice ucieka z teatru, a w domu spływa na nią koszmarne wspomnienie z dzieciństwa. Jest to wizja oglądana oczyma małego dziecka, z przerażeniem obserwującego spomiędzy barierek poręczy schodów moment morderstwa młodej kobiety...
Do akcji wkracza panna Marples, jak się okazuje, jest ciotką Raymonda, kuzyna Gilesa. Przestrzega ona Gwendę przed grzebaniem w przeszłości, bo jej zdaniem, przywoła to tylko dawne demony i może grozić niebezpieczeństwem. I ma w tym bezapelacyjną rację...
Jakie tajemnice ukrywa w sobie dom małżeństwa Reed'ów?
Co kryje prawda o zabójstwie, zachowanym w najgłębszych zakamarkach pamięci Gwendy?
Szczerze polecam przebrnięcie wraz z bohaterami przez śledztwo w tej sprawie, pod przewodnictwem przenikliwej Jane Marples.

Tym razem Agata Christie zastosowała ciekawy koncept - śledztwo w sprawie zagadki sprzed lat prowadzi młode małżeństwo a panna Marple towarzyszy im radą i sugestiami będąc na drugim . Akcja toczy się szybko , podejrzani zmieniają, sama koncepcja zabójstwa poddawana w wątpliwość. Niestety książka miała dla mnie dość poważne minusy. Po pierwsze - niewiarygodne wspomnienia małej dziewczynki jako baza do poszukiwań prawdy sprzed 18 lat, po drugie niesamowite nagromadzenie udziwnień i zbiegów okoliczności, a po trzecie sama postać panny Marple, która jest bardziej jasnowidzem niż prowadzącą śledztwo

Świetny język i warsztat A. Christie, nieco infantylna bohaterka próbująca rozwiązać zagadkę swoich "wizji". W mojej ocenie dodatkowe 50-100 stron umożliwiłoby autorce bardziej kompleksowe pokazanie historii morderstwa sprzed prawie 20 lat, a tak zdarzają się skróty, które psuja kunsztownie pleciona opowieść.

Ostatnia książka Agathy Christie, wciągająca i ciekawa intryga. Przyznam się (a może pochwalę),że domyślałam się kto okaże się mordercą, nawet pierwszy raz rozgryzlam całą intrygę a nie część jak zazwyczaj mi się zdarzało. Wiele znaków wskazywało na tę osobę, ale jak powiedziała panna Marple, nie było dowodów.
Polecam, bo rozwiązanie ciekawe i przyjemnie się czyta tę powieść :)

Polecam, bo rozwiązanie ciekawe i przyjemnie się czyta tę...

Agatha Christie ma tyle książek, że przypadkowo trafiłam na ostatnią część, ale nie zauważyłam dużo nawiązań do poprzednich części, z czego bardzo się cieszę.

Muszę powiedzieć że Agatha Christie potrafi stworzyć wciągającą fabułę, jednak pogubiłam się w bohaterach. Było ich trochę dużo i ciężko było ich spamiętać.

W pewnym momencie taka mi jedna myśl przyszła do głowy, że to ta osoba za tym wszystkim stoi, ale uciekła mi z głowy tak szybko jak przyszła. Jednak się okazało na końcu, że miałam rację, ale autorka przedstawiła to w taki sposób, że i tak byłam zaskoczona. Naprawdę dobry thriller.

W pewnym momencie taka mi jedna myśl przyszła do głowy, że...

Przeczytana w dwa dni :) pochłonęła mnie :) polecam 🤗

Przeczytana w dwa dni :) pochłonęła mnie :) polecam 🤗

Z drobnych skrawków wspomnień Panna Marple potrafi odtworzyć przebieg morderstwa i wykryć sprawcę.

Rozwiązanie zbrodni po latach jest trudne, ale jeszcze trudniej jest to opisać tak, żeby wciągnąć czytelnika. Jednak Agatha podołała zadaniu, dzięki czemu możemy cieszyć się tą nieprzeciętną książką, która jest jednym z lepszych kryminałów jakie czytałam. Wciągająca, z bardzo ciekawym motywem zbrodni, a fakt, że wydarzenia odbywają się wiele lat później nadaje całej książce ciekawy styl obrazowania zdarzeń. Mocno zachęcam do lektury.

Dziękuję za uwagę. <3

„Uśpione Morderstwo” Agathy Christie jest jedną z moich ulubionych książek autorki.

Na samym początku historii poznajemy młodą mężatkę Gwendę, która po raz pierwszy przyjeżdża do Anglii w celu znalezienia stałego kąta dla siebie i swojego męża Gilesa. Poszukiwania nie trwają długo bo jeden z domów od razu podbija jej serce. Nie wahając się postanawia go kupić i urządzić po swojemu. Coś jednak ciągle nie daje jej spokoju, a w owej rezydencji dochodzi do ciekawych zbiegów okoliczności, które powoli zaczynają przerażać dziewczynę. W oczekiwaniu na powrót męża wyjeżdża do Raymonda Westa i jego żony, aby zapomnieć o zmartwieniach. Podczas pobytu w teatrze doznaje jednak silnego wstrząsu, na szczęście w tym samym czasie u Westów przebywa ciotka Raymonda Jane Marple.

W tej powieści mamy do czynienia z zagadką sprzed lat, która w rzeczywistości mogła okazać się tylko koszmarnym snem. Główną rolę tutaj odgrywa sam dom, który kryje w sobie mroczną tajemnicę i to on właśnie staje się siłą napędową późniejszych poczynań bohaterów. Zostajemy wplątani w intrygę z wybitnym kłamstwem w tle poruszając się po polach ułudy i prawdziwego zgorzknienia. Autorka po raz kolejny doskonale wodzi nas za nos podkładając mylne tropy i nie dając szans na rozwikłanie zagadki. Kto naprawdę jest naszym przyjacielem, a kto wrogiem? Czy rozgrzebywanie przeszłości miało sens? Na całe szczęście, młodemu małżeństwu i nam, z pomocą przybywa Panna Marple.

Zanurzamy się w rześkim powietrzu angielskiego wybrzeża , żeby z młodym małżeństwem dojść , czy w ich nowo kupionym domu popełniono morderstwo , a jeśli tak , to kto jest winny. Pomaga im sympatyczna starsza pani - Jane Marple.
Agatha Christie nieraz ukrywa przed czytelnikami część poszlak [ patrz np. " Śmierć lorda Edgrware'a" i brak dokładnego wyglądu ważnego listu] - tutaj wykłada karty na stół , więc możemy razem z bohaterami wytypować mordercę.
Zwróciłam uwagę , że w ostatnim , wyjaśniającym rozdziale , mówi się o nim w czasie przeszłym.
I tu dochodzimy do paradoksu : najokrutniejsi , psychopatyczni mordercy , z kryminałów np. Tess Gerritsen , po ujęciu zostają osadzeni w więzieniu , gdzie mogą żyć długie lata . Nierzadko uciekają z tych zakładów, żeby znów okrutnie znęcać się nad bohaterami. Natomiast eleganccy , niemalże humanitarni mordercy Agathy Christie , niedługo po aresztowaniu [ i mprocesie , o którym zazwyczaj się nie pisze ] są wieszani. Czytając w latach 90-tych książki królowej kryminału , nie zwróciłam uwagi na tę ostateczność kary. Teraz rzuca mi się to w oczy.
Czy czytać te stere , " otulające" kryminały ? . Czytać. Czytać i snuć refleksje na temat tego jak zmienił się świat.

• Agatha Christie
  • Kryminały