Przyprawy świata. Ilustrowany przewodnik.

Okładka książki Przyprawy świata. Ilustrowany przewodnik. Sallie Morris
Okładka książki Przyprawy świata. Ilustrowany przewodnik.
Sallie Morris Wydawnictwo: Świat Książki kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
The new guide to spices. The definitive visual encyclopedia of spices from around the world.
Świat Książki
2003-01-01
2003-01-01
Aleksandra Kania

Przyprawy, bez nich życie byłoby mdłe i nijakie. Mimo że towarzyszą nam na co dzień, to zupełnie się nad nimi nie zastanawiamy. Czy jedząc ulubioną szarlotkę przyszło Ci na myśl, jak daleką drogę przebył znajdujący się w niej cynamon? Czy doprawiając jajecznicę pieprzem, wiedziałeś, że to co trzymasz w ręku wpływało na losy Świata? Założę się, że nie, a to ledwie namiastka przyprawowych tajemnic…
„Przyprawy Świata” to połączenie pozycji o charakterze popularnonaukowym z książką kucharską. Znajdziemy w niej informacje dotyczące upraw, smaku, aromatu czy wykorzystania danych przypraw, ale także sposoby ich przechowywania czy krótki zarys historyczny. Ponadto, w książce zawarte są przepisy na rozmaite mieszanki przyprawowe czy pasty.
Przyznaję, że ta lektura totalnie mnie zaskoczyła! Wydawało mi się, iż z racji na dosyć szerokie zainteresowania związane z kuchnią, świat przypraw jest mi raczej dobrze znany. Jednak ilość egzotycznych roślin, które są w tym charakterze wykorzystywane jest oszałamiająca. Wiecie, np. czym jest Annato czy Mahlebi? Jeśli mam być szczery, to ja nie miałem zielonego pojęcia. Okazuje się ponadto, iż nawet te wydawałoby się powszechnie znane ingrencjencje, jak np. cynamon czy goździk, kryją w sobie wiele intrygujących tajemnic. Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę na szczegółowość opisów, które zawierają nie tylko informacje dotyczące wykorzystania w kuchni, ale również w medycynie czy przemyśle. Nie można również nie docenić praktycznych rad dotyczących przechowywania, bo wbrew pozorom często użytkownicy robią to niewłaściwie. Dodatkowo, w przypadku roślin takich, jak np. papryka chili, autorka nie poprzestała na ogólnym zarysie, ale omawia również wiele odmian tej przyprawy.
Fantastycznym uzupełnieniem są wspomniane przepisy. Poza pastami czy mieszankami, znajdziemy też instrukcje przyrządzenia aromatyzowanych olei czy napojów korzennych. Receptury podane są w klarowny sposób, opatrzone zdjęciami wykorzystywanych przypraw. Postanowiłem to sprawdzić i naprawdę dzięki nim ich przygotowanie jest relatywnie łatwe.
Jedynym mankamentem praktycznym jaki dostrzegam, jest brak przepisów na konkretne dania z wykorzystaniem przypraw, charakterystycznych dla regionów, z których się wywodzą. Zabieg taki byłby ciekawym uzupełnieniem całości.
Jest jeszcze jedna “drobnostka” merytoryczna, która dla mnie jako humanisty ma spore znaczenie. Z racji na charakter tego przewodnika, brak bibliografii, a co za tym idzie, źródeł, z których korzystała autorka, sprawia, że czytany tekst traci na wiarygodności.
Podsumowując, „Przyprawy Świata”, mimo powyższych mankamentów, to doprawdy intrygująca i przydatna lektura. Z pewnością nie tylko dla kucharze znajdą w niej coś dla siebie.

Naprawdę piękna książka! Gdy ją ujrzałem, pomyślałem od razu: muszę ją mieć. I natychmiast kupiłem. Pięknie ilustrowana. Świetnie napisana. Niezwykle interesująca do tego.
Rozpoczyna się ciekawym i rozbudowanym wstępem. Dowiemy się z niego o handlu korzeniami, przyprawach w kuchni, wyborze i przygotowaniu przypraw, sprzęcie do przygotowania przypraw i przechowywaniu przypraw. Główna (rozpoczynająca się po wstępie) część książki to szczegółowy katalog i przewodnik po przyprawach. Po nim następuje opis podstawowych i znanych na świecie mieszanek przyprawowych. Ostatnia i najkrótsza część książki mówi o przyprawach korzennych w domu: ozdobach z przypraw i aromatycznych prezentach oraz potpourri. Całość dzieła kończy indeks i podziękowania.
Książka zawiera setki, bardzo dobrych, kolorowych fotografii. Znakomicie dopełniają one równie dobre teksty i opisy. Jest kopalnią informacji o przyprawach i skarbnicą ciekawostek. Najlepsza książka o przyprawach jaką miałem w rękach w swoim życiu. Absolutnie zasługuje na ocenę bardzo dobrą z dwoma nawet plusami.

• Kulinaria | jedzenie
  • Kulinaria
  • Kuchnie świata

Dodaj cytat z książki Przyprawy świata. Ilustrowany przewodnik.