Ciotka Zgryzotka

Nominacja w plebiscycie 2018
Małgorzata Musierowicz Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Jeżycjada (tom 22) literatura młodzieżowa
Akapit Press
literatura polska Jeżycjada Poznań
Jeżycjada (tom 22)
literatura młodzieżowa
literatura polska Jeżycjada Poznań
Inne

Nie umiem obiektywnie ocenić tej książki. Mam bezapelacyjną i niepodważalną słabość do Jeżycjady. Mimo, że jest przewidywalna i ma coraz więcej irytujących postaci, ja się zawsze dobrze czuję w klimacie Borejków i powiązanej z nimi całej reszty. Ignaś oczekuje pierwszego dziecka, Nora Górska zmaga się ze swoimi miłostkami, Józinek bierze ślub z Dorotą, nestorzy rodu dalej...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Eh, coraz trudniej oceniać powieści Musierowicz, zwłaszcza te ostatnie. Pani Małgorzata ewidentnie kieruje swoją twórczość do kobiet, które się na niej wychowały w latach 80-90, z preferencją dla konserwatywnej części tej grupy, bo taki światopogląd przebija z jej sagi. Świat Jeżycjady jest bowiem mocno oderwany od rzeczywistości, wyidealizowany, generalnie... dość...

Świetna. Miągwa zapada w pamięć 😃

Dwudziesty drugi tom Jeżycjady spodobał mi się najbardziej z serii. Szczególnie podoba mi się główna bohaterka - Nora.

Czytam Jeżycjadę od pierwszego tomu, wiekowo plasuję się między Gabą a Idą; wraz z siostrami Borejko i ich przyjaciółmi dorastałam i do dziś jestem ciekawa ich losów. O ile ostatnie tomy czytałam z sentymentu, bo traktowały o problemach najmłodszych to ta jest skupiona średnim pokoleniu, odnalazłam się w tej lekturze znakomicie przy obowiązkowej herbatce.

Norka, moja nowa ulubienica 😄 a pani miągwowa o głowę bije miągwę... 🤣

Koniec serii, a szkoda. Autorka w najlepszej kondycji, książka jak wszystkie z tej serii wzruszająca.

Najlepsza część Jeżycjady! Absolutny hit! Piękna, mądra i wzruszająca pozycja.

Najlepsza sposród nowszych tomów "Jeżycjady". Główna bohaterka o silnym charakterze wpisała się na listę moich ulubionych w cyklu. Miła odskocznia od perypetii Ignacego Grzegorza, na którego losach saga skupiała się przez kilka ostatnich częsci.

"Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym".... Bardzo męczyłem się podczas lektury, niestety, Musierowicz - autorka przecież książek wyśmienitych, "ciepłych" - ma trudności z opisywaniem czasów współczesnych (najbardziej "rozczuliły" mnie pod tym względem fragmenty o Youtubie oraz zbiórce na mały samochód osobowy).

Dyskusje

1 715