Śmiertelna klątwa

Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
Miss Marple's Final Cases
Miss Marple's Final Cases
kryminał, sensacja, thriller
2015-11-19
Agnieszka Bihl
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów

O ile nie przepadam za Panną Marple (na skutek lektury "Noc w bibliotece") sięgnęłam po tomik opowiadań z tą właśnie bohaterką. Ta pozycja podobała mi się bardziej, ponieważ mimo tego, że niektóre rozwiązania były mało oczywiste, to dedukcja główniej bohaterki miała ręce i nogi. Jej postać była bardziej naturalna. Była po prostu spostrzegawczą i inteligentną starszą panią....

Czytało się błyskawicznie, ale już nie tak szybko szło odgadnąć motywy i sprawców wydarzeń. Nie zabrakło też dużej dawki humoru. Jednym słowem lekka i przyjemna lektura na wieczór.

Krótkie, dobre opowiadania na zimny wieczór. Szybko się czyta.

Tytuł oryginału - "Miss Marple`s Final Cases" - jest o niebo odpowiedniejszy niż polski, ponieważ "Śmiertelna klątwa" to zbiór opowiadań, które łączy postać Panny Marple. Tomik liczy 8 tekstów, każdy jest zwarty, z wyraźnym wątkiem przewodnim i pointą. Panna Marple jak zwykle używa swojej podstawowej broni, tzn. tworzy wizerunek nieporadnej, nieco pomylonej starszej pani,...

Chyba dołączę do wielu opinii, że ten zbiór fenomenalny nie jest ale przy tylu książkach, które napisała wszystko nie może być idealne.

Minusem jest zapewne to, że można się domyśleć zakończenia danych historii. Z drugiej strony na obronę mogę powiedzieć, że opowiadania są naprawdę krótkie więc trudno o zawiłą historię i jej niesamowite i zaskakujące rozwiązanie....

Moim zdaniem Agatha Christie jest słaba w krótkich formach. Jej opowiadania po prostu mnie nudzą i rozczarowują. Jest za to niezrównana w powieściach.

Po drugie - nie przepadam za panną Marple. Jednak co Poirot to Poirot.

Krótko podsumowując - bo naprawdę nic dobrego nie mam o tym zbiorze do powiedzenia - nie polecam.

Agatha Christie tym razem zawiodła. Po tej autorce spodziewałam się czegoś znacznie lepszego, lecz niestety większość opowiadań zawartych w tej pozycji była przewidywalna, co nieco popsuło radość z czytania. Do poczytania wtedy, gdy nic lepszego nie ma się akurat pod ręką.

Chyba pierwsza moja tak niska ocena twórczości Agaty Christie. Jakoś nie przemówiły do mnie te mininowelki. Ogólne wrażenie 5/10.

Książka zawiera osiem króciutkich opowiadań, jak zawsze w przypadku Agaty Christie, poruszających wyobraźnię; w sześciu z nich pojawia się, co niektórym już na pewno znana, Jane Marple.
Ta sympatyczna staruszka z miejsca podbiła moje serce.
Wszystkie opowiadania czytało mi się z przyjemnością; uwielbiam ten styl, klimat i czasy.

Zbiorek króciutkich opowiadanek.
Krótka forma nie jest moja ulubioną, więc tym razem panna Marple mnie nie porzekonała.
Moim zdaniem wydawanie czegoś takiego powinno być zabronione w przypadku takich Autorek jak Agatha Christie. Jeszcze ktoś pomysli, że pisać nie umie...

Dyskusje

1 956
  • Agatha Christie
  • Kryminał
  • Kryminały
  • 2014
  • Agatha Christie
  • 2013

Dodaj cytat z książki Śmiertelna klątwa