Christine

1992-01-01
Data 1. wydania:
1983-01-01
Agnieszka Lipska-Nakoniecznik
miłość obsesja marzenia KIng horror zło mrok

Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Czarny Dom Stephen King, Peter...

Na półkach: , , , , ,

Nic dodać, nic ująć! Oto kolejny przykład pokazujący
to jak genialnym pisarzem jest Stephen King.
,,Christine'' to historia klimatyczna, wciągająca,
z wybitnie wykrowanymi bohaterami a przede wszystkim
autentyczna. No, może nie pod wzgędem nawiedzonego samochodu;)
Za to jeśli chodzi o wszystkie kwestie związane z motywacjami i portretami psychologicznym. Wszyscy są tam do bólu ludzcy tak jak w każdej książce tego autora.
Klimat lat 80' też jest niewątpliwie zaletą tej powieści.
Styl pisania światny, wątek tytuowej ,,Christine'' bardzo interseujący i w ogóle niesztampowy czy przewidywalny.
Pomimo akcji wolno rozkręcającej się (jak to u Kinga bywa) opowieść wciągnęła mnie tak, że nie mogłam się oderwać. A najbardziej się cieszę, że nie było tu aż tyle schematów i motywów powtarzających się jak w jego poprzednich i starszych, przeczytach przeze mnie powieściach.
Zakończenie jest bardzo dobre, bardzo wzruszające a pod koniec epilogu miałam prawie łzy w oczach, więc nie mam się na prawdę się do czego przyczpić, zamiast tego mam tylko nad czym się zachwycać.
W każdym razie bardzo ją polcam i jestem w niej aboslutnie zakochana.
Historia jest cudowna i bardzo, bardzo polecam!❤❤❤

Nic dodać, nic ująć! Oto kolejny przykład pokazujący
to jak genialnym pisarzem jest Stephen King.
,,Christine'' to historia klimatyczna, wciągająca,
z wybitnie wykrowanymi bohaterami a przede wszystkim
autentyczna. No, może nie pod wzgędem nawiedzonego samochodu;)

Już dawno nie czytałem książki Kinga i jestem pozytywnie zaskoczony. Oczywiście fabuła nie jest bardzo wzniosła (ani przesadnie zaskakująca). Zakończenie nie wyjaśnia wszystkiego, ale mi się podobało.

Dwa największe plusy to zdecydowanie klimat (który sprawił, że przeczytałem ponad 600 stron w 4 dni) oraz przedstawienie zmian w postaci Arniego.

Jako totalna miłośniczka samochodów klasycznych, uwielbiam tą książkę, mimo, że trochę się dłużyła. Jednak im głębiej w las tym ciekawiej.

Jeśli chodzi o ekranizację, jest równie dobra, jednakże rażą mnie trochę kulisy filmu - bardzo dużo samochodów marki Plymouth Fury z rocznika 1958 zostało celowo zniszczonych, specjalnie na potrzeby filmu...

To ten Stephen King, który rozkochał w sobie miliony czytelników na całym świecie. Powieść wzorcowa, idealnie ukazująca styl króla horroru. Mamy tu wszystko, co najbardziej kręci w jego twórczości - niepowtarzalny klimat lat 80, nastoletnich bohaterów i ich, tak znajome nam wszystkim, problemy, element nadprzyrodzonej grozy w postaci samochodu (kto by pomyślał, prawda?) a wszystko to prowadzi do pełnego emocji finału, którego rozstrzygnięcia nie sposób przewidzieć. Powieść zdecydowanie godna polecenia

Powieść o opętanym samochodzie który nie zna litości. Ale skąd wzięło się takie zło w aucie ,wszystkiemu winień jest człowiek . Pierwszy właściciel LeBay , sprzedaje on auto Arniemu ,młody chłopak ,klasyczna ofiara losu.Dzięki autu,Arni zyskuje pewność siebie ,Christin staje się narzędziem,wymierza sprawiedliwość na ciemiężcach chłopca. Do czasu ,... duch LeBaya nie umarł .Wszystko opowiedziane z perspektywy Denisa,kolegi Arniego. King trzyma poziom.

Stephen King 40 lat temu był mistrzem horroru i "Christine" jest tego najlepszym dowodem. Mimo, że mam już swoje lata, nie dane było mi przeczytać wcześniej tej było nie było ale młodzieżowej książki. Mimo różnicy wieku, oraz 40 lat od jej wydania, strasznie angażuje czytelnika. Może jest trochę "futurystyczna" ale trzyma poziom oraz napięcie. Szacun!

Zdecydowanie jedna z najlepszych powieści Kinga. Pierwszy raz przeczytałem będąc mniej więcej w wieku bohaterów i do dziś pamiętam jak bliscy wydawali mi się Arnie i Dennis. Demoniczny samochód przerażał i fascynował jednocześnie. Po niemal trzydziestu latach wróciłem do tej historii z lat siedemdziesiątych, kiedy dla każdego amerykańskiego nastolatka marzeniem było posiadanie własnego samochodu, dzięki któremu mogłeś stać się kimś innym, lepszym, ważniejszym, silniejszym. Fascynacja Arniego tytułową Christine nadal potrafi wywołać przerażenie i smutek. Owszem to jeden z najkrwawszych horrorów Kinga ale przede wszystkim opowieść o dorastaniu, pierwszych miłościach, wyrywaniu się spod skrzydeł nadopiekuńczych rodziców i przyjaźni. Polubią ją zarówno młodzi jak i starzy, ci którzy dopiero zaczynają przygodę z Kingiem jak i ci, którzy chcą do niej powrócić po wielu latach.

King w starym stylu - ze wszystkimi swoimi wadami, ale i zaletami. Tyle, że sumarycznie nieco poniżej swych najlepszych pozycji. Nie ma potrzeby zanadto się rozpisywać

Początek nastraja optymistycznie, ale im głębiej w las, tym gorzej i nudniej. Niedosyt.

Zdecydowanie ciągnie się zbyt długo. Spokojnie mogłaby się zamknąć w 300 stronach. Mało w niej akcji, więcej skupienia na psychologii i przemyśleniach narratora, więc fanom takiego rodzaju opisów polecam. Jednak do "Misery" jej wiele brakuje.

Według mnie niewykorzystany lekko potencjach. Przed czytaniem temat samochodu widmo wydawał się bardzo interesujący, ale brakło odpowiedniego klimatu tajemniczości, grozy i nieprzewidywalności. Dopiero ostatni rozdział dodał do książki te składniki. Stad moja ocena to 5, a nie niżej