rozwińzwiń

Lis #2: Mimo woli

Okładka książki Lis #2: Mimo woli Jakub Oleksów, Dariusz Stańczyk
Okładka książki Lis #2: Mimo woli
Jakub OleksówDariusz Stańczyk Wydawnictwo: Sol Invictus Cykl: Lis (tom 2) komiksy
32 str. 32 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Lis (tom 2)
Wydawnictwo:
Sol Invictus
Data wydania:
2015-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-05-01
Liczba stron:
32
Czas czytania
32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394057541
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Warchlaki na dyskotece: BLACK METAL Aleksandra Basak, Maciej Bobula, Ewa Ciałowicz, Ernesto Gonzales, Wojciech Gunia, Rafa Janko, Tomasz Kaczkowski, Cat Kaczmarek, Maciej Kamuda, Justyna Konopka, Kosiara, Kosmiczna ekspedycja kube, Jacek Kuziemski, Jerzy Łanuszewski, Leszczyk, Igor Myszkiewicz, Piotr Nowacki, Jakub Oleksów, Maciej Pałka, Karol Patoła, Mateusz Piątkowski, Beata Pytko, Mateusz Siemion, Robert Sienicki, Adam Święcki, Łukasz Traczuk, Przemysław Wideł, Mateusz Wiśniewski
Ocena 6,0
Warchlaki na d... Aleksandra Basak, M...
Okładka książki Pandemia 2020 – Antologia Komiksowa Marcin Bałczewski, Artur Biernacki, Dawid Bordewicz, Piotr Burzyński, Jan Chorągiewicz, Marek Dąbrowski, Fujcik, Roman Gajewski, Ernesto Gonzales, Łukasz Karwacki, Mateusz Kluska, Anna Kucharska, Aneta Lazurek, Krzysztof Leszczewski, Mikołaj Leszczyk, Daria Maciąg, Izabela Miechowicz, Aleksandra Młynarska, Tala Nowiwińska-Antoniewicz, Aleksandra Olejniczak, Jakub Oleksów, Magdalena Osińska, Miriam Pieniek, Karolina Plewińska, Marcin Ponomarew, Karolina Saletnik, Ola Skórka, Victor Soma, Beata Sosnowska, Agnieszka Sowała-Kozłowska, TOMXYZ, Wiktor Talaga, Grzegorz Weigt, Andrzej Włudecki, Maciej Wódz, Mirosław Wójcik, Marta Wojtaszek, Wojtek Zieliński, Zvyrke
Ocena 6,3
Pandemia 2020 ... Marcin Bałczewski,&...
Okładka książki Warchlaki #4.2 Spirits and Silent Sisters Ailish, Bartosz Dygoń, Marta Falkowska, Robert Jach, Radosław Kamiński, Paweł Kicman, Kimiooon, Rafał Kołsut, Weronika Kulis, Monika Laprus-Wierzejska, Małgorzata Nowak, Unka Odya, Jakub Oleksów, Michał Oleksów, Dorota Papierska, Marcin Rustecki, Joanna Sępek, Dominik Szcześniak, Rafał Szkubel, Wiktor Talaga, Jakub Topor, Przemysław Wideł, Andrzej Włudecki, Jacek Zięba, Oliwia Ziębińska
Ocena 6,0
Warchlaki #4.2... Ailish, Bartosz Dyg...
Okładka książki Lis - 5 - Echa przeszłości Patrycja Awdjenko, Jakub Oleksów, Dariusz Stańczyk
Ocena 8,3
Lis - 5 - Echa... Patrycja Awdjenko, ...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Morderca w mojej głowie #8 Hajime Inoryuu, Shouta Itou
Ocena 8,3
Morderca w moj... Hajime Inoryuu, Sho...
Okładka książki Superman - Action Comics: Arena Riccardo Federici, Phillip Kennedy Johnson, Daniel Sampere
Ocena 7,5
Superman - Act... Riccardo Federici, ...
Okładka książki Walkirie kresu dziejów – Record of Ragnarok #11 Takumi Fukui, Shinya Umemura
Ocena 8,0
Walkirie kresu... Takumi Fukui, Shiny...
Okładka książki Król Deadpool Chris Bachalo, Gerardo Sandoval, Kelly Thompson
Ocena 6,8
Król Deadpool Chris Bachalo, Gera...
Okładka książki Świat Akwilonu. Orki i gobliny: Griim. Tom 03 Stephane Crety, Nicolas Jarry
Ocena 7,7
Świat Akwilonu... Stephane Crety, Nic...
Okładka książki Batman: Ziemia Niczyja - Wstrząsy wtórne (Tom 2) Jim Aparo, Norm Breyfogle, Mark Buckingham, Chuck Dixon, Alan Grant, Doug Moench
Ocena 6,6
Batman: Ziemia... Jim Aparo, Norm Bre...
Okładka książki Chibi Usagi – Atak chibi straszydeł Julie Fuji Sakai, Stan Sakai
Ocena 6,3
Chibi Usagi – ... Julie Fuji Sakai, S...
Okładka książki Spider-man 6 (1965) Steve Ditko, Stan Lee
Ocena 7,3
Spider-man 6 (... Steve Ditko, Stan L...

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
535
180

Na półkach: ,

http://asafewarmplacewithbooks.blogspot.com/2015/07/dawid-i-goliat-wspoczesnie-lis-2.html

Z superbohaterami mam jeden problem: są idealni. Ludzie o ponadnaturalnych mocach (wymykających się często zdrowemu rozsądkowi i prawom fizyki),piękni, dobrzy, po przejściach, słowem: przerysowani. I zdaje się taki właśnie obraz jest przez czytelników lubiany - im mniej rzeczywistości, tym lepiej, jednak wszystko ma swoje granice i zbyt duża dawka perfekcji może spowodować mdłości. Dlatego właśnie tak miło na tle mainstreamowych bohaterów wyróżnia się „Lis”, znany już z poprzedniej recenzji.

Gabriel, zwykły chłopak obdarzony mocą w wyniku wypadku (ale czy rzeczywiście?),który swoje umiejętności postanowił wykorzystać nie dla dobra ludzkości, a dla własnej korzyści - zauważmy że o żadnym „złym lordzie” też nie ma tu mowy – napotyka na swojej drodze Strażnika, człowieka z misją ratowania społeczeństwa przed przestępczością. Jednak jego idea jest specyficznie realizowana: w obronie niewinnych, atakowanych na ulicy osób nie waha się zabić. Dochodzi do tego, że morduje również próbujących go zatrzymać funkcjonariuszy policji, stając się numerem 1 na liście poszukiwanych. Pierwszy zeszyt kończył moment konfrontacji obu panów i w drugim mamy już piękną scenę starcia. Lis nie jest zbyt chętny do bijatyki z obcym, który okazuje się być o wiele silniejszy od niego, próbuje więc ucieczki, i odkrywa z przerażeniem, że jego prześladowca nie dba za bardzo, czy komuś postronnemu stanie się krzywda w trakcie pogoni za nim. A w wyniku tego dochodzi właśnie do wypadku na warszawskiej ulicy…

Komiksu część drugą otwiera scena walki, a raczej wymachów i uników. Gabriel nie jest głupi, dobrze wie, co go czeka w starciu z silniejszym od siebie i salwuje się ucieczką, rozważając gorączkowo, kim właściwie jest spotkany przypadkiem mężczyzna – a wie tyle, że właśnie natrafił na znanego z mediów nocnego mściciela. Dostaniemy też trochę więcej informacji na temat przeszłości Strażnika, tego, jak stał się tym, kim jest i pewną wskazówkę co do przyczyn jego pojawienia się w Warszawie. Gabriel jest tu przedstawiony trochę jako bohater drugoplanowy, chociaż i o nim wspomina się przy okazji historii laboratoryjnych, ściślej: okoliczności w jakich opuścił dawną pracę. W tym zeszycie przysłowiowy haczyk zaczyna się klarować w coś większego, w opowieść o mrocznym klimacie, okraszonym często ironicznym poczuciem humoru.

„Sprawiedliwość? O, stary, chyba oglądaliśmy za młodu różne kreskówki.”

Świetnie zapowiada się intryga naukowca prowadzącego eksperymenty w laboratorium, w którym pracował Gabriel, i w którym doszło do wspomnianego wcześniej zdarzenia. Do opowieści dochodzi wątek korporacyjny, i chociaż wspomniano już o powiązaniach doktora z pewnymi majętnymi ludźmi w części pierwszej, tu rzecz zostaje poprowadzona dalej, dochodzą też sugestie czegoś bardziej skomplikowanego, z udziałem Polski na dodatek. Brzmi to trochę nieprawdopodobnie – i tu mój sceptycyzm podziela nawet kadra laboratoryjna – ale nie sposób nie zaciekawić się, o co właściwie chodzi. Czuję spisek, proszę państwa.

Tak jak w części pierwszej, i tu trudno zdecydować po czyjej stronie się właściwie stoi, i chyba zostanie to cechą charakterystyczną „Lisa”. Łatwo za to mogę ocenić, który z bohaterów wizualnie odpowiada mi najbardziej: Gabriel w swoim kostiumie wygląda jak nowoczesny, miejski asasyn, o szczupłej, zwinnej sylwetce z połową twarzy ukrytą za maską. Jest przyjemniejszy w odbiorze (chociaż wiem, że może być to tylko moje odczucie) niż Strażnik, którego toporna sylwetka owinięta szalikiem przywodzi na myśl kibica którejś z popularniejszych drużyn piłkarskich (piątka, Lisie, i podziw, ja bym zwiewała na sam widok). Ale to już tylko kwestia gustów kobiecych, zdaje się, bo jeśli chodzi o użytkowość, to konfrontację panów ogląda się jak przysłowiowe starcie Dawida z Goliatem – bez pewności jedynie, który z nich wygra: dobroduszny złodziej czy świrnięty bojownik o sprawiedliwość?

Wizualnie drugi zeszyt nie ustępuje pierwszemu w niczym, trzymając wysoki poziom oprawy graficznej. Rysunki zachwycają nadal mroczną, brudną kolorystyką, a zastosowane w scenach starć przejścia, rozbłyski, ślady wymachów oddają świetnie dynamizm akcji (moment, w którym Lis wali Strażnika młotem – coś cudownego). Moją uwagę zwróciły też wstawki ukazujące reakcje Gabriela, jak wyraz jego oczu, zdziwienie, zaskoczenie czy przestrach, przy całej powadze sytuacji nie sposób się czasem nie uśmiechnąć w takich razach. Gabriel prowadzi monolog wewnętrzny przez większość czasu, ale na podstawie mimiki jego twarzy mogłam sama sobie dopowiedzieć dobrych parę sformułowań, które mógłby wtedy rzucić. Cześć byłaby oczywiście niecenzuralna. Trochę inaczej niż poprzednio prezentuje się okładka, w pierwszym zeszycie była matowa, tutaj już mamy lakierowaną, różnią się też logiem wydawnictwa. Osobiście preferuję rozwiązanie z części drugiej jako nie tylko bardziej praktyczne – na macie zostawały odciski palców, nieestetyczne dość, wyglądające jak tłuste plamy – ale i względem znaku wydawcy wygląda to lepiej, logo jest czytelniejsze, wyraźniejsze i bardziej charakterystyczne.


Mogę śmiało przyznać, że nie rozczarowała mnie kontynuacja „Lisa”, chociaż historia stanowczo dawkowana jest zbyt skąpo, a na kolejną część przyjdzie czekać jeszcze trochę – premiera trzeciego zeszytu planowana jest na koniec sierpnia. Mam trochę własnych przypuszczeń na temat dalszego ciągu historii, więc niecierpliwie będę na niego czekać. „Mimo woli” spełnia wszelkie wymagania jakie można mieć wobec drugiej części znanych już przygód, dając tylko więcej smaków na ciąg dalszy. Obie części polecam więc każdemu, czy jest fanem komiksów czy nie, bo to rzecz, którą warto znać.

http://asafewarmplacewithbooks.blogspot.com/2015/07/dawid-i-goliat-wspoczesnie-lis-2.html

Z superbohaterami mam jeden problem: są idealni. Ludzie o ponadnaturalnych mocach (wymykających się często zdrowemu rozsądkowi i prawom fizyki),piękni, dobrzy, po przejściach, słowem: przerysowani. I zdaje się taki właśnie obraz jest przez czytelników lubiany - im mniej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    3
  • Chcę przeczytać
    2
  • Komiksy
    2
  • Przeczytane 2014
    1
  • Komiksy
    1
  • Uzupełnienie serii
    1
  • Wypożyczone
    1
  • Przeczytane 2024
    1
  • Przeczytane 2023
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Lis #2: Mimo woli


Podobne książki

Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 7,0
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Świat Akwilonu. Orki i gobliny: Griim. Tom 03 Stephane Crety, Nicolas Jarry
Ocena 7,7
Świat Akwilonu... Stephane Crety, Nic...
Okładka książki Idefiks i Nieugięci: Nieugięci robią niezły cyrk. Cédric Bacconnier, Yves Coulon, David Etien, Philippe Fenech, Simon Lecocq
Ocena 8,0
Idefiks i Nieu... Cédric Bacconnier,&...
Okładka książki Walkirie kresu dziejów – Record of Ragnarok #11 Takumi Fukui, Shinya Umemura
Ocena 8,0
Walkirie kresu... Takumi Fukui, Shiny...

Przeczytaj także