rozwiń zwiń

Śmiertelna klątwa

Okładka książki Śmiertelna klątwa
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Miss Marple's Final Cases
Wydawnictwo Dolnośląskie
2015-11-19
1920-01-01
Data 1. wydania:
2002-01-01
Agnieszka Bihil

Lekkie, niezobowiązujące opowiadania. Napisane są nieźle, ale bez rewelacji. Niektóre rozwiązania pojawiają się znikąd, co dla mnie była trochę irytujące. Wynagradza to typowo angielski styl autorki, który lubię.

Proste, nieskomplikowane opowiadania, które wyróżniają się klimatem małomiasteczkowej intrygi i błyskotliwością niezastąpionej panny Marple. Część z historii kołatała mi już w głowie z wcześniejszych tytułów autorki, ale nie odebrało mi to frajdy z lektury.

Zbiór opowiadań.

Zbiór opowiadań.

Opowiadania bardzo krótkie, szybko się czyta, a przy tym przyjemnie. Nie ma w nich ciężkich, wymagających spraw kryminalnych, dlatego polecam na nudy wieczoru lub zastój czytelniczy ;)

O ile nie przepadam za Panną Marple (na skutek lektury "Noc w bibliotece") sięgnęłam po tomik opowiadań z tą właśnie bohaterką. Ta pozycja podobała mi się bardziej, ponieważ mimo tego, że niektóre rozwiązania były mało oczywiste, to dedukcja główniej bohaterki miała ręce i nogi. Jej postać była bardziej naturalna. Była po prostu spostrzegawczą i inteligentną starszą panią....

Czytało się błyskawicznie, ale już nie tak szybko szło odgadnąć motywy i sprawców wydarzeń. Nie zabrakło też dużej dawki humoru. Jednym słowem lekka i przyjemna lektura na wieczór.

Krótkie, dobre opowiadania na zimny wieczór. Szybko się czyta.

Krótkie, dobre opowiadania na zimny wieczór. Szybko się czyta.

Tytuł oryginału - "Miss Marple`s Final Cases" - jest o niebo odpowiedniejszy niż polski, ponieważ "Śmiertelna klątwa" to zbiór opowiadań, które łączy postać Panny Marple. Tomik liczy 8 tekstów, każdy jest zwarty, z wyraźnym wątkiem przewodnim i pointą. Panna Marple jak zwykle używa swojej podstawowej broni, tzn. tworzy wizerunek nieporadnej, nieco pomylonej starszej pani, której nikt z postronnych nie bierze poważnie. Morderstwa popełniane są głównie dla pieniędzy, nie brakuje tutaj jednej z moich ulubionych par w kryminałach Agaty Christie, czyli sympatycznego małżeństwa pastorów, gdzie prym wiedzie bystra, młoda pastorowa; są też nieempatyczni mężczyźni, ignorujący intelekt kobiet, którym Autorka, poprzez Pannę Marple, zawsze uciera nosa :)
Zbiorek zawiera 8 opowiadań, ale 2 ostatnie to fantastyka grozy, opowiastki oparte na motywach spoza świata realnego. W tych obu tekstach nie ma Panny Marple i wydają się one na siłę dodane do tomiku.

Chyba dołączę do wielu opinii, że ten zbiór fenomenalny nie jest ale przy tylu książkach, które napisała wszystko nie może być idealne.

Minusem jest zapewne to, że można się domyśleć zakończenia danych historii. Z drugiej strony na obronę mogę powiedzieć, że opowiadania są naprawdę krótkie więc trudno o zawiłą historię i jej niesamowite i zaskakujące rozwiązanie. Opowiadania chyba miały na celu umilenie czasu albo był to wstępy do rozbudowania z tego większych historii. Książka została wydana już pośmiertnie więc nie wiemy jaki dokładnie miał być kształt ostateczny.

W opowiadaniach występują znana już panna Jane Marple, która dzięki swym zdolnością słuchania ludzi i spostrzegawczości potrafi rozwiązać nie jedną lokalną zagadkę.

Najbardziej ze zbioru przypadło mi do gustu opowiadanie "Lalka krawcowej" dosyć mroczne i niepokojące z nieoczywistym końcem. I jeszcze "Mroczne odbicie", po którym też można mieć własne refleksje.

Zbiór opowiadań jest świetny gdy gdzieś jedziemy, na krótkie trasy albo do wieczornego czytania na szybko, by jednak coś sobie poczytać.

Moim zdaniem Agatha Christie jest słaba w krótkich formach. Jej opowiadania po prostu mnie nudzą i rozczarowują. Jest za to niezrównana w powieściach.

Po drugie - nie przepadam za panną Marple. Jednak co Poirot to Poirot.

Krótko podsumowując - bo naprawdę nic dobrego nie mam o tym zbiorze do powiedzenia - nie polecam.

Po drugie - nie przepadam za panną Marple. Jednak co Poirot to Poirot.

Agatha Christie tym razem zawiodła. Po tej autorce spodziewałam się czegoś znacznie lepszego, lecz niestety większość opowiadań zawartych w tej pozycji była przewidywalna, co nieco popsuło radość z czytania. Do poczytania wtedy, gdy nic lepszego nie ma się akurat pod ręką.

Dodaj cytat z książki Śmiertelna klątwa