Wykładnia prawa. Zasady reguły wskazówki

Okładka książki Wykładnia prawa. Zasady reguły wskazówki
Maciej Zieliński Wydawnictwo: Wolters Kluwer Polska nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wolters Kluwer Polska
2017-01-01
2017-01-01

Okładka książki Polszczyzna 2000. Orędzie o stanie języka na przełomie tysiącleci Jerzy Bralczyk, Aleksandra Cieślikowa, Jan Doroszewski, Bogusław Dunaj, Stanisław Gajda, Wojciech Kajtoch, Julian Kornhauser, Władysław Miodunka, Walery Pisarek, Renata Przybylska, Jerzy Reichan, Halina Satkiewicz, Kazimierz Sikora, Halina Zgółkowa, Maciej Zieliński
Ocena 4,8
Polszczyzna 20... Jerzy Bralczyk, Ale...

"Wykładnia prawa. Zasady-reguły-wskazówki" M. Zielińskiego to pozycja, do której powinien sięgnąć, co najmniej dwa razy w życiu, każdy "prawnik". Pierwszy raz na pierwszym roku studiów prawniczych, drugi, na początku pierwszego realnego kontaktu ze sprawą.
Pierwszą część książki Autor poświęca obszernemu wprowadzeniu, co może z pozoru wydawać się nudne, jednakże patrząc na nie z perspektywy dalszej części książki - nieodzowne i uświadamiające, jak mało młody "prawnik po studiach" wie i rozumie.
W drugiej części Czytelnik zostaje zapoznany z podstawowymi pojęciami związanymi z wykładnią oraz koncepcjami wykładni prawa w Polsce. Autor nie ogranicza się przy tym do nieprzemyślanej krytyki, lecz jasno i sprawozdawczo przedstawia koncepcje: tradycyjną, konstrukcyjną, semantyczną intensjonalną, semantyczno ekstensjonalną, derywacyjną, interpretacji humanistycznej, komputacyjną, poziomową, walidacyjno-derywacyjną oraz hermeneutyczną.
W kolejnej części została dokonana wybitnie szczegółowa charakterystyka właściwości polskich tekstów prawnych poprzez wyszczególnienie i opisanie poziomu deskryptywnego i normatywnego tekstu prawnego, rozczłonkowania norm w przepisach prawnych, kondensacji, zwrotów, itd.
W części czwartej książki Autor opisał praktyczną wersję koncepcji derywacyjnej.
Natomiast w części ostatniej - piątej, Czytelnik zostaje zapoznany z dyrektywami postępowania interpretacyjnego w porządkującej, rekonstrukcyjnej i percepcyjnej fazie wykładni. Część ta może być szczególnie interesująca dla praktyków prawa, ponieważ przyczynia się do refleksji nad kwestią istotności uporządkowania chronologicznego procesu wykładni.
Przeczytanie pozycji ze zrozumieniem zajęło mi około dwóch miesięcy. Wydaje się jednak, że przyczyni się do skrócenia czasu rozumienia przeze mnie tekstów prawnych w większym wymiarze.
Ocena 9 punktów (wybitna) jest zatem uzasadniona z powyższych względów ale i też ze sposobu w jaki książka została napisana. Nie dziwi więc, że w 2002 roku książka ta została wyróżniona najwyższą nagrodą przyznawaną przez Wydział I Polskiej Akademii Nauk - nagrodą im. Leona Petrażyckiego.
Jednocześnie odebranie 1 punktu (tj. przyznanie 9 a nie 10) uzasadnione jest tym, że książka ta ma w pewnym zakresie charakter bardzo specjalistyczny i wbrew zamierzeniom Autora (który na s. 16 wskazuje, że spodziewanymi odbiorcami opracowania są też nieprawnicy) wydaje się być w kilku rozdziałach napisana nazbyt hermetycznym językiem.

Dodaj cytat z książki Wykładnia prawa. Zasady reguły wskazówki