Ślónsko kuchnia dla Hanysów i Goroli. Wejrzyj. Uworz. Pojedz

Okładka książki Ślónsko kuchnia dla Hanysów i Goroli. Wejrzyj. Uworz. Pojedz Joanna Furgalińska
Okładka książki Ślónsko kuchnia dla Hanysów i Goroli. Wejrzyj. Uworz. Pojedz
Joanna Furgalińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Wydawnictwo Naukowe PWN
2023-01-18
2023-01-18
kuchnia śląska śląskie tradycje kulinarne

Okładka książki Baba Jaga i Duch Puszczy Zbigniew Dmitroca, Joanna Furgalińska
Baba Jaga i Du... Zbigniew Dmitroca, ...
Okładka książki Baba Jaga na deskorolce Zbigniew Dmitroca, Joanna Furgalińska
Baba Jaga na d... Zbigniew Dmitroca, ...

Ta książka kucharska jest fantastyczna.

Kuchnia Śląska jest prosta i skromna, czasami nieco skomplikowana, ale przede wszystkim sycąca i smaczna. Przez wieki śląska tradycja kulinarna mieszając się i inspirując kuchnią słowiańską, czeską, austriacką, niemiecką, a nawet włoską, hiszpańską czy turecką, stworzyła swoje oryginalne potrawy. Z jednej strony mamy kuchnię chłopską, biedną i opartą na lokalnych i dosłownie kilku produktach, a z drugiej bogatą i wyrafinowaną kuchnię dworską, dlatego w śląskim jadłospisie możemy znaleźć dosłownie wszystko. Od najprostszej zupy świata — wodzionki, czyli zupy z chleba, przez armeriter, czyli śląskie tosty "z recyklingu", po szpajze, czyli krem-mus cytrynowy lub czekoladowy z żelatyną, bez którego żadna komunia i wesele nie może się odbyć i znaną przez wszystkich rolade ślónskom z czornymi klóskami czy gumiklyjzami (białe kluski z dziurą) i modrom kapustom.
Jednym z najlepszych atutów książki jest sposób, w jaki zostały przedstawione przepisy. Są w formie kolorowych obrazków z krótkim objaśnieniem danych czynności. Oczywiście wszystko po śląsku, ale bez obaw, z tyłu mamy słowniczek. Książka jest dosłownie dla każdego. Dla tych starszych, którzy chcą przypomnieć sobie smaki dzieciństwa (sama znalazłam kilka zapomnianych potraw). Sposób przedstawienia przepisów na pewno spodoba się tym młodszym, wręcz powiedziałabym, że jest to idealna książka kucharska dla dzieci. A dla tych, którzy po prostu kochają lub chcą poznać kuchnię śląską, będzie to wspaniała okazja również do nauki języka.

Kuchnia Śląska bez wątpienia jest warta odkrycia, więc WEJRZIJ, UWORZ i se POJEDZ.

Jako ciekawostkę dodam, że znany w całej Polsce rosół z makaronem pochodzi ze śląska i u nas nazywa się nudelzupa.

Ta książka kucharska jest fantastyczna.

• 2016
  • Kuchnia 🍽️
  • Ślonsko godka
  • Kulinarne
  • Sztuka jedzenia i zdrowia
  • Kucharskie
  • Z autografem

Dodaj cytat z książki Ślónsko kuchnia dla Hanysów i Goroli. Wejrzyj. Uworz. Pojedz