Indie. Trzy na godzinę

Okładka książki Indie. Trzy na godzinę Małgorzata Łupina, Joanna Nowicka
Okładka książki Indie. Trzy na godzinę
Małgorzata ŁupinaJoanna Nowicka Wydawnictwo: Pascal reportaż
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Pascal
Data wydania:
2015-11-18
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-18
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376426297
Tagi:
Indie gwałt zgwałcenie przemoc przemoc seksualna prawa kobiet równouprawnienie
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Chłopiec-duch. Prawdziwa opowieść o cudownym powrocie do życia Megan Lloyd Davies, Martin Pistorius
Ocena 7,5
Chłopiec-duch.... Megan Lloyd Davies,...
Okładka książki Droga przez piekło Fayza D., Djénane Kareh Tager
Ocena 6,8
Droga przez pi... Fayza D., Djénane K...
Okładka książki Dziewczyna, która pokonała ISIS. Moja historia Andrea C. Hoffmann, Farida Khalaf
Ocena 7,4
Dziewczyna, kt... Andrea C. Hoffmann,...
Okładka książki A oni wciąż mnie szukają Manuela Moresco, Maria Stefanelli
Ocena 6,7
A oni wciąż mn... Manuela Moresco, Ma...

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
108 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
614
554

Na półkach:

Indie - egzotyczny kraj, gdzie zaburzona została naturalna równowaga płci. Nie opłaca się rodzić dziewczynek, bo posag dla nich rujnuje rodzinę - taniej jest wykonać badanie usg i poddać się aborcji ew. pozbyć się narodzonej dziewczynki. Kobiety w Indiach traktowane są jako istoty niższej kategorii i bardzo często doświadczają przemocy seksualnej. Gwałty są często zbiorowe, okrutne i okaleczające. Często gwałcicielem jest sąsiad, wujek, znajomy. Ofiara jest okryta hańbą a oprawca pozostaje bezkarny. Statystyki mówią, że w ciągu godziny 3 kobiety bądź dziewczynki stają się ofiarami zwyrodniałych mężczyzn. Przerażające !

Indie - egzotyczny kraj, gdzie zaburzona została naturalna równowaga płci. Nie opłaca się rodzić dziewczynek, bo posag dla nich rujnuje rodzinę - taniej jest wykonać badanie usg i poddać się aborcji ew. pozbyć się narodzonej dziewczynki. Kobiety w Indiach traktowane są jako istoty niższej kategorii i bardzo często doświadczają przemocy seksualnej. Gwałty są często zbiorowe,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1190
907

Na półkach:

Co dwadzieścia minut w Indiach gwałcona jest kobieta. Napaści stają się coraz bardziej brutalne i okrutne. Czy można temu zapobiec? Dlaczego do gwałtów dochodzi tak często?

Gwałt to jedno z tych zjawisk, o których można mówić dużo i często, ale i tak ich natura nie zostanie nigdy zrozumiana i wyjaśniona. W Indiach dochodzi do niego o wiele częściej niż w innych częściach świata. Autorki tej publikacji próbują przybliżyć nam kwestie popychające mężczyzn do tego okropnego czynu.

Wielokrotnie opowieść ta przejmowała mnie smutkiem, poczuciem niesprawiedliwości, złością. Czasami też w trakcie lektury szkliły mi się oczy. Bo ja tak można? Jakim prawem niszczy się życie kobiet w ten sposób? Co jednak zabolało mnie najbardziej? Świadomość, że za gwałt obwinia się kobiety.

Bo wychodzą same po zmroku…

Bo nieodpowiednio się ubierają…

Bo mężczyznom brakuje partnerek…

„To one prowokują mężczyzn. Gdyby gwałt przytrafił się mojej córce, osobiście oblałbym ją benzyną i podpalił”.

Los kobiet w Indiach wydaje się dawno przesądzony. Większość rodziców nie chce mieć córek. Bo córka to tylko problem. Nie zaopiekuje się rodzicami na starość (bo przenosi się do domu męża),nie wykonuje produktywnej pracy (jedynie zajmuje się domem),trzeba za nią zapłacić posag (prawo dawno zabroniło kontynuowania tej tradycji, a jednak dalej się ją praktykuje). Te elementy prowadzą do tego, że wiele kobiet pozbywa się ciąży, wiedząc, że urodzą dziewczynkę. A te, którym życie nie zostało odebrane, często i tak kończą na ulicy. W indyjskim społeczeństwie kobiet jest coraz mniej. Dla wielu mężczyzn brakuje kandydatek na żonę. Narasta w nich gniew, frustracja. Gwałcą. Błędne koło.

Czytałam, żałowałam, a czasami w kieszenie nóż mi się otwierał. Nie mogłam zrozumieć. Ciężko było mi się z tym pogodzić. Na niewesołą sytuację kobiet dawno zwrócono już uwagę. Próbowano im pomóc zmieniając prawo. Ale przepisy okazują się bezsilne wobec tradycji i kultury. Przepisy są również niewystarczające wobec męskich popędów.

Coraz częściej na rynku pojawiają się gadżety mające chronić kobiety. Biustonosze rażące prądem, zębate majtki. Ale one ich nie chcą. Te wynalazki budzą w nich złość. Bo dlaczego to one muszą bronić się w ten sposób? Dlaczego walka z napastnikiem musi odbywać się na takich warunkach?

To książka niezwykła. Wywołująca wiele emocji. Wzruszająca do głębi. Pozostawiająca z pytaniami.

To smutny portret wielobarwnych Indii, w których nic nie jest oczywiste.
Szczególnie przemówiły do mnie zdjęcia skrzywdzonych dziewczynek. Czasami kilkuletnich…

Co dwadzieścia minut w Indiach gwałcona jest kobieta. Napaści stają się coraz bardziej brutalne i okrutne. Czy można temu zapobiec? Dlaczego do gwałtów dochodzi tak często?

Gwałt to jedno z tych zjawisk, o których można mówić dużo i często, ale i tak ich natura nie zostanie nigdy zrozumiana i wyjaśniona. W Indiach dochodzi do niego o wiele częściej niż w innych częściach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1017
557

Na półkach: , ,

Powiem szczerze, że do lektury zniechęciła mnie okładka z gwiazdą, mała ilość tekstu, za to duża zdjęć i wydanie, które sugeruje, że za tę samą treść można było zapłacić mniej. Ale kiedy po pierwszych kilku stronach miałam zaciśnięte wszystkie mięśnie, a z oczu popłynęły łzy wiedziałam, że to już nieważne. Chodzi przecież o coś więcej.

Każda kultura przypisuje kobiecie jakąś rolę, ale to co dzieje się w Indiach większości nie mieści się w głowach. Bo jak wytłumaczyć honorowe samobójstwa wdów, które zostają zlinczowane zaraz po śmierci męża? Jak ojciec swojej córce, która padła ofiarą zbiorowego gwałtu może powiedzieć, że jest sama sobie winna i on już nie ma córki? I jak za grzechy męża można trafić do domu jego "ofiary" jako zadośćuczynienie, świadcząc mężczyznom z jego rodziny usługi seksualne?

Z każdą kolejną historią autorka boleśnie otwiera nam oczy na to, co dzieje się na świecie. Jeszcze długo będę o tej książce myśleć z pewnym lękiem i wdzięcznością, że dane mi jest żyć w innej codzienności. Bo trzy na godzinę to liczba zgłaszanych gwałtów w Indiach. Ale nikt nie liczy kobiet, które umarły po napaści 30 mężczyzn, milczą lub są zastraszane. Ilu oprawców trafiło do więzienia? Marny odsetek, bo przecież w społeczeństwie rządzą kasty i układy. Bolesna statystyka.

Pamiętajcie, że nie jest to pod względem literackim fenomen na rynku wydawniczym, bo tekst jest bardzo prosty i mało wyszukany. Myślę jednak, że Wasze emocje będą mimo wszystko wystarczająco poturbowane po przeczytaniu tej książki. Piękny styl jest tu zbędny.

Powiem szczerze, że do lektury zniechęciła mnie okładka z gwiazdą, mała ilość tekstu, za to duża zdjęć i wydanie, które sugeruje, że za tę samą treść można było zapłacić mniej. Ale kiedy po pierwszych kilku stronach miałam zaciśnięte wszystkie mięśnie, a z oczu popłynęły łzy wiedziałam, że to już nieważne. Chodzi przecież o coś więcej.

Każda kultura przypisuje kobiecie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1501
543

Na półkach: ,

Książkę poleciła mi koleżanka, „reklamując” ją słowami: czytam i co chwila muszę przerwać aby złapać oddech. Zakładałem że poruszony w książce temat będzie ciężki, nie wiedziałem jednak że aż tak mnie sponiewiera! Zostałem dosłownie znokautowany i wciśnięty w fotel. Ta książka powstała na podstawie reportażu Małgorzaty Łupina pod tym samym tytułem i jest po prostu wstrząsający. Czytałem i nie mogłem uwierzyć w to co trafia do mojego mózgu, że w XXI wieku jest gdzieś jeszcze takie zacofanie społeczne i patologia! Kompletnie mnie sponiewierała myśl, że to co zostało opisane to przysłowiowy czubek góry.

Reportaż ukazuje Indie, państwo trwale podzielona na warstwy kastowe, państwo gdzie ogromne bogactwo styka się z nieopisana bieda i zacofaniem. Autorka wyrusza w podróż przez niezwykle drażliwy dla tego Państwa temat gwałtów oraz pozycji społecznej kobiet. Indie, jako państwo, starają się walczyć z tym problemem wszelkimi sposobami. Nie potrafią jednak zwalczyć wielowiekowej ciemnoty kulturowej. Średnio trzy razy na godzinę dochodzi tam do brutalnego i okrutnego gwałtu. Mnie osobiście wstrząsnęło stwierdzenie, że gwałciciel nie ponosi winy, to właśnie kobiety obwiniane są o ich prowokowanie:
- prowokacyjnie się zachowują
- ubierają się nieodpowiednio i wyzywająco
- wychodzą same po zmroku czyli proszą się o taką reakcję

Autorka cytuje słowa renomowanego adwokata z Delhi: „To one prowokują mężczyzn, gdyby gwałt przytrafił się mojej córce, osobiście oblałbym ją benzyną i podpalił" – czy tu coś trzeba dodać do słów wysoko wykształconego i majętnego człowieka?!?

Jeśli gwałtu dokona mężczyzna z wyższej kasty, to kobieta powinna traktować to jako wyróżnienie i zaszczyt! W książce wyznania ofiar zestawiane są z opiniami polityków, stróżów prawa i adwokatów, którzy broniąc oprawców, obciążają winą ofiary: „Nie mogę zapomnieć dziewczyny, którą poznałam w biednej wiosce niedaleko Delhi" – opowiada aktorka Anna Dereszowska „W dwa lata po bardzo brutalnym gwałcie mieszka drzwi w drzwi z gwałcicielem będącym cały czas na wolności. A on codziennie śmieje się jej w oczy."

Reasumując powiem, ze ta książka wzrusza, denerwuje, drażni, zmusza do stawiania sobie pytań i przyglądania się otoczeniu.

Książkę poleciła mi koleżanka, „reklamując” ją słowami: czytam i co chwila muszę przerwać aby złapać oddech. Zakładałem że poruszony w książce temat będzie ciężki, nie wiedziałem jednak że aż tak mnie sponiewiera! Zostałem dosłownie znokautowany i wciśnięty w fotel. Ta książka powstała na podstawie reportażu Małgorzaty Łupina pod tym samym tytułem i jest po prostu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1909
25

Na półkach: ,

Książka ciekawa i dobrze napisana, tylko miałam czasami wrażenie, że ktoś nie do końca przemyślał podpisy pod zdjęciami - wygląda to trochę tak, jakby często były przypadkowe i czasem wręcz krzywdzące w stosunku do osób na nich przedstawionych (np. zdjęcie, do którego pozuje grupa mężczyzn z podpisem " W Indiach zdarzają się gwałty z udziałem kilkudziesięciu mężczyzn" - jakoś nie wydaje mi się żeby fotograf zebrał w jednym miejscu grupę gwałcicieli i pstryknął im fotkę)

Książka ciekawa i dobrze napisana, tylko miałam czasami wrażenie, że ktoś nie do końca przemyślał podpisy pod zdjęciami - wygląda to trochę tak, jakby często były przypadkowe i czasem wręcz krzywdzące w stosunku do osób na nich przedstawionych (np. zdjęcie, do którego pozuje grupa mężczyzn z podpisem " W Indiach zdarzają się gwałty z udziałem kilkudziesięciu mężczyzn"...

więcej Pokaż mimo to

avatar
25
1

Na półkach: ,

Indie. Bollywood. niestety nie wszystko jest tak pięknie jak tam śpiewają. brutalna prawda o tym jak wygląda codzienność ludzi szczególnie z niższych kast.

Indie. Bollywood. niestety nie wszystko jest tak pięknie jak tam śpiewają. brutalna prawda o tym jak wygląda codzienność ludzi szczególnie z niższych kast.

Pokaż mimo to

avatar
11
7

Na półkach:

Opowieść o strasznych realiach życia kobiet w Indiach. Skłania do refleksji i budzi bunt wobec wszechobecnej przemocy i skandalicznego traktowania Hindusek przez mężczyzn.

Opowieść o strasznych realiach życia kobiet w Indiach. Skłania do refleksji i budzi bunt wobec wszechobecnej przemocy i skandalicznego traktowania Hindusek przez mężczyzn.

Pokaż mimo to

avatar
2304
2041

Na półkach: , ,

Usiądźcie na chwilę, sięgnijcie po tę książkę i przeczytajcie ją ze zrozumieniem.
A potem zwyczajnie cieszcie się krajem, w jakim przyszło nam żyć!

Usiądźcie na chwilę, sięgnijcie po tę książkę i przeczytajcie ją ze zrozumieniem.
A potem zwyczajnie cieszcie się krajem, w jakim przyszło nam żyć!

Pokaż mimo to

avatar
259
17

Na półkach:

Wstrząsająca!! Brak mi słów do opisania towarzyszących emocji i potwornej patologii przedstawionej w tej świetnej książce. Nie do opisania. W głowie się nie mieści co tam się naprawdę dzieje.. Nie można się oderwać od czytania.

Wstrząsająca!! Brak mi słów do opisania towarzyszących emocji i potwornej patologii przedstawionej w tej świetnej książce. Nie do opisania. W głowie się nie mieści co tam się naprawdę dzieje.. Nie można się oderwać od czytania.

Pokaż mimo to

avatar
534
69

Na półkach:

wstrząsająca, zadziwiająca ... dzieki Bogu zyjemy w Polsce!

wstrząsająca, zadziwiająca ... dzieki Bogu zyjemy w Polsce!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    133
  • Chcę przeczytać
    130
  • Posiadam
    35
  • Ulubione
    5
  • Teraz czytam
    3
  • 2017
    2
  • Literatura faktu
    2
  • Na regale
    2
  • Orient
    2
  • Chcę w prezencie
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Indie. Trzy na godzinę


Podobne książki

Przeczytaj także