W objęciach gwiazd

Oliwia Tybulewicz Wydawnictwo: Lucky fantasy, science fiction
Lucky
2015-10-22
2015-10-22
romans podróże międzyplanetarne statek kosmiczny Science fiction/urban fantasy/paranormal romance/fantasy

W objęciach gwiazd, czyli wspomnienia pasażerki statku pokoleniowego. To przyjemna powieść sci-fi do poznania w jeden dzień. Chociaż szczerze mówiąc chętnie przeczytałbym tę powieść w dłuższej wersji, tak z sześćset lub osiemset stronic.
Polecam wszystkim fanom szybkich, lekkich i przyjemnych powieści w delikatnych klimatach sci-fi

Całe lata świetlne ludzkość zadaje sobie pytanie czy istnieją inne cywilizacje poza tą naszą ziemską w innej galaktyce, w kosmosie i czy jest możliwe życie na innej planecie oprócz naszej. Nauka już jest tak daleko posunięta że nie tylko jesteśmy w stanie zbadać warunki życia w kosmosie, ale i zorganizować pierwsze wycieczki turystów na inne planety. Rosalita, główna bohaterka to nastolatka, która od urodzenia mieszka na statku kosmicznym "Zorza Polarna", który od stu lat zmierza ku swemu przeznaczeniu, ku planecie Gemina, bliźniaczo podobnej do Ziemii. Na statku przebywają również zahibernowani ludzie, którzy w odpowiednim momencie będą wybudzeni, tuż przed końcem podróży. Rosalita rozpoczyna rok akademicki, czeka ją masa nauki, ale i cała masa imprez i życia towarzyskiego. Na jej drodze życiowej staje najpierw Patryk, a następnie świeżo wybudzony Nataniel. Życie dziewczyny nabiera charakteru i wyrazu również poprzez swe przyjaciółki z którymi nigdy nie jest nudno, a oprócz tego RT czyli Rosa odkrywa nie tylko swoje pochodzenie, ale również to że ma jakąś misję do wykonania i w jej rękach spoczywa przyszłość jej i jej rodaków. Powieść nie tylko adult fiction, to również powieść młodzieżowa, która porusza wiele istotnych problemów, uniwersalnych i ponadczasowych, które dotyczą nastolatków bez względu na czas, przestrzeń i wymiar. Serdecznie polecam! Czyta się nie tylko szybko, ale i z ogromnym zainteresowaniem.
Debiut literacki autorki moim zdaniem jest strzałem w dziesiątkę, powieść jest naprawdę interesująca i napisana prostym językiem, to powieść dla każdego, nie tylko fana fantastyki.

W objęciach gwiazd to pełna ciepła opowieść o dojrzewaniu rozczarowaniu życiem o tajemnicach jakie poznajemy stając się coraz starszymi. Mówi o pierwszych zauroczeniach i rodzicielskiej miłości. Chociaż jest przeznaczona dla młodszego czytelnika to i starszy odnajdzie w niej wiele ciekawych dla siebie wątków. Mam jednak wrażenie, że to książka nieco dziewczyńska dużo tu plotek, podkreślania ważności stroju, męska część społeczeństwa pokazana jest nieco marginalnie, ale w końcu mamy do czynienia z narracją pierwszoosobową, a Rosa jest w tym okresie życia ze faceci to same problemy.
Po raz kolejny mamy tu pokazane państwo totalitarne z ograniczonym dostępem do informacji ścisłym podziałem kastowym. Który teoretycznie można przekraczać ale trzeba się wykazać olbrzymim samozaparciem no i odrobiną szczęścia. Czytając książkę miałem z tyłu głowy hasło: żelazna kurtyna” czy słusznie to już musicie przekonać się sami.
Książka jest napisana prostym przystępnym językiem ale nie mamy wrażenia że to bajka dla dzieci. Nie mamy opisu nowoczesnych technologi, sprzęt jest przedstawiony jako coś normalnego naturalnego, Autor nie stara się uczyć czytelnika.
Rosa dostaje szanse na poprawienie swojego losu musi jednak postawić wszystko na jedną kartę z dnia na dzień dojrzeć na tyle żeby opuścić dom. Jak bardzo nowe środowisko wpłynie na bohaterkę czy starając się dostosować do nowych koleżanek zatraci samą siebie. Myślę że wiele młodych osób odnajdzie tu pytania na które sami sobie zadają zaczynając nowy etap w życiu. Czy można być wiernym starym kumplom mając nowych?
Czy rodzice mają prawo do decydowania o naszych znajomych i czy mają prawo do układania sobie na nowo życia. Książka uświadamia że rodzice często chcąc dobrze popełniają błędy i trzeba się nauczyć ich rozumieć. Mam wrażenie że to książka wymarzona aby przeczytały ją dwa pokolenia i porozmawiały o poruszanych tam problemach.
Gorąco polecam wszystkim starszym i młodszym.

Parę lat temu zachwyciłam się powieścią Oliwii Tybulewicz "Kropla życia". Kiedy autorka zorganizowała booktour ze swoją debiutancką książką "W objęciach gwiazd" nie mogłam przejść obok niego obojętnie.

To młodzieżowa space opera. Rosalita dorasta na statku kosmicznym Zorza Polarna. Celem jego podróży jest planeta Genima. Przez sto lat potrzebnych do jego osiągnięcia zmieniają się pokolenia. Młodzież nie pamiętasz życia na Ziemi. Przyzwyczajona do huku silników, nie zna świeżego powietrza czy otwartego nieba. Przerażająca perspektywa. Dopiero budzący się z hibernacji Nataniel uświadamia im tę różnicę.

Statek podzielony jest na kilka republik: Gwiezdną, Terrę, Futurę i Złotą. Mieszkańcy mają ograniczone możliwości poruszania się pomiędzy nimi. Każda nacja ma własne szkoły, przepustką do przekroczenia granicy może być stypendium naukowe. Tę szansę otrzymuje Rosa, choć później nie jest to tak oczywiste.

Z początku książka nie wciągnęła mnie. Przedstawia głównie życie nastolatki na statku. Ciekawie zaczęło się robić kiedy trafiła na uczelnię i miała praktyki w szpitalu. Najciekawsza część, po lądowaniu, jest zarazem najkrótsza. Byłam ciekawa tej nowej, nieznanej planety i kolonizatorów, którzy stworzyli na niej miasta, a tu opowieść się urwała.

Druga część, o ile powstanie, może być jeszcze ciekawsza. Mogłoby powstać coś w rodzaju mojego ulubionego serialu "The 100".

Rosalita Rosalio ma 17 lat. Urodziła się i wychowała na statku kosmicznym Zorza Polarna. Wyruszyła ona z przeludnionej Ziemi 102 lata temu, na Geminię, która jest bliźniaczo do niej podobna. Mieszkańcy i cały statek podzielony jest na cztery Republiki: Złotą, Futura, Terrę oraz Gwiezdną. Rosa z mamą mieszkają w Terrze. Razem ze swoją przyjaciółką Mirellą kończą szkołę. Muszą zdecydować co robić dalej. Dziewczyna chce zostać analitykiem. Pewnego dnia po kłótni z mamą, która zabroniła Rosie iść na imprezę z okazji zdanych egzaminów i zakończenia edukacji, dziewczyna wypełnia test. Niespodziewane zdaje pozytywnie. Dostaje stypendium w Złotej Republice. W przydzielonym pokoju mieszka z Dianą, która jest Gwiazdką oraz Ingą – Złotkiem. Po pewnym czasie od doktor Malwiny Kelt otrzymuje propozycje opieki oraz wykonywania badań nad wybudzonymi z hibernacji Ziemianami. A są to Sean specjalista od sieci informatycznych, Cyryl biolog, Klara specjalistka od zagospodarowania terenu i rodzina Rox: Albin – inżynier i instruktor, jego syn Nathaniel i córka Tina. W końcu Zorza Polarna osiąga swój cel ląduje na Geminie.
Książkę czyta się szybko, mimo że druk jest drobny (czego w książkach nie lubię). To rodzaj pamiętnika Rose, opisującego jej życie na statku. Szkoła, nauka, imprezy, przyjaźń i miłość. Nasza bohaterka opowiada również co wydarzyło się na statku podczas 102-letniego lotu. W jaki sposób doszło do powstania Republik, dlaczego stworzone zostały wewnętrzne granice. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi w głównej mierze o pieniądze i bogactwo. Tak to już jest z nami ludźmi, że wszędzie sami wprowadzamy granice, odgradzamy się od siebie i uważamy, że to co stworzyliśmy jest najlepsze. Pogardzamy sobą nawzajem, jedni uważają się lepsi od innych tych gorszych. Są więc konflikty, spory nawet po wylądowaniu na Geminie.
Ale oprócz konfliktów i sporów na tle politycznym mamy przedstawiony konflikt wewnętrzny jaki toczą ze sobą bohaterowie i Rosario. Jak podjęte przez nich decyzje wpływają na ich życie, a wybory, których dokonali trzeba zweryfikować, ponieważ nie zawsze jest tak jak to im przedstawiono, nauczono, bo każdy z nich ma swój świat i widzi inaczej pewne sprawy.
Super książka, którą POLECAM!!!
Książkę przeczytałam dzięki Book Tourowi zorganizowanemu przez Autorkę.

Wydawałoby się, że życie na statku podróżującym po bezkresach galaktyki będzie nudne i monotonne ale czy na pewno ? Rosalita to nastolatka, dla której statek jest całym światem, na nim się urodziła i na nim funkcjonuje, tutaj ma rodzinę i przyjaciół. Żyje ona ze świadomością, że kiedyś nastąpi kres tej wędrówki a statek dotrze do obranego celu, którym jest Gemina - "Nowa Ziemia".
Rosa staje przed życiowym wyborem dalszej ścieżki nauczania, przypadek sprawia, że otrzymuje ona szansę od losu i trafia z szarej Republiki Terra do pełnej przepychu Złotej Republiki. Otrzymane stypendium naukowe wydaje się szczytem marzeń ale czy dziewczyna odnajdzie się w nowym środowisku ? Z czym przyjdzie jej się zmierzyć i jakie tajemnice odkryć ? Czy nowe przyjaźnie i miłości okażą się prawdziwe i trwałe ? Kto tak naprawdę okaże się przyjacielem a kto wrogiem ? Dużo pytań ale odpowiedzi na wszystkie znajdują się w książce. Dodam jeszcze, że zahibernowani 100 lat wcześniej ziemianie również będą mieli wkład w zamieszanie jakie zapanuje w życiu Rosy, brzmi ciekawie ? A więc zapraszam do lektury.
Autorka stworzyła przyjemną opowieść o przyjaźni, poczuciu przynależności, zaufaniu i odnajdywaniu siebie. W jednej książce zebrała wiele spraw, z którymi mierzy się zwyczajny nastolatek bo czyż pierwsze miłości czy rozczarowania nie są najważniejsze ?

Za możliwość przeczytania historii Rosy i mieszkańców Zorzy Polarnej dziękuję autorce.

Bardzo ciekawie napisana książka młodzieżowa. Przeczytałam z zainteresowaniem ale nie jestem miłośnikiem SF . Polecam młodszym czytelnikom i fanom SF.

,,Szkoda czasu na zamartwianie się rzeczami, których nie da się zmienić. To te, z którymi można coś zrobić, są warte uwagi”

Od ponad stu lat statek Zorza Polarna próbuje dotrzeć na planetę Geminę, która jest nową szansą dla ludzkości, jednak gdy jest już blisko celu, wszystko zaczyna się komplikować.

Historię poznajemy z punktu widzenia Rosality, która prowadzi najzwyklejsze życie na statku podzielonym na cztery frakcje. Każda z nich jest, albo bogata, albo biedna.

Ros otrzymuje stypendium w Złotej Republice, co wiąże się z wyjazdem i wieloma niespodziewanymi wydarzeniami w jej życiu, a także odkryciem wielu tajemnic. Zarówno, tych związanych z przyjazdem na Geminę, i tych rodzinnych.

,,W objęciach gwiazd” to debiutancka powieść Oliwii Tybulewicz. Twórczością autorki interesowałam się od dłuższego czasu i w końcu zdecydowałam się na pierwsze spotkanie z jej debiutem. Czy była to udana lektura?
Przed przeczytaniem nie czytałam opisu, zaledwie pobieżnie, żeby mieć jakieś pojęcie, o tym co mnie czeka i muszę przyznać, że to była dobra decyzja.

Pomysł na fabułę jest ciekawy, autorka zdecydowała się połączyć zwykłe życie studenckie z science fiction, obiecując nam podróż na Geminę i wyszło to kosmicznie! Cudownie się bawiłam, odkrywając co kolejne tajemnice planety, a także samej Ros, którą nawet polubiłam. Intrygująco został przedstawiony świat, chociaż może i nie w pełnej krasie, ale mnie to nie przeszkadzało. W 2/3 autorka przedstawia nam życie dziewczyny, a o samej Geminie mamy dopiero ostatnie 100 stron, ale to nie oznacza, że w pozostałych pierwszych częściach książki jest nudnawo. Poznajemy życie na statku, a także dowiadujemy się co nieco o republikach i ich konfliktach. Nie w każdej życie jest usłane różami, lecz każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego, co ją charakteryzuje. Gdybym miała wybrać chciałabym odwiedzić Republikę Gwiezdną. Może była mała i zacofana, ale jednak niesamowita, bo wiele ważnego wniosła do całej opowieści, jak i pokazała bohaterom nowe perspektywy.

Bohaterów było dużo. Ta różnorodność mi się podobała, jak i zmiany ich stron, co pokazało, że w każdej chwili możemy zmienić zdanie i nie należy wkładać wszystkich do jednego worka. Fajnie także zostały pokazane uprzedzenia osób z poszczególnych republik, co do siebie, sprawiając, iż wyszło to dość realnie.

Główną bohaterkę nawet polubiłam, chociaż czasami irytowała mnie swoim zachowaniem, ale przecież nie mogła być nieomylna. To przecież na naszych własnych doświadczeniach z przeszłości uczymy się najwięcej. To one nas budują i nasz światłopogląd, więc mogła wielu kwestii się nie domyślić. Moją sympatię zdobyła też Mirella i jej szalona natura. Dr. Kelt była intrygującą bohaterką i cieszę się, że tajemnica owiana jej zachowaniem została wyjaśniona. Na uwagę zasługuje także Diana i Inga. Chciałabym mieć takie przyjaciółki, jakimi one były dla Rosality.
Nie mamy tutaj żadnych epickich rozwiązań akcji. Nie znajdziecie wiele o Geminie ani epickich elementów science fiction. Ale za to będziecie się świetnie bawić i to mogę Wam zagwarantować. Czasami uda Wam się coś przewidzieć, a czasem nie! Bo autorka potrafi zaskakiwać i to w najbardziej niespodziewanych momentach. Pokaże Wam również, że zmiany często nadchodzą gwałtownie, a to czego się nie spodziewamy najbardziej może nadejść w każdym momencie i nie musi być to złe. W końcu zmiany często są potrzebne, aby nadeszło coś lepszego i piękniejszego.

Reasumując ,,W objęciach gwiazd” Oliwii Tybulewicz to przyjemna dystopia dla młodzieży, i nie tylko. Myślę, że każdy będzie dobrze się przy niej bawił, a przy tym odnajdziecie w niej coś, co przypomni mu o samym sobie i z czym będzie się utożsamiać. Ja z chęcią zatopiłam się w lekturze i pozostałabym na dłużej, ale niestety jest to tylko jednotomówka, a ja bym chciała więcej. Nie jest to historia pozbawiona mankamentów, ale teraz pisząc o niej, prawie o nich zapomniałam, więc wymieniać nie będę, bo w zasadzie nie widzę sensu. Autorka stworzyła ciekawy świat ze szczyptą gwiazd i zasiała w bohaterach ziarenko niepewności, czy aby na pewno życie na Geminie będzie łatwe? No cóż, żeby się przekonać, musicie sami przeczytać i poznać tę historię! Ja polecam! Kolejne świetne polskie science fiction, jakie miałam okazję przeczytać!

Historię poznajemy z punktu widzenia Rosality, która prowadzi...

Ciekawa młodzieżowa książka przygodowa a zarazem SF polubiłem ta książkę i szybko przeczytałem tak mnie wciągała , zresztą jak wszystkie książki Oliwii Tybulewicz

Po lekturze ,,Kropli Życia” wiedziałam, że to będzie dopiero początek mojej przygody z twórczością Oliwii Tybulewicz, autorka mnie oczarowała i co tu dużo mówić – chciałam więcej. Zanim jednak zdecydowałam się na kolejną wizytę w pubie Luna, postawiłam na nieco dalszą wyprawę i jej debiutancką książkę. Dlatego dziś zapraszam Was na kosmiczną wyprawę w powieści ,,W objęciach gwiazd”.

Rosalita to siedemnastoletnia dziewczyna, która powoli wkracza w dorosłość. Tym co ją wyróżnia to fakt iż jest jednym z mieszkańców Zorzy Polarnej – statku kosmicznego, który już od ponad stu lat przemierza przestrzeń kosmiczną, zmierzając ku planecie która ma być nowym domem ludzkości. Dziewczyna toczy na nim spokojne życie, nie różniące się zbytnio od tego co znały nastolatki na Ziemi. A przynajmniej do czasu gdy po zdobyciu stypendium naukowego zostaje zaproszona do Złotej Republiki – najbogatszej części statku.

,,W objęciach gwiazd” to książka, którą w skrócie można opisać jako lekką, przyjemną, a przy tym naprawdę kosmiczną lekturę. Świat nakreślony na kartach książki jest nam jednocześnie bliski, bo spotykamy w nim rzeczy dobrze nam znane, to w końcu historia młodej, dojrzewającej bohaterki, przeżywającej swoje pierwsze dorosłe decyzje, mająca problemy w szkole, nieporozumienia z rodziną, a także pierwsze miłosne rozterki. A jednocześnie to wszystko jest przedstawione w tytułowym objęciu gwiazd – przemierzamy bowiem odległą przestrzeń kosmiczną, wraz z bohaterami, którzy nigdy nie byli na Ziemi – co czuć i co nadaje historii niesamowitego klimatu.

Cała historia opiera się na losach Rosality, towarzyszymy jej w codziennych sprawach, poznajemy bliskie jej osoby, a także system jakim rządzi się społeczność Zorzy Polarnej. Dość szybko przekonujemy się, że niektóre rzeczy pozostają niezmienne mimo upływu czasu, rozwoju technologii czy miejsca w którym się znajdujemy, nawet jeżeli jest to kosmos. Także tutaj panuje system klas społecznych, na którego szczycie znajduje się najbogatsza Złota Republika. Rosalita z czasem odkrywa, że nie wszystko jest takim jakie jej się z początku zdawała, a w trakcie lektury wyraźnie widzimy, że elementy obyczajowe odchodzą na dalszy plan, a wcześniej poznane z pozoru błahe detale układają się w zupełnie nowy obraz. I choć nie jest to lektura pełna akcji czy dramatów, możecie być pewni, że nie będziecie się przy niej nudzić.

Elementem, który skradł mi serce podczas lektury były różnego rodzaju powiedzonka używane przez pasażerów Zorzy Polarnej – podobne do tych znanych nam na co dzień, a jednak zmienionych tak, żeby pasowały do rzeczywistości w której się znajdujemy. Dzięki temu dosłownie czujemy, że staliśmy się częścią społeczności, której domem jest przestrzeń kosmiczna i która nigdy nie była na Ziemi, a jedynie słyszała opowieści o niej. Przez co część rzeczy, która dla nas jest oczywista i z którą obcujemy na co dzień, dla nich stanowi pojęcia czysto abstrakcyjne. Takie małe szczegóły dodają całości nie tylko klimatu, o którym już wspominałam, ale sprawiają, że coś co jest owocem wyobraźni autorki, staje się bardziej rzeczywiste.

Jeżeli szukacie książki przy której będziecie się dobrze bawić, a przy tym lubicie młodzieżowe historie kręcące się wokół szkolnego życia bądź też macie słabość do lekkiego science fiction – świetnie trafiliście. Książka Oliwii Tybulewicz zagwarantuje Wam miło spędzony czas, dlatego szczerze zachęcam by wsiąść na pokład ,,Zorzy Polarnej” i samemu przekonać się co na Was czeka ,,W objęciach gwiazd”.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

• Recenzenckie
  • Zrecenzowane