Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tam

Okładka książki Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tam
Berenika Kołomycka Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Malutki Lisek i Wielki Dzik (tom 1) komiksy
48 str. 48 min.
komiksy
Malutki Lisek i Wielki Dzik (tom 1)
Egmont Polska
2015-10-07
2015-10-07
48 min.
przyjaźń przygoda

Okładka książki Mika i Bulgot Berenika Kołomycka, Agata Loth-Ignaciuk
Ocena 6,7
Mika i Bulgot Berenika Kołomycka,...
Okładka książki Mika i wyjec Berenika Kołomycka, Agata Loth-Ignaciuk
Ocena 6,3
Mika i wyjec Berenika Kołomycka,...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (45) 2021 Tomasz Bąk, Marek M. Berezowski, Józef Czechowicz, Magdalena Kicińska, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Ania Morawiec, Benjamin Moser, Redakcja magazynu Pismo, Maciej Robert, Zbigniew Rokita, Agata Romaniuk, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Piotr Sommer, Marcin Wicha, Mirosław Wlekły
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Tomasz Bąk, Marek M...

Okładka książki Detektyw Miś Zbyś na tropie. Kosmos to za mało Maciej Jasiński, Piotr Nowacki, Norbert Rybarczyk
Ocena 7,1
Detektyw Miś Z... Maciej Jasiński, Pi...
Okładka książki Czarnobyl. Strefa Natacha Bustos, Francisco Sánchez
Ocena 7,3
Czarnobyl. Strefa Natacha Bustos, Fra...

Tam jest swoistym wprowadzeniem do całej opowieści. Poznajemy tutaj Malutkiego Liska i pierwsze spotkanie z Wielkim Dzikiem, początkowo intruzem. Lisek nie był już samotny, co było dla niego czymś nowym i chyba… za czym tęsknił. Nic nie było takie samo. Pojawiły się problemy z wspólnym przebywaniem w tym samym miejscu, z demokratyczną decyzją, kompromisem. Wreszcie pojawia się też problem, bo Lisek i Dzik rozdzielają się i wcale nie było to nic dobrego. Lisek bardzo się smucił, bo przyzwyczaił się do towarzystwa Dzika. To historia o pierwszej przyjaźni, o tym jak trudno jest zrozumieć drugą osobę.

Więcej na: https://www.monime.pl/malutki-lisek-i-wielki-dzik-tom-1-6/

1902

Nie do końca przekonała mnie ta historia. Z jednej strony prosta, tak żeby młody czytelnik zrozumiał, lecz równocześnie pełna aluzji i niedopowiedzeń, których dziecko nie pojmie. I się nudzi. Widzi, że Lisek i Dzik po pierwszych trudnych dniach się ze sobą zaprzyjaźniają, ale nie widzi, żeby robili coś ciekawego. W tej książce zupełnie brak wartkiej akcji. Są raczej plastyczne opisy. Uzupełnione przez rysunek. Ciekawy, akwarelowy, jeśli chodzi o tło. I taki zgrzebny, trochę byle jaki, jeżeli mam odnieść się do postaci. Zatem poczytać można, ale czy trzeba?

Jestem zauroczona tą publikacją - pod każdym względem. Bardzo ciekawe i takie... nieoczywiste ilustracje oraz tekst - oba pozostawiają po sobie niedosyt.

Ciepła, urokliwa opowieść o samotności i o przyjaźni oraz o tym, co jest w życiu najważniejsze.

Innowacyjny komiks stworzony przez Berenikę Kołomycką został nagrodzony w drugiej edycji "Konkursu im Janusza Christy na komiks dla dzieci". Wcale się temu nie dziwię. Wyjątkowa książeczka.

Komiks, który idealnie nada się jako czytanka dla tych co zaczynają swoja przygodę z rysowanymi przygodami. Mały lisek jest przywiązany do swojego miejsca i przyzwyczajony do swojej samotności…, gdy niespodziewanie pojawia się obok niego wielki dzik oferując mu swoja przyjaźń.

Co wyniknie z tej znajomości?

Pełna humoru, a przy tym ucząca przygoda, w sam raz dla młodych czytelników. Ilustracje utrzymane w ciepłych jesiennych barwach; brązach i czerwieniach charakteryzują się bardzo przyjemną formą, i są zarazem śmiesznie ujęte, na przykład same postaci już wywołują uśmiech na twarzy czytelnika.

Polecamy wszystkim dzieciakom!
wopisie.pl

Co wyniknie z tej znajomości?

Pełna humoru, a przy tym ucząca przygoda, w sam raz dla młodych...

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Poznajcie słodkiego małego liska i cudownego wielkiego dzika. Ich krótka historia na pewno skradnie Wasze serduszka. My czytamy ją naprawdę bezustannie, znając ją już na pamięć. Ale to bardzo dobrze, bo to, co skrywa w sobie, ma niezwykłą wartość i daje sporo do myślenia.

Najpiękniejsze w tej historii jest to, że czytający Maluch może doskonale zrozumieć pojęcie „razem” i „osobno”. Wniosek jest w tym wszystkim jeden – „… razem jest zawsze raźniej”, życie jest barwniejsze, a przygody cudowne i jedyne w swoim rodzaju. Niesamowite w jak łatwy sposób, za pomocą naprawdę pięknych i prostych rycin można powiedzieć tak wiele.

Ten cykl jest przeuroczy i jedyny w swoim rodzaju. Jak znajdziemy chwilkę, biegniemy do Biblioteki po resztę. Tom 2 „Najdalej” wydaje się być jeszcze piękniejszy.

Pięknie opowiedziane, pięknie narysowane. O przyzwyczajeniu się do kogoś, budowaniu przyjaźni, dzieleniu się posiadanymi dobrami... Niby dla dzieci, ale mnie, takiej starej babie, podobała się bardziej, niż niejeden komiks z gatunku superhero-i-przyjaciele.

Sympatyczna opowieść o tytułowych dwóch zwierzakach, która ma pokazać dzieciom czym jest przyjaźń, tęsknota czy przełamywanie własnego lęku.
Komiks w prosty sposób porusza ważne tematy, nie sili się na bycie czymś więcej, bo niczym więcej absolutnie być nie musi.
Urzekająca prostota przekazu w połączeniu z bardzo nastrojowymi ilustracjami dają bardzo dobry komiks dla małego czytelnika.

Na półkach: , , , ,

Wyzwanie LC2021 - kwiecień: Przeczytam książkę z okładką w moim ulubionym kolorze"

idealny pierwszy komiks dla dziecka.
Ciepłe, krótkie historyjki, mała ilość tekstu, za to przystępna czcionka i przepiękne ilustracje zachwycą maluchy.

"Tutaj"
"Razem"
"Osobno"
"Tam"

to pierwsza część cyklu i 4 sytuacje poruszające temat przyjaźni. Dzielenie się, czasem niezbyt chętne, wśród przyjaciół sprawia radość. Tęsknota i troska. Przekraczanie granic i strachu.

Bardzo mi się podoba ta pozycja i bardzo chętnie sięgnę po kolejne.

idealny pierwszy komiks dla dziecka.

"Tutaj"
"Razem"
"Osobno"
"Tam"

Komiks. To gatunek literacki, który kojarzył mi się z dawnym Kaczorem Donaldem, gazetowymi stronami i dziwnymi chmurkami, które nijak się miały do obrazka. Rok 2019 wszystko zmienił, ponieważ pomalutku zaczęłam sięgać po komiksy. Dobrze wykonane, nieoczywiste i świetne zarówno fabularnie jak i graficznie. Tak też było z serią Malutki Lisek i Wielki Dzik. Kiedy zobaczyłam 5 cieniutkich komiksów dla dzieci na półce w bibliotece, nie zastanawiając się długo wzięłam je ze sobą do domu.
Seria Malutki Lisek i Wielki Dzik to utwory autorstwa Bereniki Kołomyckiej – rzeźbiarki, pisarki i graficzki. Pierwszy tom serii został nagrodzony w drugiej edycji „Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci” co utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest wart uwagi. I nie zawiodłam się! Wręcz jestem zaczarowana pomysłem i historią.
Pierwsza część nosi tytuł „Tam”. Na okładce znajdują się dwie postaci: Wielki Dzik i Malutki Lisek, czyli nasi tytułowi bohaterowie. Muszę powiedzieć, że wszystkie okładki są przecudne, proste, przykuwające uwagę i wszystkie w jednym tonie. Widać, że autorka skrupulatnie podeszła do tematu grafiki, wszystko jest spójne ze sobą i z wymyśloną historią.
„Tam” to wprowadzenie do całej opowieści. Poznajemy tutaj Malutkiego Liska – uroczego, ale i samotnego. Mieszka w dolinie, a jego najlepszym miejscem jest jabłonka. Pewnego dnia lisek zauważył intruza – Wielkiego Dzika, który tułał się wokół dolinki. Dzik został pod jabłonką. Dla Lisa wiązało się to z tym, że nie był już samotny, że znalazł towarzysza, ale także musiał zacząć się z nim dzielić. Wszystko w jego życiu się zmieniło. Nic nie było takie samo. Lisek wyruszył więc do pobliskiego lasu, a gdy wrócił… Dzika nie było. Lisek bardzo się smucił i mocno tęsknił, bo przyzwyczaił się do towarzystwa Dzika. Po wielu dniach i tygodniach Dzik powrócił. I od tej pory Lisa i Dzika połączyła wielka przyjaźń na zawsze. Następnie ukazane są ich losy, jak spędzali wspólnie czas, jak zmieniała się pogoda i jak radzili sobie we dwójkę. Widzimy trudy znalezienia pożywienia, mróz, sprzeczki orz początek ich wyprawy w nieznane.
Mnie bardzo wzruszył moment znalezienia kolorowego szalika, który wisiał wysoko na drzewie. Nie dość, że trudno go było zdobyć, to zwierzęta przełamały go na dwie równe części, aby oba zwierzątka mogły wtulić się w jego ciepło. Mocno wzruszająca i czuła scena. Rozdarła moje serce.
„Tam” to historia o pięknie kształtowanej przyjaźni. O tym jak trudno jest zrozumieć drugą – inną od nas – osobę. O dzieleniu, byciu razem, wspólnych chwilach, o pięknych przeżyciach. Historia ta pokazuje, że nikt nie chce być sam, ale bycie z kimś zobowiązuje do odpowiedzialności i kompromisów. Urocza, pełna ciepła i wrażliwości opowieść o zwierzętach, którzy spotkali się pod jabłonką i wspólnie wyruszają w wyprawę, podczas której ich przyjaźń będzie wystawiona na próbę, którą przejdą i która ich jeszcze bardziej wzmocni.
Jestem bardzo zadowolona, że sięgnęłam po ten komiks. Jest on skierowany do dzieci, ale ja bawiłam się i wzruszałam równie dobrze. Naprawdę warto tą opowieść czytać z dziećmi lub dzieciom, bo może ona skłonić do rozmowy na różne tematy: przyjaźni, zwierząt, podróży, dzielenia się, pragnień czy nawet pogody. Zwierzęcy bohaterowie są fenomenalni, charakterni, ale też emocjonalni. Fabuła przesiąknięta emocjami i pokazująca niezwykłą relacje. Oprawa graficzna równie godna pochwalenia: kolorowe, barwne, kształtne ilustracje; bajkowe, nasycone, wręcz pastelowe przestrzenie i krajobrazy, wszystkie kadry odpowiednie i spójne z całością. Wizualnie i fabularnie komiks świetny. Mam nadzieję, że pozostałe części będą równie wybitne.
Podsumowując gorąco polecam ten komiks dzieciakom, młodzieży, ale i dorosłym. Zarówno miłośnikom komiksów, jak i osobom takim jak ja, którzy stronili od tego gatunku. Każdy wczuje się w problemy bohaterów. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie.

Wspaniała! Niesamowicie wartościowa w swojej prostocie, opowieść o przyjaźni, potrzebie bliskości i dążeniu do kompromisów, kiedy zdania bohaterów są zupełnie różne. Muszę poznać ich dalsze losy i sięgnąć po kolejne tomy!

Dodaj cytat z książki Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tam