Wykładnia prawa. Zasady reguły wskazówki

Okładka książki Wykładnia prawa. Zasady reguły wskazówki
Maciej Zieliński Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Wolters Kluwer Polska
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378065548
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Polszczyzna 2000. Orędzie o stanie języka na przełomie tysiącleci Jerzy Bralczyk, Aleksandra Cieślikowa, Jan Doroszewski, Bogusław Dunaj, Stanisław Gajda, Wojciech Kajtoch, Julian Kornhauser, Władysław Miodunka, Walery Pisarek, Renata Przybylska, Jerzy Reichan, Halina Satkiewicz, Kazimierz Sikora, Halina Zgółkowa, Maciej Zieliński
Ocena 4,8
Polszczyzna 20... Jerzy Bralczyk, Ale...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar

"Wykładnia prawa. Zasady-reguły-wskazówki" M. Zielińskiego to pozycja, do której powinien sięgnąć, co najmniej dwa razy w życiu, każdy "prawnik". Pierwszy raz na pierwszym roku studiów prawniczych, drugi, na początku pierwszego realnego kontaktu ze sprawą.
Pierwszą część książki Autor poświęca obszernemu wprowadzeniu, co może z pozoru wydawać się nudne, jednakże patrząc na nie z perspektywy dalszej części książki - nieodzowne i uświadamiające, jak mało młody "prawnik po studiach" wie i rozumie.
W drugiej części Czytelnik zostaje zapoznany z podstawowymi pojęciami związanymi z wykładnią oraz koncepcjami wykładni prawa w Polsce. Autor nie ogranicza się przy tym do nieprzemyślanej krytyki, lecz jasno i sprawozdawczo przedstawia koncepcje: tradycyjną, konstrukcyjną, semantyczną intensjonalną, semantyczno ekstensjonalną, derywacyjną, interpretacji humanistycznej, komputacyjną, poziomową, walidacyjno-derywacyjną oraz hermeneutyczną.
W kolejnej części została dokonana wybitnie szczegółowa charakterystyka właściwości polskich tekstów prawnych poprzez wyszczególnienie i opisanie poziomu deskryptywnego i normatywnego tekstu prawnego, rozczłonkowania norm w przepisach prawnych, kondensacji, zwrotów, itd.
W części czwartej książki Autor opisał praktyczną wersję koncepcji derywacyjnej.
Natomiast w części ostatniej - piątej, Czytelnik zostaje zapoznany z dyrektywami postępowania interpretacyjnego w porządkującej, rekonstrukcyjnej i percepcyjnej fazie wykładni. Część ta może być szczególnie interesująca dla praktyków prawa, ponieważ przyczynia się do refleksji nad kwestią istotności uporządkowania chronologicznego procesu wykładni.
Przeczytanie pozycji ze zrozumieniem zajęło mi około dwóch miesięcy. Wydaje się jednak, że przyczyni się do skrócenia czasu rozumienia przeze mnie tekstów prawnych w większym wymiarze.
Ocena 9 punktów (wybitna) jest zatem uzasadniona z powyższych względów ale i też ze sposobu w jaki książka została napisana. Nie dziwi więc, że w 2002 roku książka ta została wyróżniona najwyższą nagrodą przyznawaną przez Wydział I Polskiej Akademii Nauk - nagrodą im. Leona Petrażyckiego.
Jednocześnie odebranie 1 punktu (tj. przyznanie 9 a nie 10) uzasadnione jest tym, że książka ta ma w pewnym zakresie charakter bardzo specjalistyczny i wbrew zamierzeniom Autora (który na s. 16 wskazuje, że spodziewanymi odbiorcami opracowania są też nieprawnicy) wydaje się być w kilku rozdziałach napisana nazbyt hermetycznym językiem.

"Wykładnia prawa. Zasady-reguły-wskazówki" M. Zielińskiego to pozycja, do której powinien sięgnąć, co najmniej dwa razy w życiu, każdy "prawnik". Pierwszy raz na pierwszym roku studiów prawniczych, drugi, na początku pierwszego realnego kontaktu ze sprawą.
Pierwszą część książki Autor poświęca obszernemu wprowadzeniu, co może z pozoru wydawać się nudne, jednakże patrząc na...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wykładnia prawa. Zasady reguły wskazówki


Reklama
zgłoś błąd