Zakazane religie. Jak Kosciół ukrywa niezgodne z jego doktryną fakty

Okładka książki Zakazane religie. Jak Kosciół ukrywa niezgodne z jego doktryną fakty J. Douglas Kenyon
J. Douglas Kenyon Wydawnictwo: Amber kryminał, sensacja, thriller
Amber
2008-01-01
2008-01-01

Miejscami zbyt zawile, z ciekawości można-ale niekoniecznie- przeczytać. Nie przekonuje zbytnio całą filozofia książki.

„Już sobota wieczór się zaczyna…” zagrało mi w głowie kiedy zaczęłam pisać do Was posta. Jakie macie plany? Z mojej strony oferuję Wam skromny poczęstunek w postaci recenzji książki o tematyce popularnonaukowej, czyli takiej którą zazwyczaj znamy jedynie ze szkoły.

Poznałam już jedną z poprzednich książek tej serii, więc środek „Zakazanych religii” mnie nie zaskoczył. Mamy tutaj czterdzieści artykułów różnych autorów, które opowiadają między innymi o tajemnicy Chrystusa, szkockich piramidach oraz rodzie Sinclairów, skarbie templariuszy i ich powiązaniu z Watykanem oraz o teoriach i inspiracjach Newtona i Dostojewskiego. Bogata tematyka, choć też powtarzalna, zachęca nas do zgłębiania tematu oraz weryfikacji podanych w tekście informacji. Jak to bywa w tym motywie niektóre z teorii można by nazwać śmiesznymi i wręcz fantastycznymi. Ale… jest też tu wiele fajnych tekstów, które zainteresują i laików i tych bardziej obeznanych w temacie.

Kolejna z serii kompilacji artykułów badaczy i uczonych biegłych z zakresu teorii i idei, które "rzucają wyzwanie paradygmatom". Jeśli orientujecie się w przestrzeni twórców wszelkiej maści "szokujących" i szokujących hipotez, promotorów różnego rodzaju spekulacji na tematy z zakresu, określanych tu, jako "zakazane", nauki, historii, doktryny i tezy, to z pewnością zwróci Waszą uwagę fakt, że w tomie tym zebrała się cała śmietanka specjalistów z tych dziedzin...

...oczywiście, ponownie, jak w przypadku "Zakazanej historii", wydanej również pod redakcją Douglasa Kenyona, znajdziecie tu sporo ciekawych i atrakcyjnych wniosków, z czysto narracyjnego punktu widzenia, popartego czasem, aż nazbyt sensownie wyglądającą dokumentacją... I podobnie, jak tam, zalecam podchodzenie do rewelacji tu zawartych z dużą dozą ostrożności, raczej jako do punktu, z którego ruszyć wypadałoby ku dalszej eksploracji tematu i próby potwierdzenia informacji i zbadania źródeł. O ile ma się na to czas...

...a gdyby nie, dodam tylko, że podoba mi się, że autorzy artykułów starają się dość często wcielać w "adwokatów diabła" i nierzadko prezentują również te dowody, wyniki badań i przemyśleń, które podważają prezentowane przez nich tezy.

Najpoważniejsze zastrzeżeniem, nie jest tu jednak to, że niektóre hipotezy i twierdzenia brzmią tu nad wyraz fantastycznie, ale to, że książka ta w minimalnym tylko stopniu dotyczy religii. Artykuły, które są ściśle powiązane z tytułem, skupiają się głównie na kwestiach chrześcijańskich zapożyczeń rytuałów i symboli u innych, starszych religii, wątku Templariuszy, polemice z książkami Dana Browna (sic!) i publikacji "Święty Graal. Święta krew" M. Baigenta ,R. Leigha i H. Lincolna i... to w sumie wszystko.

Potem autorzy kierują się w dziedzinę tematów związanych z historią alternatywną, ezoteryką, alchemią, prekognicją i spirytyzmem. Artykuły całkiem ciekawe - zastanawia się, czy znajomi historycy potwierdzą teorię, że alchemiczne zainteresowania i reputacja Isaaca Newtona zapobiegła katastrofie systemu rezerw bankowych Wielkiej Brytanii - ale z tematem książki nie mające kompletnie nic wspólnego.

Tak więc, kolejny zestaw artykułów prezentujących, już dziś nie tak kontrowersyjne, jakby się mogło wydawać, hipotezy i koncepcje. Polecam, przede wszystkim miłośnikom teorii spiskowych i lubującym się w bazującej na niej beletrystce (w niektórych aspektach - w sumie - książkę wpisałbym w tę kategorię).

Po pierwsze, tytuł wprowadza w błąd. Kupując książkę miałam nadzieję na konkretny wątek religii, a tutaj jest on marginalny. Jest to zbiór artykułów więc po części powtarzają się zagadnienia przez co ma się wrażenie déjà vu. Językowo mi nie odpowiada, bo to trochę taki pseudonaukowy bełkot.

6/10

6/10

Myślę że warto zacząć od tego o czym tak w ogóle jest owa książka ponieważ tytuł, podtytuł oraz zamieszczony z tyłu opis wprowadzają potencjalnego czytelnika w błąd.
Jest ona po części o religii. Części sporej lecz nie przeważającej.
Aby przybliżyć jej treść pozwolę sobie zamieścić tu spis treści:

I. Chrześcijaństwo: prawda ukryta za zasłoną ortodoksji
1. Tajemnica Chrystusa
2. Związek z Ozyrysem
3. Na wschód od Qumran
4. Nowe światło rzucone na początki chrześcijaństwa
5. Głosząc ewangelię bogini
6. W poszukiwaniu prawdziwej Gwiazdy Betlejemskiej
II. Podążaj za złotą nicią: templariusze i masoni
7. Ukryta historia
8. Templariusze i Watykan
9. Zaginiona flota templariuszy i Wesoły Roger
10. Tajemnica bitwy pod Bannockburn
11. Piramidy Szkocji
12. Tajemnica zaginionej mapy wielkiego żeglarza
III. Decydująca rola szkockiego rodu Sinclairów
13. Zaginiona kolonia Arkadia
14. Zaginiony skarb templariuszy
15. Tajemnice kaplicy w Rosslyn
16. Kolejne tajemnice kaplicy w Rosslyn ujawnione
17. Pęknięcie w Kodzie Leonarda da Vinci
18. Prawdziwe tajne stowarzyszenie z Kodu Leonarda da Vinci
IV. Potęga i zasięg władzy masonów wysokiej rangi
19. „Gwiaździsty sztandar" i powstanie Stanów Zjednoczonych
31. Newton, alchemia i powstanie imperium brytyjskiego
32. Newton i Biblia
33. Niezwykłe życie G.l. Gurdżijewa
VI. Duch i dusza
34. Wypędzanie złych duchów
35. Niezwykłe pamiętniki Benvenuta Celliniego
36. Dostojewski i spirytualizm
37. Victor Hugo i duchy
38. Dźwięki i obrazy z Drugiej Strony
39. Zrozumieć przeżycie śmierci
40. Przypadek reinkarnacji

Teraz wyraźnie widać że książka jest raczej o historii alternatywnej niż o religii.
A co sądzę o samej jej treści?
Myślę że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Treść mało spójna lecz interesująca. Część teorii ciekawych, wartych przemyślenia,część natomiast zupełnie nielogicznych i głupich.
Styl pisania prosty choć drażnić może fakt że poprzez zlepianie artykułów różnych autorów niektóre opisy lub wyjaśnienia powtarzają się w sąsiednich rozdziałach.
Podsumowując jeśli każdy czytelnik przesieje zawarte w w-w. książce informacje przez swoje własne sito zawsze coś z niej wyniesie.

Jest ona po części o religii. Części sporej lecz nie przeważającej.
Aby przybliżyć jej treść pozwolę sobie zamieścić tu spis treści:

I. Chrześcijaństwo: prawda ukryta za zasłoną ortodoksji
1. Tajemnica...

• Psychologia
  • 4) Ateizm
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Tajemnice...
  • Papier

Dodaj cytat z książki Zakazane religie. Jak Kosciół ukrywa niezgodne z jego doktryną fakty