Kadry decydują o wszystkim

Okładka książki Kadry decydują o wszystkim
Władimir Bieszanow Wydawnictwo: Inicjał powieść historyczna
powieść historyczna
Inicjał
2009-01-01
2009-01-01
9788392620556

Lubisz książki Suworowa? Polubisz i Bieszanowa. Obaj w swych książkach rozprawiają się z latami wbijanymi nam do głów "prawdami historycznymi" związanymi z ZSRR i jego polityką oraz wojskowością. W "Kadrach" (to cytat ze Stalina) na celownik wzięto Armię Czerwoną i klęski jakie poniosła w 1941. Autor pokazuje jej początki (niezbyt chlubne), prezentuje biogramy twórców, przypomina rozmaite mało chwalebne epizody w jej historii. Czyni to metodycznie, jako historyk z wykształcenia, choć raczej nie ukrywa swego zgryźliwego stosunku do prezentowanych wydarzeń i postaci. Np. opisując biografię pewnego marszałka pisze mniej więcej tak. "Drugi order Czerwonego Sztandaru otrzymał za sukcesy na wojnie z Polską, czyli niezdobycie Lwowa. Teorią wojskowości nie interesował się ale za to zdobył powszechny szacunek za mistrzowskie stosowanie "mowy potocznej" [czyli przekleństw]. W ankiecie w rubryce wykształcenie wpisywał (z trudem) "niepełne niższe".

Styl ma gorszy niż Suworow, czasem przesadza z liczą dat, faktów itd. czym może przynudzić czytelnika... ale tylko czasem. Książka warta lektury - choć raczej dla tych, co mają już o temacie jakie-takie pojęcie.

PS. Polecam też jego "Pogrom pancerny 1941" czyli o "sukcesach" radzieckich pancerniaków.

Rzetelna pozycja.

Rzetelna pozycja.

Autor opisuje Kadry Armii Czerwonej. Od momentu rewolucji do wybuchu II w.ś. Stawia tezę, że to właśnie one były odpowiedzialne za pogrom w latach 1941-42.
Książka wydana w estetycznej twardej oprawie. W środku średniej jakości żółtawy papier. Czcionka duża nie męczy oczu. Zdjęcia dobrej jakości, ale małe.
Język autora może denerwować i trzeba się do niego przyzwyczaić. Zawiera dość dużą dawkę negatywnego patosu, ironii i od razu widać po której stronie jest piszący. Niestety czasami takie podejście nie pomaga w zrozumieniu tematu a wręcz irytuje.
Niekiedy tekst przeplatają wspomnienia i oryginalne cytaty. Moim zdaniem jest ich stanowczo za mało.
Autor w środku książki prezentuje krótkie życiorysy "Kadr". Niektóre z nich są zbyt krótkie i niczego do tekstu nie wnoszą.
Zdarzają się niekiedy powtórzenia.
Książka czyta się różnie. Są fragmenty nużące i dość dobra końcówka.
Mogą ją wziąć do ręki nie siedzący za głęboko w temacie.

Język autora może denerwować i trzeba się do niego przyzwyczaić....

Dodaj cytat z książki Kadry decydują o wszystkim