Rakiem. Gorąca wojna i populizm mediów

Okładka książki Rakiem. Gorąca wojna i populizm mediów Umberto Eco
Okładka książki Rakiem. Gorąca wojna i populizm mediów
Umberto Eco Wydawnictwo: W.A.B. nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
A passo di gambero: guerre calde e populismo mediatico
W.A.B.
2007-01-01
2007-01-01
Joanna Ugniewska, Anna Wasilewska, Krzysztof Żaboklicki
globalizacja cywilizacja kultura procesy socjologiczne

Świetne eseje o chorobach toczących media.

Świetne eseje o chorobach toczących media.

Nie bez wstydu przyznam, że do niedawna Eco miałem jedynie za powieściopisarza, hahaha. Bardzo dobry zbiór esejów, podobały mi się zwłaszcza dwa ostatnie- o staniu na ramionach olbrzymów i o umieraniu. Komentarz polityczny niestety aktualny- zwłaszcza dziś w Polsce.

Co prawda niewiele z tego zrozumiałem (winą za to obarczam spore braki w wykształceniu, moje głupactwo i chroniczne matolstwo oraz niedostateczną znajomość najnowszej historii Włoch),ale zakład to zakład - przeczytałem i raczej nie żałuję.

Dodam jeszcze głos jaki zabrał Eco w dyskusji o umieszczeniu w Konstytucji Europejskiej zapisu o chrześcijańskich korzeniach kontynentu:

"Czy Europa zawdzięcza swój rozwój wyłącznie kulturze chrześcijańskiej? Nie myślę tutaj o korzyściach, jakie odniosła w ciągu stuleci, przyswajając sobie zdobycze innych kultur, począwszy od hinduskiej matematyki, arabskiej medycyny czy nawet w kontaktach z najdawniejszym Wschodem, nie tylko w czasach Marca Polo, lecz także w epoce Aleksandra Wielkiego. Każda kultura asymiluje elementy kultur bliższych czy dalszych, ale potem wyróżnia się trybem ich przyswajania. Nie wystarczy powiedzieć, że "zero" zawdzięczamy Hindusom czy Arabom, jeżeli potem właśnie w Europie oznajmiono po raz pierwszy, że natura zapisana jest językiem matematyki. Chodzi mi o to, że zapominamy o kulturze grecko-rzymskiej."

Nie wiem, czy się cieszyć czy żałować, że ta książka jest wciąż tak aktualna. Tak czy siak przeczytane od dechy do dechy i Wam radzę to samo!:)

Wciąż aktualne eseje nieżyjącego już U Eco powstałe na początku minionej dekady. Krytyczna ocena współczesności, społeczeństwa a nade wszystko rządzących, w tym czwartej władzy. Bardzo wiele można dowiedzieć się o problemach trapiących współczesnego człowieka, jego ograniczeń i skończoności. Wszystko napisane znakomitym językiem. Nie wszystko przeczytałem jednym tchem, kilka esejów traktuje o włoskich problemach trudnych do zrozumienia z perspektywy naszego kraju. Mimo wszystko porównanie oceny ekipy Berlusconiego wg Eco do "naszych" wybrańców ludu może wydać się bardzo aktualne.Do tej pory nie przeczytałem " Zapisków..."

Zbiór dość lekko napisanych esejów włoskiego erudyty Umberto Eco dla polskiego czytelnika może wydawać się w tematyce zbyt odległy. Przed lekturą warto zapoznać się z historią Włoch ostatniego 30-lecia. Wiele cennych uniwersalnych obserwacji do odnalezienia dla wytrawnych czytelników.

Dzięki Emberto Eco można zapoznać się z wieloma sprawami politycznymi i społecznymi, o których taki normalny, nieoglądający wiadomości ignorant jak ja nigdy by inaczej nie usłyszał:) Fakt, że czasami musiałam szperać w internecie albo w słowniku, żeby zrozumieć, co autor chciał mi powiedzieć i dlaczego się z czegoś wyśmiewa, ale mimo wszystko jego styl pisania jest bardzo lekki i przystępny, więc lektura nie jest męcząca. To pewnie po prostu taki typ człowieka, który będąc bardzo wykształconym prawdopodobnie myśli, że wszyscy inni są tak samo wykształceni:) Trudno go za to winić:)

Czytana wyrywkowo.

Czytana wyrywkowo.

Akurat ja bardzo lubie styl Umberto Eco więc ksiązka mi sie podobała, mimo tego że dużo jest o polityce we Włoszech , która nie za bardzo mnie interesuje. Ale przyjemnie się czyta :)

Sięgnęłam po ten zbiór ponownie po wielu latach. Wiele refleksji Autora wciąż aktualnych...Przy tekście "Sen" uśmiechałam się pod nosem. Sprawdźcie sami ! Przyjemnie się czyta.

• Literatura włoska
  • Eseje