Nieszczęścia chodzą stadami

Okładka książki Nieszczęścia chodzą stadami Agata Przybyłek
Okładka książki Nieszczęścia chodzą stadami
Agata Przybyłek Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Nie zmienił się tylko blond (tom 2) Seria: seria z babeczką literatura piękna
Nie zmienił się tylko blond (tom 2)
seria z babeczką
Czwarta Strona
2016-03-16
2016-03-16
literatura polska

Bardzo słaby początek książki, tak rasistowskich zachowań jeszcze nie widziałam. Autorka wykreowała rodzinę Haliny na osoby bardzo zaściankowe. Pewnie miało być śmiesznie, a wyszło żałośnie. Później akcja w miarę się rozwija, ale w czytaniu bardzo przeszkadza ciągłe zdrabnianie imienia "Martusia". Ona ma 26 lat. Osoby z rodziny jeszcze można zrozumieć, ale imię w tak infantylny sposób zdrabnia także narrator, co jest bardzo niepotrzebne, a książka dużo na tym traci

Jakie to było złe! Niesamowicie wkurzająca babcia Halina stosująca wymyślne i złośliwe sztuczki, by tylko dopiec, biednej Marcie, będącej na skraju załamania, w koszmarnej sytuacji życiowej i w głębokiej depresji. Siekiera w kieszeni się otwiera, szkoda czasu i nerwów, to nie jest publikacja na wyciszenie i uśmiech, no sory, ale ja mówię NIE!

Pojawiają się błędy logiczne. Pani Halina aż do przesady karykaturalna (żeby matkę karmiącą chlebem samym żywić?). Zdrabnianie imion - ile zrozumiałe jest to dla mnie w ustach mieszkańców Sosenek, o tyle u osób z zagranicy jest to dziwne.

Nie, nie, nie polecam.
Zupełnie nie rozumiem zachwytów nad powieścią. To raczej tragikomedia z bardzo przewidywalnym dalszym ciągiem.
Głowna bohaterka Martusia, ma dwoje dzieci, każde z innym mężczyzną, a nadal przy każdym następnym odczuwa drżenie nóg, dreszcze i tym podobne doznania. Pojęcie antykoncepcji jest jej nie znane i... prostą droga idzie do kolejnej ciąży. Tak przynajmniej można sobie wyobrazić zakończenie tej powieści. Głównym atutem Martusi są fiołkowe oczy, więc jak na kandydatkę na towarzyszkę życia, trochę niewiele.
Żeby tego było mało, zostawia te swoje dzieci, (w tym jedno karmione piersią) na całe dnie pod opieką innych. Nie wiem w jaki sposób, w powieści nie pękły jej piersi...
Mężczyźni w Sosenkach, zachwycają się Martusią, właściwie tylko za sprawą jej fiołkowych oczu. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić, że aż tak bardzo chcą z nią być i tworzyć związek...
Jedyną wyrazistą postacią jest pani Halinka, ciotka Martusi, która karykaturalnie wpisuje się w małomiasteczkowość, obłudę i zrzędliwość zaściankowej Polski.
A cała powieść powinna mieć tytuł - Fiołkowe oczy.

Nie, nie, nie polecam.

ruga część cyklu. Po wyprowadzce Iwonki, Halinka popada niemal w depresję, nic jej nie cieszy, nie ma się kim opiekować. Nagle jak grom z jasnego nieba spada na nią wiadomość, że do Polski wraca jej chrześnica z córeczką. Kobieta postanawia przymknąć oko na to, że Martusia jest panną z dzieckiem, bo wreszcie będzie miała zajęcie, ale jakież jest jej zdziwienie, gdy dziewczyna przyjeżdża nie tylko z kilkulatką, ale i z niemowlakiem... na dodatek czarnoskórym!
Cioteczka robi wszystko by mieszkańcy wsi nie dowiedzieli się o tym fakcie. Postanawia też wyswatać Martusię. Nie ma ona lekko... Musi zmierzyć się z demonami przeszłości. Nie dość, że walczy z traumą z dzieciństwa, to jeszcze nikt nie zna okoliczności, które zmusiły ją do powrotu.
Z jednej strony mamy tu wiele zabawnych sytuacji, a z drugiej trudną życiową historię. A jeśli dorzucimy do tego uprzedzenia, plotkarstwo i dziwne teorie, próbujące zrzucić winę za nieszczęśliwy wypadek, na Bogu ducha winne osoby, to mamy niezły mix.

Bardzo fajna książka dużo zadrżeń i przewrotnych akcji. Polecam

Bardzo fajna książka dużo zadrżeń i przewrotnych akcji. Polecam

Jak dla mnie przeciętna... szybko się czyta, ale jakoś tak bez większej przyjemności

Bardzo spodobała mi się książka. Super napisana a co najlepsze, historia Martusi urzekła mnie w 100% aż szkoda że nie będzie ciągu dalszego o losach Marty

,,Nieszczęścia chodzą stadami" to druga części zabawnych perypetii rodziny Pani Haliny. Czyta się ją bardzo lekko, jest doskonała na poprawienie humoru :)
Pani Halina załamała się, a wręcz popadła w depresję po wyprowadzce córki Iwonki i jej wesołej gromadki dzieci oraz zwierząt. Dom stał się dla seniorki pusty i bez życia. Z dobrą wiadomością do Halinki przyszedł mąż wraz z gosposią. Gdy Halina dowiedziała się, że jej chrześnica wraca z Anglii, postanawia zapewnić jej dach nad głową - mimo, że to panna z dzieckiem. Kiedy Martusia zjawia się w kraju wraz z nią przylatuje nie tylko kilku letnia Marysia, ale także trzymiesięczny Krzyś. Pani Halinka doznaje szoku, gdy okazuje się, że maluch jest czarnoskóry. Kobieta robi wszystko, żeby nikt w Sosenkach nie dowiedział się komu dała schronienie, a wręcz robi wszystko żeby Martusia wraz z dziećmi wyprowadziła się od niej.
Czy Pani Halina zaakceptuje nowych lokatorów?
Czy Marta wyjawi dlaczego wróciła nagle do Polski?
Czy w Ojczyźnie odnajdzie szczęście i miłość?

Mam mieszane uczucia co do tej części. Na początku bardzo mnie irytowała. Sam pomysł na fabułę i zachowanie starszej pani sprawiały, że miałam ochotę wyłączyć audiobooka. Nie jestem w stanie uwierzycie, że w dzisiejszych czasach takie sytuacje mogą mieć miejsce. Ale z kolejnymi minutami byłam coraz bardziej zainteresowana historią Marty. Chociaż zakończenie mi się nie podobało to, podobnie jak w przypadku pierwszej części, uważam, że to całkiem przyjemna rozrywka, kilka razy mnie rozbawiła. Książka, którą można przeczytać i w momencie czytania wciąga, ale za jakiś czas się o niej zapomina.