Anarchizm i inne eseje

Okładka książki Anarchizm i inne eseje
Emma Goldman Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka Seria: Biblioteka Klasyków Anarchizmu [Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka] nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Klasyków Anarchizmu [Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka]
Anarchism and Other Essays
Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka
2015-01-01
2015-01-01
Data 1. wydania:
1969-06-01
Piotr Laskowski, Sebastian Matuszewski, Jagoda Dolińska, Andrzej Grzybowski, Maciej Łagodziński, Gabriela Łazarkiewicz
Politologia idee polityczne anarchizm

Okładka książki Ferrer Murray Bookchin, Emma Goldman, Arkadiusz Jeleń, Piotr Kropotkin, Rudolf Rocker, Augustyn Wróblewski, Iza Zielińska
Ocena 0,0
Ferrer Murray Bookchin, Em...

Eseje Goldman są głosem oporu mniejszości wobec większości. Moja konkluzja jest taka - większość nadal ma się dobrze.

Zdania, jakie wybrałam kiedyś z tej książki, uznając je za najważniejsze:
"Rozwój, wolność i niezależność kobiety powinny mieć początek w niej samej i przez nią działać. Po pierwsze musi ona stanowić o sobie, ustanowić siebie jako osobę, a nie towar seksualny. Po drugie, winna odmówić wszystkim innym prawa do decydowania o jej ciele, odmówić rodzenia dzieci, jeśli ich nie chce, wymówić służbę Bogu, państwu, społeczeństwu, mężowi, rodzinie itd.: musi wybrać życie prostsze, ale o głębszej wartości i bogatsze. Znaczy to, że ma się starać poznać znaczenie i istotę życia w całej jego złożoności, pozbyć się lęku przed opinią ogółu i przed publicznym potępieniem. To jedynie (...) może kobietę wyzwolić, może z niej stworzyć siłę, jakiej świat dotąd nie znał, moc miłości prawdziwej, pokoju, harmonii; moc ognia boskiego, która daje życie; siłę twórczą dla wolnych mężczyzn i kobiet."
E.G. "Prawa wyborcze dla kobiet"

Zdania, jakie wybrałam kiedyś z tej książki, uznając je za najważniejsze:

Na półkach: , , , , , , , ,

Jedna z najważniejszych książek w moim życiu.

Jedna z najważniejszych książek w moim życiu.