Niedźwiedź Wojtek

Aileen Orr Wydawnictwo: Replika historia
historia
Replika
2020-02-25

"Jego ulubioną sztuczką było podpływanie po kryjomu pod wodą do grup kąpiących się kobiet i niespodziewane wynurzanie się pośród nich." To tyle o psikusach Wojtka popełnianych w ciepłych wodach Adriatyku.
Niesamowita historia. Czytałam i tyle się  śmiałam, co nie dowierzałam. Myślałam "ale serio, to wszystko o niedźwiedziu? Takim wielkim, prawdziwym?" Dziś taka sytuacja byłaby niemożliwa, nawet autorka przyznaje, że "kiedyś żyło się według prostszych zasad".
Książka, choć kanwą są losy Wojtka, jest obrazem bytności wojsk polskich na obszarze Szkockiego Pogranicza w okresie powojennym. Nie będę się zagłębiała w szczegóły co do czasokresu i wydarzeń w których brała udział kompania z Wojtkiem, dużo by pisać, trzeba przeczytać. Książka jest ewidentnie propolska, w najlepszym świetle przedstawia polskie wojsko i przyjaźń polsko-szkocką.
Orr, choć oddaje nam typowo historyczną książkę, ma niebywałą lekkość snucia opowieści (tłumaczenie Arkadiusz Bugaj). Rewelacyjnie się to czyta. Autorka była bez wątpienia zafascynowana Wojtkiem (znała go osobiście) i tym pisaniem oddaje mu hołd. Całe swe dorosłe życie dążyła do postawienia "temu misiu" pomnika, z tego też powodu założyła fundację. I właśnie w tym miejscu muszę wspomnieć o części książki, która mnie trochę rozczarowała. Otóż 1/3 tego nieobszernego wydania poświęcona jest historii tworzenia tejże fundacji. Swoją drogą, w mojej opinii, Orr tą książką sama sobie stawia pomnik. Idąc dalej, mamy posłowie Neila Aschersona. Typowy monument dla zasług Polaków. Dla mnie to historia Polski w pigułce, repetytorium dla uczniów, nawet stylem niewiele odbiega. Rozumiem, że książka ta, pisana przez Szkotkę, 10 lat temu, skierowana była głównie do czytelników zza naszej zachodniej granicy. I rozumiem, że ich wiedza historyczna nie poraża ale ja jednak miałam nadzieję na pełnoowymiarową, 300-stronnicową historię o Wojtku. Powyższe nie jest zarzutem, książka jest spójna, sporo włożono w nią pracy. Polecam głównie osobą lubiącym historię  ale ja jednak chciałbym więcej Misia w książce o Misiu

Super sie czyta! Bardzo polecam opowiesc o Wojtku! :)

Super sie czyta! Bardzo polecam opowiesc o Wojtku! :)

Książka rewelacyjna, przygody żołnierza niedźwiedzia Wojtka na tle zawiłych losów wojsk Andersa, oraz położenia geopolitycznego Polski pod koniec II wojny światowej.

Dodaj cytat z książki Niedźwiedź Wojtek

Ciekawostki historyczne