Odro, rzeko pogańska

Okładka książki Odro, rzeko pogańska Ireneusz Gwidon Kamiński
Okładka książki Odro, rzeko pogańska
Ireneusz Gwidon Kamiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Poznańskie
1975-01-01
1975-01-01
bitwa pod cedynią pogaństwo religia słowiaństwo słowianie polska polanie Mieszko Hitler Niemcy gestapo

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Ireneusza Gwidona Kamińskiego. Zaklasyfikowałem tę książkę jako pomeranika, raczej po tytule niż znając jej treść. Wiedziałem, że popełnił kilka powieści historycznych, dziejących się na Pomorzu Zachodnim. I czegoś takiego się spodziewałem.

Opowiadanie "Cedynia" napisane w 1974 roku, nie zaskakuje - jest o bitwie pod Cedynią w 972 roku. Jest to literacka wizja wydarzeń a głównym bohaterem został Czcibor, brat Mieszka I. Opowiadanie idealnie wpisuje się w narrację PRL o ciągłych zmaganiach żywiołu słowiańskiego (rozumianego oczywiście jako polski) z żywiołem niemieckim. Przy czym Czcibor jako ten, który był niechętny chrześcijaństwu, był idealnym kandydatem na bohatera. Literacka wizja odbiega od tego co przyjmuje się we współczesnej historiografii. Powiedzmy otwarcie: autor fantazjuje na temat śmierci Hermana Billunga oraz losów Czcibora. Mimo to, muszę przyznać, że opowiadanie jest świetnie napisane. Zgadzam się w pełni ze słowami z okładki: "Utwory te cechuje rzetelność w doborze realiów historycznych i odtwarzaniu klimatu odległych epok oraz staranna, umiarkowana archaizacja języka".

Drugie opowiadanie "Ojciec Marek" z 1949 roku, zatarło wszelkie dobrze wrażenie. Co tu dużo mówić to tępa, antyklerykalna satyra. Nieśmieszna. Chciałem po niej wrzucić zbiorek do Kręgu Odrzuconych...

Ale dobrze, że tego nie zrobiłem bo trzecie opowiadanie "Ziemia nie milczy" jest świetne! Oparta na faktach ale na potrzeby prawdy ekranu, akcja została umieszczona w czasach przejęcia władzy przez nazistów. Zostały zmienione nazwiska głównych postaci, padł trup ale mimo fantazji autora da się wrócić do źródeł tej historii. Opowiadanie rozpaliło we mnie ciekawość i rozpocząłem poszukiwania (dzięki Bogowie Internetu!). Tak, niemieccy naukowcy dopuszczali się fałszerstw i przerabiali znalezione eksponaty (to znaczy nie je same ale wykonywane na ich podstawie rekonstrukcje) tak by pasowały do ich wyobrażeń. Łódź opisana w opowiadaniu znajduje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, w gmachu na Wałach Chrobrego. Pytajcie o łódź Charbrów/Charbrowo I. Zapraszam w odwiedziny :)

Spuszczam więc zasłonę na jedno opowiadanie i oceniam całkiem nieźle.

Jako rodzimowierca słowiański książka mi się podobała, aczkolwiek z mocnym naciekiem na pierwsze, tytułowe opowiadanie, gdzie Słowianie byli przedstawieni w pozytywnym świetle. Niestety dwa pozostałe już takie nie są i kuleją trochę fabularnie w porównaniu do pierwszego, stąd taka niska ocena.

Myślę, że komuś zainteresowanemu tematem słowiańszczyzny mogę tą książkę polecić, aczkolwiek na pewno jest całe mnóstwo lepszych do wyboru.

Myślę, że komuś zainteresowanemu tematem słowiańszczyzny mogę tą książkę...

• 🕒 Historia
  • 📣 Ach! Moja kolekcja
  • 30a Beletrystyka - Średniowiecze słowiańskie
  • 🚢 Pomeranika
  • Moja mała ojczyzna

Dodaj cytat z książki Odro, rzeko pogańska