Weź moje serce

2009-12-31
Xenia Wiśniewska
śmierć przyjaźń oskarżenie śledztwo

Okładka książki Cząstka mojego serca Alafair Burke, Mary Higgins Clark
Cząstka mojego... Alafair Burke, Mary...
Okładka książki Nie jestem Twoją własnością Alafair Burke, Mary Higgins Clark
Nie jestem Two... Alafair Burke, Mary...

Akcja powieści w zdecydowanej większości rozgrywa się w jednym miejscu – na sali rozpraw miejscowego sądu. A jednak jest dynamiczna, dzięki retrospekcjom i zeznaniom kolejnych świadków, które przybliżają Emily do poznania prawdy o śmierci Natalie. Mamy rzetelnie przygotowany akt oskarżenia, przekonywujący materiał dowodowy, standardowe procedury i techniki kryminalistyczne, a mimo to rozwiązanie akcji zdumiewa. Okazuje się bowiem, że nic nie jest tak oczywiste, jak wydawało się na początku. Brzmi jak truizm? A i owszem. Tym niemniej niewielu pisarzy zręcznie umie wykorzystywać klasyczne formuły. Choć Mary Higgins Clark nie tworzy tak rozbudowanego tła obyczajowego, jak Agatha Christie czy Caroline Graham, z obiema tymi pisarkami ma naprawdę wiele wspólnego. Przede wszystkim to, że każda z tych autorek opisuje zwyczajnych ludzi, którzy postawieni w obliczu pewnych okoliczności dokonują mniej lub bardziej rozsądnych wyborów. Wystarczy drobny wypadek, abyśmy to my stali się bohaterami którejś z opowiadanych przez nie historii. Umiejętność ukazania czytelnikowi tej cienkiej granicy pomiędzy prawdziwym życiem a fikcją, to największa siła ich książek.

To była moja pierwsza książka tej autorki i bardzo mi przypadła do gustu. Ciekawi bohaterowie, akcja, potrafiła zaskoczyć i wciągała- czyli spełniła moje oczekiwania. Polecam.

Moja pierwsza książka tej autorki i jeśli opinie innych są prawdziwe- ostatnia. Jeśli to jedna z lepszych powieści, nie chcę sięgać po kolejną. Mimo dobrej akcji i ciekawych sylwetek jest trochę niedociągnięć i mam wrażenie, że gdyby się trochę "postarać" mogłaby być o wiele lepsza.

"Weź moje serce" to historia Emily Wallace, młodej, zgrabnej i oddanej pracy prokurator. Niestety jej pierwszy samodzielny proces wzbudza w niej mieszane uczucia. Jej oskarżony- Gregg Aldrich uparcie twierdzi, że nie jest winny śmierci swojej żony. Niestety nie ma innego potencjalnego zabójcy, a wszystkie poszlaki i zeznania mocno wskazują na Gregga. Jednak to nie jest jedyny problem Emily, która ma swoje osobiste problemy oraz dziwnego sąsiada, który jest wielbicielem żółtych chryzantem.

Przeczytałam ją w oryginale. Napisana bardzo przystępnym językiem. Historia dość ciekawa, ale nie oszałamiająca. Tak naprawdę najwięcej dzieje się pod koniec, choć niektórych motywów z zakończenia i tak można się domyślić wcześniej. Mimo wszystko miła, wakacyjna lektura.

Przeczytałam już kilka książek pani Mary. Ogólnie rzecz ujmując pisze bardzo ciekawie, ale ta pozycja zasługuje na szczególną uwagę ze względu na wartką akcję, szybkie zwroty i błyskawiczny rozwój wydarzeń. Jak na razie to "moja" pierwsza tego typu książka tej autorki, aczkolwiek polecam lekturę także pozostałych tytułów.

Jedna z lepszych powieści tej pisarki. Po raz kolejny nie zawiodłam się, bardzo dobrze się czyta, a koncówka jest niesamowita

Ksiazka wciaga od samego poczatku. Morderstwo znanej aktorki odkrywa oszustwo ktorego dopuscil sie ktos na wysokim stanowisku. Jak zawsze najbardziej podejrzanym jest maz. Sprawa ktora sie przeciw niemu toczy nie jest jednak taka oczywista.

Książka nie najgorsza, ale także nie porywa, ciekawie robi się dopiero pod koniec.

Wciągająca i dobra lektura na jesienne popołudnie i wieczór

Wciągająca i dobra lektura na jesienne popołudnie i wieczór

Kolejna świetna powieść w dorobku Marry Higgins Clark. Polecam

Kolejna świetna powieść w dorobku Marry Higgins Clark. Polecam

• 2010
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Weź moje serce