Pacjent

2016-01-13
2016-01-13
Jerzy Wołk-Łaniewski
Jerzy Wołk-Łaniewski

Świetna pozycja dla miłośników thrillerów medycznych. Czy nazwałbym ją konkurencją dla Robin Cook? Nieśmiało rzucę, że być może. Na pewno spodoba osobom lubiącym zaskakujące zakończenia.

Bardzo mocno trzyma w napięciu aż do samego końca. Czyta się ją z zapartym tchem. Dodatkowo tematyka medyczna, którą osobiście bardzo lubię

Książka jest ciekawa, nie nudzi. Jedyny mankament dla mnie jest taki, że w napięciu trzyma dopiero pod sam koniec.
Jednak do końca zastanawiamy się czy neurochirurg uratuje lekarza czy własną córkę?

Kryminał całkiem przeciętny. Początkowo mnie wciągnął, później trochę nudził, a końcówka zawiodła, bo nie wydarzyło się nic zaskakującego. Nie było źle, ale zdecydowanie czegoś tu zabrakło.

Nie rozumiem zachwytu nad tą książką, dla mnie bardzo przeciętna. Nie polecam

Nie rozumiem zachwytu nad tą książką, dla mnie bardzo przeciętna. Nie polecam

M I A Z G A! Nie sądziłem, ze jakiejkolwiek książce dam 10/10, bo od zawsze wychodziłem z założenia, ze wiele wspaniałych i nieodkrytych książek jeszcze przede mną. Ale ta książka to prawdziwa petarda! Nie nudzi nawet przez chwile, czyta się z zapartym tchem!

Jestem dosyć krytyczny i zawsze w tego typu książkach obawiam się zakończenia, a raczej mniej lub bardziej wymyślnych sposobów wyjaśnienia pewnych kwestii, tutaj jednak w miarę wszystko trzymało się kupy, po części przymknąłem oko na pojawiające bajki :P

POLECAM wszystkim fanom gatunku!

Książkę bardzo szybko się czyta. Ze strony na stronę chce się jeszcze.
Dr. Evans jest lekarzem, niestety musi wybierać pomiędzy zdrowiem, a właściwie życiem swojego pacjenta, a życiem własnej córki.
Książka pełna akcji, dużo się dzieje, koniec tez satysfakcjonujący.
Miał szczęście ten David, że jego szwagierką była akurat agentka Secret Service. Nie wszyscy mają tak dobrze- to taka mała dygresja :)
Ale książkę polecam i tak.

Książkę bardzo szybko się czyta. Ze strony na stronę chce się jeszcze.
Książka pełna akcji, dużo się dzieje, koniec tez satysfakcjonujący.

David Evans to lekarz, który po śmierci żony samotnie wychowuje córkę Julię. Jest przystojny, świetnie wykształcony i ceniony. Pewnego dnia jego życie niszczy wiadomość o porwaniu jedynaczki. Julia umrze, jeżeli następny pacjent doktora Evansa przeżyje, Podczas operacji, na którą będzie patrzeć cały świat Evans ma celowo zabić pacjenta...
Świetny kryminał, który pokazuje do czego jest zdolny człowiek pod presją i jak silna jest moc rodzicielskiej miłości.

Świetny kryminał, który pokazuje do...

Książka zaczyna się od przedstawienia zarysu głównego bohatera - lekarza, który będzie musiał zająć się tytułowym pacjentem. To młody ojciec, który nie dość, że robi zawrotną karierę w neurochirurgii, to na dodatek jest nieziemsko przystojny i pożądany.

Życie Davida zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni jednego wieczoru - kiedy odkrywa, że porwano mu córkę. Zostaje postawiony przed niemożliwym wyborem: albo pozwoli najważniejszej osobie w kraju umrzeć na stole operacyjnym, albo zginie jego ukochane dziecko. Tak naprawdę każda decyzja będzie zła i przyniesie niemiłe konsekwencje.

Ku mojemu zdziwieniu historia trzyma przez cały czas tempo. Nierówna walka toczy się prawie do samego końca. Za duży atut uznaję konstrukcję książki, bowiem od samego początku możemy zgadywać jaki jest finał powieści. Tylko czy autor w ten sposób nie chce nas przypadkiem zmylić? To wystarczyło, bym kontynuowała lekturę i przekonała się na własną rękę.

Niestety, nie obejdzie się także bez minusów. Mogłoby się wydawać, że główny bohater zachowa zimną krew w obliczu dramatu - w końcu jest poważanym chirurgiem z głową na karku. Pewne cechy charakteru, stylu bycia i myślenia powinny wynikać z jego profesji. I rzeczywiście po części tak było. Jednak co przyćmiło mi postać Davida, to jego naiwność i lekkomyślność w stosunku do porywacza i próby wydostania się z sytuacji.

W powieści zostanie nam przedstawiony jeszcze jeden bohater - postać nieco zagubiona w życiu, ale starającą się podejmować o wiele rozsądniejsze, przemyślane decyzje. Rzekłabym, że stanowi przeciwwagę dla doktora i dzięki temu bardziej przypadła mi do gustu. Trochę żałuję, że autor jednak nie zdecydował się poświęcić tej postaci nieco więcej stron, bo zdecydowanie na to zasługiwała.

Miałam przeczucie, że nie będzie to ani ambitna, ani wciągająca pozycja. Niemniej, "Pacjenta" czytało się szybko i bez większego problemu. Akcja dzieje się non stop, co zaliczam na duży plus (nie cierpię rozwlekłych, niczemu służących opisów!), a zakończenie określiłabym jako bitter-sweet - nie pozostawiło mnie ani z niedosytem, ani z rozczarowaniem.

Start: 29/12/2019
Koniec: 10/01/2019

"Pacjenta" załadowałam na czytnik już lata temu. Zrządzeniem losu zawsze trafiało mi się coś ciekawego do lektury i książka długo zajmowała pamięć mojego Kindle'a, czekając na odpowiedni moment. Ponieważ ten nigdy nie nadchodził, z nowym rokiem zdecydowałam, że albo "Pacjenta" kasuję, albo w końcu przeczytam. Jak możecie się łatwo domyślić, wybrałam tę drugą opcję....

Ta książka jest świetna, ponieważ pokazuje ludzką wytrzymałość, mówi o podejmowaniu ciężkich, tragicznych w konsekwencjach decyzji, o bezgranicznej miłości rodzica do dziecka. Naprawdę, świetnie się ją czytało. Wyobrażałam sobie człowieka, który został zmuszony do zamordowania swojego pacjenta na stole operacyjnym. Człowieka, który przysiągł dbać o zdrowie i ratować życie pacjentów. Człowieka, który musiał zrobić rzeczy niewyobrażalne, mając świadomość, że gdy tego nie zrobi, jego córka zginie w okropnych męczarniach.
Na uwagę w tej książce zasługuje również postać Kate – siostry zmarłej żony dr Evansa. Kobiety, która położyła na szale całe swoje życie, które poświęciła w tajnych służbach Secret Service. A to wszystko, dla jedynej istoty, która została jej po siostrze.
Czarny charakter – pan White, również był świetnie napisany. Psychopata, którego bawi badanie ludzkiej wytrzymałości, osoba, dla której życie ludzkie jest warte tyle, co splunięcie.
Pomimo tego, że pomysł na fabułę może nie jest zbyt oryginalny, to uważam, że jest to świetnie napisana powieść z mistrzowsko zakreślonymi portretami psychologicznymi. Ta książka, to dowód na to, że warto sięgać po tych mniej znanych autorów.